Kubeczek menstruacyjny zwany także miseczką menstruacyjną to środek higieniczny wykorzystywany przez kobiety w czasie miesiączki. Ma formę elastycznego kapturka z gumy, silikonu bądź tworzywa termoplastycznego TPE. Wsuwa się go do pochwy, otworem ku szyjce macicy. Wydzielina miesiączkowa trafia do środka kubeczka. Krew nie jest wchłaniana, ale gromadzona w zbiorniczku. Kubki menstruacyjne to zazwyczaj produkty wielokrotnego użytku. Stosowane mogą być przez wiele lat.

Najlepszy kubeczek menstruacyjny – ranking

Miseczki menstruacyjne cieszą się coraz większą popularnością wśród kobiet. Nic więc dziwnego w tym, że wiele pań zastanawia się, jaki kubeczek menstruacyjny kupić. Okazuje się bowiem, że wybór w tym zakresie na rynku do najmniejszych nie należy. Przygotowaliśmy z tego powodu kompleksowy ranking kubeczków menstruacyjnych. Już teraz serdecznie zapraszamy do lektury i zapoznania się z naszym zestawieniem.

 1. Kubeczek menstruacyjny Intimina lily cup Ziggy Cup 6354
  Kubeczek menstruacyjny Intimina lily cup Ziggy Cup 6354
  Sprawdź aktualną cenę

  Komfortowy i wszechstronny kubeczek menstruacyjny idealnie dopasowany do kobiecego ciała. To produkt wielokrotnego użytku, który stosowany może być nawet w czasie stosunku. Ma podwójną krawędź, która zapobiega przeciekaniu. Można go bez przerwy wykorzystywać do 12 godzin. Kubeczek zbiera krew, ale jej nie absorbuje. Jest produktem przyjaznym dla środowiska naturalnego.

 2. Kubeczek menstruacyjny Fun Factory Fun Cup Explore rozmiar A+ B różowy i granatowy 2szt
  Kubeczek menstruacyjny Fun Factory Fun Cup Explore rozmiar A+ B różowy i granatowy 2szt
  Sprawdź aktualną cenę

  Praktyczny zestaw kubeczków menstruacyjnych wielokrotnego użytku. To świetna alternatywa dla tamponów i podpasek. Miseczki nie powodują wysuszenia błon śluzowych i podrażnień. Są wykonane z bezpiecznego, hipoalergicznego i łatwego do utrzymania w czystości silikonu. To produkty wielokrotnego użytku, bardzo przyjazne dla środowiska. Jednorazowo można je nosić do 12 godzin. W skład zestawu wchodzą dwa kubeczki.

 3. Kubeczek menstruacyjny LUNETTE, FIOLETOWY, MODEL 2
  Kubeczek menstruacyjny LUNETTE, FIOLETOWY, MODEL 2
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości kubeczek menstruacyjny będący ciekawą alternatywą dla tamponów. To produkt certyfikowany. Jest wykonany z silikonu medycznego, a więc materiału bezpiecznego dla zdrowia. Nie ma zapachu, jest ekologiczny i pozbawiony lateksu. Wykorzystywać go można z powodzeniem przez długie lata. To produkt idealny dla kobiet w różnym wieku, także aktywnych fizycznie i bez doświadczenia seksualnego.

 4. Zestaw kubeczków menstruacyjnych Satisfyer Feel Confident  niebieski – 15, 20 ml
  Zestaw kubeczków menstruacyjnych Satisfyer Feel Confident  niebieski - 15, 20 ml
  Sprawdź aktualną cenę

  Zestaw kubeczków menstruacyjnych w kolorze niebieskim o pojemności 15 i 20 ml. To nowoczesny zamiennik dla podpasek i tamponów. Kubeczki są w całości wykonane z hipoalergicznego silikonu medycznego. Są produktami ekologicznymi, bezpiecznymi w użytkowaniu i łatwymi do utrzymania w czystości. Prze pierwszym użyciem warto je odpowiednie zdezynfekować przy pomocy gorącej wody.

 5. Kubeczek menstruacyjny Active Med fioletowy 1szt
  Kubeczek menstruacyjny Active Med fioletowy 1szt
  Sprawdź aktualną cenę

  Kubeczek menstruacyjny dla kobiet w czasie menstruacji. To produkt, który nie uczula, bo wykonany jest  z certyfikowanego silikonu medycznego. Kubeczek jest całkowicie bezpieczny w użytkowaniu. Ma wyróżnienie Czeskiego Instytutu Zdrowia Publicznego. Nie wchodzi w reakcje chemiczne w ciałem i nie absorbuje płynów. Żywotność produktu oceniana jest nawet na 15 lat.

Jaki kubeczek menstruacyjny kupić?

Coraz więcej kobiet w czasie miesiączki wybiera dla siebie kubeczek menstruacyjny zamiast tamponów czy podpasek. Jest to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. Na jaki produkt się zdecydować? Co trzeba mieć na uwadze przy zakupie kubeczka menstruacyjnego?

 • Rozmiar – to kwestia bardzo istotna. Nieodpowiednio dopasowany kubeczek powodować może dyskomfort i przeciekać. Zazwyczaj spotkać się można z oznaczeniami S, M i L lub A, B i C. Przy wyborze trzeba mieć na uwadze swój wiek. Młodsze kobiety na ogół potrzebują kubeczków mniejszych niż starze. Duże znaczenie ma ilość przebytych porodów czy obfitość krwawień. Jeśli miesiączki są skąpe zakup dużego naczynia nie ma sensu.
 • Materiał wykonania – zazwyczaj jest to silikon medyczny. To materiał elastyczny i wytrzymały bez lateksu czy BPA w składzie. Nie wywołuje reakcji alergicznych i nie wysusza błony śluzowej. Nie zaburza pH pochwy i nie prowadzi do rozwoju infekcji intymnych. Innym rozwiązaniem są kubeczki z termoplastycznego elastomeru TPE. Są miękkie i miłe w dotyku, a także bezpieczne w użytkowaniu.
 • Pojemność – zależy w dużej mierze od rozmiaru. Zazwyczaj jest to od 12 do 45 ml. Zapewnia to ochronę do 12 godzin przed przeciekaniem. Przeważnie kubeczek opróżnia się jednak co 3-5 godzin.
 • Elastyczność – im bardziej kubeczek jest miękki, tym łatwiej można go założyć. Kobiety aktywne fizycznie, które mają silne mięśnie dna miednicy, powinny wybierać modele sztywniejsze. Może bowiem pojawić się u nich problem z przeciekaniem.
 • Łatwość zakładania i zdejmowania – wiele kobiet obawia się kubeczków menstruacyjnych właśnie z obawy przed ich zakładaniem i zdejmowaniem. Nie jest to na szczęście zbyt trudne, o ile wybierze się produkt elastyczny i w odpowiednim rozmiarze.
 • Mycie i dezynfekcja – kubeczek przed użyciem trzeba opłukać wodą i osuszyć. Nie może być to trudne. Po zakończonym okresie naczynie warto zdezynfekować. Można go wyparzyć w gorącej wodzie. Najlepsze na rynku kubeczki wykorzystywać można przez kilkanaście lat.
 • Przechowywanie – nie jest zazwyczaj problematyczne, bo w skład zestawu wchodzi na ogół specjalne pudełeczko lub woreczek. Poza tym kubeczek często można złożyć, aby zajmował jeszcze mniej miejsca.

Czy warto kupić kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny to ciekawa alternatywa dla podpasek i tamponów. Dobrze umieszczony zasysa i zbiera krew miesiączkową. Nie trzeba go zbyt często wymieniać (nawet co 12 godzin). Przy wyjmowaniu zawartość wylewa się do toalety. Potem naczynie należy opłukać wodą, osuszyć i ponownie włożyć do pochwy. Nie powinno być to problemem nawet w publicznej toalecie.

Nie da się ukryć, że kubeczki menstruacyjne są naprawdę wygodne  w noszeniu. Pod tym względem znacznie wygrywają ze standardowymi środkami higienicznymi. W tym przypadku o okresie można w zasadzie zapomnieć. Dodatkowo nie czuć żadnego nieprzyjemnego zapachu. Ryzyko pojawienia się jakichkolwiek podrażnień i uczuleń jest bardzo niskie, wręcz zerowe.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że kubeczki menstruacyjne nie przesuszają śluzówki tak jak tampony. Z tego powodu ich wyciąganie jest o wiele bardziej komfortowe. W razie potrzeby wspomóc się zresztą można wodą lub odrobiną lubrykantu. Wysokiej jakości kubeczki menstruacyjne użytkować można bez obaw przez wiele lat.

Popularni producenci kubeczków menstruacyjnych

Podsumowanie rankingu kubeczków menstruacyjnych

Kubeczki menstruacyjne to wciąż rozwiązanie dość nowe, ale cieszące się wśród kobiet coraz większą popularnością. Trudno o lepszą alternatywę dla tamponów i podpasek. Kubeczki nie uczulają i nie powodują podrażnień. Są bardziej ekonomiczne i ekologiczne niż inne środki higieniczne dla kobiet. Jeden produkt wykorzystywać można bowiem nawet przez kilkanaście lat. Nasz ranking kubeczków menstruacyjnych na pewno pomoże ci w wyborze odpowiedniego dla siebie produktu. Zapraszamy do lektury.