Latarka to rodzaj lampy elektrycznej, która emituje światło punktowe. W tym przypadku na ogół źródłem światła jest niewielka żarówka o małej mocy, a latarka jest na ogół zasilana bateriami. Do skupiania światła wykorzystuje tzw. reflektor paraboliczny. Latarki najczęściej zawierają proste żarówki kryptonowe. Coraz popularniejsze są ponadto latarki diodowe, których światło może mieć różną barwę. Zużywają one mniej energii i mają nieco inną konstrukcję. Stąd też w latarkach nie można stosować zamiennie różnych źródeł światła.

Ranking latarek

Latarka to niewątpliwie urządzenie, które przyda się w każdym domu, mieszkaniu czy garażu. Pozwala na doświetlenie ciemnych i trudno dostępnych miejsc. Przychodzi z pomocą również w czasie awarii zasilania. Jaką latarkę kupić? Okazuje się, że sprawa wcale nie jest taka prosta, jak się może wydawać. Dlatego też przygotowaliśmy ranking latarek, w którym prezentujemy te godne uwagi i cieszące się dużą popularnością wśród internautów.

 1. Latarka Ledlenser Mt14

  Latarka Ledlenser Mt14
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy latarka ledowa o zasięgu do 320 metrów. To produkt o dużej mocy i długim czasie pracy, który wyróżnia się solidną konstrukcją. Latarka oferuje aż cztery różne tryby świecenia. Są to Power (najmocniejsze światło, czas pracy do 9 godzin), Mid Power (czas pracy 20 godzin, delikatniejsze światło), Low Power (192 godziny pracy, delikatne światło) oraz Strobe (tryb do samoobrony – błyski światła w danych odstępach czasowych). Latarka zasilana jest wymiennym akumulatorem o pojemności 4900 mAh.

 2. Olight M2R Warrior Pro

  Olight M2R Warrior Pro
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesna latarka taktyczna i outdoorowa z wydajną diodą Cree XHP35 HI LED. Jej zasięg działania to aż 300 metrów. Produkt posiada wytrzymały korpus z fakturą antypoślizgową. Wykonany jest z aluminium lotniczego pokrytego dodatkowo anodyzacją typu III. System O-ringów gwarantuje latarce wodoodporność na poziomie IPX-8. Jej głowica wyposażona jest w stalową koronkę z powłoką PVD. Szybka ochraniająca diodę jest z kolei wykonana ze szkła borowo-krzemowego.

 3. Latarka Mactronic L Mx512L

  Latarka Mactronic L Mx512L
  Sprawdź aktualną cenę

  Wytrzymała latarka taktyczna dość niewielkich rozmiarów. Wykonana jest z aluminium lotniczego i wyposażona w nietłukącą soczewkę. Oferuje moc na poziomie aż 115 lumenów. Pracuje na 100 lub 30% mocy. Funkcja FOCUS pozwala na skupianie oraz rozszczepianie wiązki światła. W skład zestawu wchodzi także dwukierunkowy klips, który umożliwia zamocowanie latarki do paska czy kieszeni. Urządzenie jest zasilane jedną baterią.

 4. Brennenstuhl LED TF250F

  Brennenstuhl LED TF250F
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalna latarka taktyczna LED ze zmienną ogniskową. Daje bardzo jasne światło i ma klasę ochronności IP44. Tym samym zapewnia ochronę przed bryzgającą wodą. Urządzenie wyposażone jest w jasną diodę LED CREE i przełącznik Soft Touch, który pozwala na wybranie określonego trybu świecenia. Na uwagę zasługuje także wytrzymała obudowa aluminiowa z wygodną pętelką do noszenia. Zasięg działania baterii to maksymalnie 160 metrów. Jej maksymalny czas świecenia wynosi 4 godziny.

 5. Latarka Olight I3E Tx Czarna I3Eblk

  Latarka Olight I3E Tx Czarna I3Eblk
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo wytrzymała minia latarka zasilana baterią AAA, która wchodzi w skład zestawu. Wyposażona jest w diodę LUXEON TX LED, która za sprawą optyki PMMA TIR daje światło do 90 lumenów. Latarkę włączyć można po przekręceniu głowicy. Urządzenie jest wodoodporne – spełnia restrykcyjne normy IPX-8. Ma metalowe, odczepiane kółko. Dlatego można ją nosić przy kluczach jako brelok. To zabezpieczenie na każde warunki. Maksymalny zasięg działania to 44 metry.

Jaką latarkę kupić?

Latarka to niepozorny sprzęt, który powinien znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym. Jest nieoceniony m.in. w czasie awarii zasilania. Jaki model wybrać dla siebie? Czym warto się w tym przypadku kierować?

 • Sposób zasilania – baterie pozwalają uniezależnić się od źródła prądu. Z takiej latarki skorzystać można w każdym miejscu. Warto jednak mieć przy sobie zapas baterii lub akumulatorki. Latarki zasilane akumulatorem oferują najdłuższy czas świecenia, ale trzeba je regularnie ładować. Sprawdzają się dość dobrze. Najbardziej niezależnym rozwiązaniem są baterie zasilane dynamo. Wówczas ładowanie odbywa się na skutek przekręcenia korbki znajdującej się z boku latarki. To wymaga pracy, ale za to z takiego urządzenia można korzystać bez ograniczeń.
 • Źródło światła – obecnie największą popularnością cieszą się diody ledowe. Cechują się one niskim poborem prądu i dość dużą jasnością. Żarówki są stosowane obecnie coraz rzadziej z uwagi na swoją niską wydajność. Dodatkowo pobierają więcej prąd. Za to takie latarki są tańsze niż ledowe.
 • Funkcjonalność – nowoczesne latarki, które są zaawansowane technologicznie oferują na ogół regulację trybów, a więc świecenia. Zazwyczaj z takimi funkcjami spotkać się można w latarkach z więcej niż jedną diodą. W takim przypadku zmiana trybów odbywa się poprzez włączania i wyłączanie danych diod. Oprócz tego niektóre latarki pozwalają na rozjaśnianie i ściemniane światła. To również może się okazać bardzo przydatne.
 • Materiał – dobrze jest postawić na latarkę wykonaną z naprawdę solidnych materiałów. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy ma być ona wykorzystywana w trudnych warunkach. Podczas biwaku sprawdzi się nie tylko tworzywo sztuczne, ale i guma czy guma połączona z metalem. Taka latarka będzie w stanie wytrzymać nawet wiele upadków z dużej wysokości. Najbardziej wytrzymałe są latarki taktyczne wykonane z aluminium lotniczego. Są to często produkty wodoodporne.

Czy warto kupić latarkę?

Latarka to niepozorne urządzenie, które musi się znaleźć w każdym domu lub mieszkaniu. Ma wiele zastosowań i przydaje się w wielu sytuacjach. Podstawowym jego zadaniem jest oczywiście oświetlanie otoczenia. Największą popularnością cieszą się obecnie latarki z diodami LED, które generują strumień światła o znacznej skuteczności. Dobrze sprawdzają się nawet w terenie, bo oświetlają przestrzeń w zasięgu do kilkuset metrów.

Najlepsze latarki na rynku oferują także długi czas pracy. Są to urządzenia wytrzymałe, a niekiedy i wodoodporne. Często produkuje się je z aluminium lotniczego, który jest materiałem bardzo wytrzymałym i odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Dotyczy to przede wszystkim wysokiej klasy latarek taktycznych.

Warto stawiać przy tym na latarki wielofunkcyjne. Wiele z nich to modele kompaktowe, które można zamocować jako brelok przy kluczach i mieć je zawsze przy sobie. Często latarki oferują kilka różnych funkcji świecenia. Ciekawym rozwiązaniem jest np. opcja stroboskopowa, która przydaje się w sytuacjach awaryjnych np. w czasie samoobrony.

Popularni producenci latarek

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu latarek

Latarki to urządzenia doskonale znane i cieszące się nie bez powodu dużą popularnością. Trudno jest sobie dzisiaj wyobrazić jakiekolwiek gospodarstwo domowe właśnie bez latarki. W razie awarii zasilania jest to sprzęt niemal na wagę złota. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, jak szeroki jest wybór latarek na rynku. Za najlepsze i najbardziej zaawansowane technologicznie uchodzą nie bez powodu latarki taktyczne wyposażone w wydajne i energooszczędne diody LED. Znaleźć je można również w naszym rankingu latarek.