Nożyce do blachy to proste narzędzie wykorzystujące zasadę dźwigni dwuramiennej. Zbudowane jest z dwóch ramion, które połączone są osią obrotu. Nożyce do blachy można wykorzystać do cięcia materiału o stosunkowo niewielkiej grubości. Sprawdzają się w przypadku blachy prostej i blachodachówki. Ich istotnym elementem jest rękojeść, która musi być wykonana z materiału solidnego i wygodnego jednocześnie. Od uchwytu w dużej mierze zależy także bezpieczeństwo wykonywanej pracy. Wyróżnia się także nożyce elektryczne, które cieszą się na rynku coraz większą popularnością.

Najlepsza nożyce do blachy – ranking

Nożyce do blachy to narzędzie niepozorne, ale funkcjonalne, które przydać się może przy okazji wykonywania wielu prac. Zatem jakie nożyce do blachy kupić? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa, bo wybór tego typu sprzętu na rynku jest zaskakująco spory. Pomoże na pewno nasz kompleksowy ranking nożyc do blachy. Przy jego tworzeniu, wzięliśmy pod uwagę narzędzia cieszące się największą popularnością na rynku.

 1. Nożyce do blachy Makita DJN161Z
  Nożyce do blachy Makita DJN161Z
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy akumulatorowe nożyce skokowe do blachy falistej i trapezowej. Są proste w obsłudze i bezpieczne w użytkowaniu. Praktyczna dioda LED informuje o stanie naładowania akumulatora. Funkcja anty-restart nie pozwala na przypadkowe uruchomienie się urządzenia. Nożyce ważą około 2 kilogramy. To sprzęt, który sprawdzi się doskonale w niejednej sytuacji.

 2. Nożyce Bosch GSC 18V-16 Professional 0601926200
  Nożyce Bosch GSC 18V-16 Professional 0601926200
  Sprawdź aktualną cenę

  Proste w obsłudze akumulatorowe nożyce do blachy o wysokiej precyzji działania. To bezprzewodowe narzędzie jest bardzo mobilne, co przekłada się na jego funkcjonalność. Cechuje się dużą lekkością i ma zwartą budowę. W zestawie nie ma ładowarki i akumulatora. Te dobrać należy osobno. Urządzenie przyda się na niejednym placu budowy i nie tylko. To propozycja skierowana głównie do profesjonalistów.

 3. Dewalt Nożyce Do Blachy Dt70620Qz
  Dewalt Nożyce Do Blachy Dt70620Qz
  Sprawdź aktualną cenę

  Specjalna nakładka do wkrętarek udarowych, która pozwala na bezproblemowe cięcie metalu o grubości do 1,3 mm. Umożliwia cięcie po linii prostej oraz po łuku. Wydajność końcówki to niemal 500 metrów, a jej głowica jest obracana o 360 stopni. Urządzenie jest odporne na wstrząsy. Doskonale nadaje się do cięcia blachy różnego rodzaju. Jest bardzo uniwersalne. Producent na sprzęt udziela aż trzech lat gwarancji.

 4. Fiskars Nożyce Do Cięcia Blachy Powergear Cięcie Proste 1027207
  Fiskars Nożyce Do Cięcia Blachy Powergear Cięcie Proste 1027207
  Sprawdź aktualną cenę

  Klasyczne nożyce do cięcia blachy i nie tylko. Innowacyjna technologia PowerGear wykorzystuje mechanizm zwiększający efekt dźwigniowy. Przekłada się to na 40% większą efektywność pracy. Dodatkowo funkcja Easy Action automatycznie otwiera nożyce w celu zmniejszenia uczucia zmęczenia rąk. Ostrza są delikatnie karbowane. Narzędzie wyróżnia się dużą trwałością oraz wysoką jakością wykonania.

 5. Milwaukee NOŻYCE DO BLACHY 48224520
  Milwaukee NOŻYCE DO BLACHY 48224520
  Sprawdź aktualną cenę

  Proste nożyce do cięcia blachy. Nadają się do cięcia prostego oraz cięcia kształtów. Ich specjalna konstrukcja chroni rękę przed zranieniem. Ząbkowane krawędzie ostrzy również wpływają na bezpieczeństwo użytkowania nożyc. Na uwagę zasługują zastosowane w tym przypadku kute stalowe ostrza przekładające się na dużą wytrzymałość narzędzia. Całość uzupełnia ergonomiczny uchwyt.

Jakie nożyce do blachy kupić?

Nożyce do blachy, jak sama nazwa wskazuje, służą do cięcia blachy różnego rodzaju. Wbrew pozorom ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Na jaki sprzęt warto w tym przypadku postawić? Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie nożyc do blachy?

 • Rodzaj – tutaj spore znaczenie ma sposób wykorzystania nożyc. Najprostszym wyborem są narzędzia ręczne. Nożyce uniwersalne są bardzo wszechstronne. Pozwalają na cięcie w linii prostej i łuku. Nożyce kształtowe są wykorzystywane w przypadku bardziej skomplikowanych prac. Nożyce dźwigniowe są nieocenione przy blachach grubszych, bo nie wymagają używania dużych nakładów siły. Nożyce angielskie są wykorzystywane w przemyśle. Mają dość charakterystyczny kształt. Nożyce matrycowe zbudowane są z noży, które układają się w szczypce przecinające blachę bez jej zaginania. Alternatywą dla nożyc ręcznych są modele zasilane elektryczne.
 • Zasilanie – nożyce elektryczne zasilane mogą być z sieci. Wówczas spore znaczenie ma długość przewodu zasilającego, który nie powinien ograniczać operatora w czasie pracy. Innym rozwiązaniem są nożyce akumulatorowe. Tutaj warto sprawdzić czas działania na pełnym ładowaniu i czas ładowania.
 • Waga – to parametr, który na pierwszy rzut oka nie powinien mieć większego znaczenia. Jednak, gdy sprzęt trzeba trzymać wysoko przez wiele godzin dziennie, robi sporą różnicę. Producenci w przypadku nożyc akumulatorowych podają wagę bez akumulatora, co może nieco wprowadzać w błąd.
 • Moc – od tego zależy wydajność sprzętu. Zdecydowana większość nożyc przeznaczonych do niezbyt intensywnego użytkowania ma moc 500W. Jednak dla profesjonalistów przeznaczone są modele z mocą 1500-1800W. Są one wykorzystywane np. przez dekarzy.
 • Twardość ostrza – ta kwestia dotyczy nożyc ręcznych. Hartowane indukcyjne ostrza ze stali HSS wyróżniają się twardością na poziomie 65 HRC. Jednak niektóre nożyce są wykonywane ze stal specjalnej 61 HRC, stopowej 59 HRC czy narzędziowej 56 HRC. Nie widać różnicy, ale tylko na pierwszy rzut oka.
 • Krawędź ostrza – może być ona gładka lub ząbkowana. W pierwszym przypadku linia cięcia jest równa, ale takie nożyce są trudne w obsłudze. Cięty materiał się bowiem wysuwa. Z kolei w drugim przypadku ząbki chronią blachę przed wysuwaniem się, ale za to krawędź jest nierówna.

Czy warto kupić dobre nożyce do blachy?

Dobre nożyce do blachy są potrzebne tam, gdzie na co dzień wykonywana jest obróbka blachy, stali, prętów, metali itd. Wykorzystywane są więc w dekarstwie, na placach budowy, w zakładach produkcyjnych, na skupach złomu, w blacharstwie i wielu innych dziedzinach przemysłu. Czasem przydać się mogą nawet w przydomowym garażu lub domu podczas wykonania niewielkich cięć blachy.

Sporą popularnością na rynku cieszą się oczywiście nożyce ręczne. Są one lekkie, kompaktowe i proste w obsłudze. Sprawdzają się podczas przecinania niewielkich elementów i wycinania małych kształtów. Warto je mieć w swojej skrzynce z narzędziami.

Nożyce zasilane elektrycznie lub akumulatorowo to z kolei narzędzia przeznaczone do cięcia dużych arkuszy blachy czy stali. Dzięki nim zachować można dużą precyzję cięcia i szybko wykonać zaplanowaną pracę. Ich obsługa wcale nie jest zbyt skomplikowana i nie wymagają sporych nakładów siły. Są w stanie przeciąć blachę prostą, falistą, trapezową czy blachodachówkę. Muszą się więc znaleźć na wyposażeniu każdego dekarza.

Popularni producenci nożyc do blachy

Podsumowanie rankingu nożyc do blachy

Nożyce do blachy to ciekawe narzędzia – ręczne lub zasilane elektrycznie. Służą do cięcia i wycinania blachy. Są na co dzień wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu, ale przydać powinny się także w przydomowym garażu. Wybór tego typu sprzętu na rynku do najmniejszych zdecydowanie nie należy. Tak powstał nasz ranking nożyc do blachy. Zapoznaj się z naszym zestawieniem i wybierz odpowiednie dla siebie narzędzie.