Kolumna podłogowa to nieodłączny element zestawu audio-wideo, podobnie jak amplituner czy wzmacniacz. Jest to system głośników przeznaczony dla prawdziwych fanów jakościowych brzmień. Przy jego wyborze trzeba mieć zawsze na uwadze parametry danego pomieszczenia. W przeciwnym wypadku można zepsuć efekt brzmieniowy i nie wykorzystać w pełni możliwości kolumn. Modele podłogowe, jak sama nazwa wskazuje, ustawiane są bezpośrednio na podłodze. Mają więc dość spore wymiary.
Najlepsza kolumna podłogowa – ranking
Na pewno niejeden fan muzyki czy filmów zadaje sobie pytanie jakie kolumny podłogowe kupić. Okazuje się, że sprawa wcale nie jest taka prosta, jak się może wydawać. Przy zakupie trzeba wziąć bowiem pod uwagę szereg różnych elementów. Jakich? O tym napiszemy zaraz. Przygotowaliśmy bowiem kompleksowy ranking kolumny podłogowe. Opieraliśmy się w dużej mierze na opiniach internautów na ten temat. Zapraszamy więc do lektury.
- Kolumna podłogowa Klipsch RP 8000 F czarny
Sprawdź aktualną cenęEfektowna wizualnie kolumna podłogowa renomowanej marki zapewniająca wyjątkową czystość dźwięku. Wykorzystuje przetwornik wysokotonowy, który maksymalizuje efektywność. Zwiększa także szczegółowość brzmienia. Przetworniki średnioniskotonowe Cerametallic są sztywne i lekkie. Minimalizują zniekształcenia i jednocześnie maksymalizują wydajność. Na uwagę zasługuje również magnetyczna maskownica.
- Kolumna podłogowa Focal Chora 826 czarny
Sprawdź aktualną cenęWysokiej klasy kolumna podłogowa zapewniająca wyjątkową przyjemność słuchania. Posiada innowacyjny przetwornik Stalefiber opracowany we Francji. Zapewnia doskonale podkreślony bas. Aerodynamiczny port przedni skutecznie eliminuje różne zniekształcenia. Na uwagę zasługuje poza tym nowoczesny i elegancki design produktu. Kolumna świetnie sprawdza się w większych pomieszczeniach. To gratka dla wszystkich fanów wysokiej klasy brzmień i nie tylko.
- Kolumna podłogowa KEF Q950 czarny
Sprawdź aktualną cenęNiezwykle nowoczesna kolumna podłogowa opracowana przez zespół specjalistów. Zapewnia szczegółowy i punktowy dźwięk. Jest on rozprowadzany po całym pomieszczeniu w równomierny sposób. To oczywiście w przypadku standardowych kolumn nie jest możliwe. Wyjątkowa seria Q wiernie oddaje subtelność instrumentów basowych. Przetworniki o niskim natężeniu częstotliwości mają nowoczesne zawieszenie i zapewniają czyste niskie tony również przy znacznej głośności.
- Kolumna podłogowa Dali Oberon 7 czarny
Wysokiej jakości kolumna podłogowa renomowanej marki. Produkt jest zbudowany z solidnych płyt MDF i dostępny nie tylko w czarnej kolorystyce. Całość zdobią bardzo lekkie tekstylne kopułki wysokotonowe i wyposażone w układy magnetyczne SMD przetworniki nisko i średniotonowe. Membrany są wykonane z nowoczesnej mieszanki włókien drzewnych. Z tyłu znajdują się porty układów bas-refleks, które zapewniają odpowiednią integrację kolumny z pomieszczeniem.
- Kolumna podłogowa Klipsch R-620F czarny
Elegancka kolumna podłogowa wysokiej jakości o dynamicznym brzmieniu i bardzo wysokiej skuteczności. To świetny wybór do małych i średnich pomieszczeń. Pozwala na tworzenie systemu kina domowego bądź stereo HiFi. Membrany głośnikowe są w tym przypadku wykonane w nowoczesnej technologii IMG. Wyróżniają się dużą lekkością i sztywnością. Całość uzupełnia głośnik wysokotonowy LTS z Tractrix Horn.
Jaką kolumnę podłogową kupić?
Nie da się ukryć, że kolumny podłogowe to nieodłączny element kompletnych systemów kina domowego czy stereo HiFi. To obowiązkowy element na liście wszystkich miłośników wysokiej jakości brzmień. Na jaki produkt postawić? Co wziąć pod uwagę przy zakupie kolumny podłogowej?
- Parametry elektryczne – to podstawowy element, na który trzeba zwrócić uwagę. Duże znaczenie ma np. moc urządzenia, która wyrażana jest w dwóch parametrach. Pierwszy to moc maksymalna. Jest to najwyższa wartość, jaką kolumna może uzyskać w krótkim czasie. Drugi to moc nominalna. Wskazuje ona na możliwości urządzenia podczas standardowego, długotrwałego użytkowania. Bardziej istotna jest jednak skuteczność – efektywność podawana w decybelach. Mówi ona o natężeniu dźwięku, który może wytworzyć kolumna przy dostarczeniu mocy 1W. Im jest wyższa, tym głośniejszy jest dźwięk. Impedancja podawana w omach wskazuje z kolei jaki typ wzmacniacza do kolumny należy podłączyć. Zazwyczaj wynosi 4 lub 8 omów.
- Typ – wyróżnia się tutaj kolumny pasywne i aktywne. Urządzenia pasywne wymagają podłączenia do osobnego wzmacniacza. O ich odpowiednim podłączeniu decyduje np. impedancja. Kolumny aktywne mają już wzmacniacz fabrycznie wbudowany. Można do nich podłączyć jednak przedwzmacniacz, aby uzyskać jeszcze lepszy efekt.
- Zwrotnica i drogi – konstrukcje kolumn podłogowych bywają 2,5 lub 3- drożne. Profesjonalne modele bywają 4 lub 5-drożne. Od ilości dróg zależy to, na ile części urządzenie dzieli sygnał. W przypadku większości sprzętów są to dźwięki nisko, średnio i wysokotonowe.
- Funkcje dodatkowe – oczywiście kolumny podłogowe służą przede wszystkim do odtwarzania dźwięku w wysokiej jakości. Jednak nie należy zapominać także o ich funkcjonalności. Obecnie producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i do zestawów dołączają często specjalne piloty do sterowania głośnikami. Warto także sprawdzić, czy dana kolumna podłogowa może być podłączona do telewizora bądź zestawu kina domowego. W ten sposób można uzyskać wzmocniony i głęboki dźwięk w czasie oglądania filmów czy seriali. Ciekawym rozwiązaniem jest także możliwość podłączenia kolumny głośnikowej do danego urządzenia przez łącze bezprzewodowe. Można wówczas odtwarzać muzykę z różnych nośników.
Czy warto kupić kolumny podłogowe?
Kolumny podłogowe to nieodłączny element zestawów kina domowego i zestawów stereo HiFi. To obowiązkowy element na wyposażeniu każdego melomana i nie tylko. Wybór kolumn głośnikowych na rynku jest spory, co nieco utrudnia podjęcie ostatecznej decyzji. Warto postawić na sprzęt wysokiej jakości, który zapewni naprawdę dobry dźwięk. W tym przypadku można też liczyć na nowoczesny design i solidne wykonanie.
Jak już wspomniano, zakup kolumn podłogowych do najłatwiejszych zadań nie należy. Mimo wszystko należy w tym przypadku kierować się przede wszystkim swoimi wymaganiami i osobistymi upodobaniami. Duże znaczenie ma przeznaczenie kolumn, ich wielkość, ilość i sposób montażu. Trzeba też mieć na uwadze ich specyfikację techniczną. Jeśli mowa o obudowie to dobrze sprawdzi się na pewno model drewniany. Membrana powinna być z kolei lekka i sztywna. Dodatkowo dobrze jest sprawdzić moc znamionową i moc maksymalną, pasmo przenoszenia oraz efektywność czy impedancję.
Popularni producenci kolumn podłogowych
Podsumowanie rankingu kolumn podłogowych
Dzisiaj wcale nie trzeba iść do kina, aby obejrzeć film z doskonałej jakości nagłośnieniem. Z pomocą przychodzą bowiem kolumny podłogowe, oczywiście jako element zestawu kina domowego. Dzięki wysokiej klasy głośnikom można we własnym domu lub mieszkaniu posłuchać muzyki w naprawdę jakościowym wydaniu. W wyborze odpowiedniego produktu pomoże nasz kompleksowy ranking kolumn podłogowych. Podczas jego tworzenia kierowaliśmy się w dużej mierze opiniami internautów na temat. Wskazujemy najciekawsze propozycje na rynku.