Lek nasenny bez recepty to produkt, który przychodzi z pomocą osobom mającym problemy z zasypianiem czy często budzącym się w nocy. Są to zaburzenia snu spowodowane na ogół stresem, napięciem organizmu czy przewlekłym zmęczeniem. Sen jest tymczasem jednym z najważniejszych elementów życia człowieka. Zapotrzebowanie na sen zmienia się z wiekiem, ale na ogół jest to 6-8 godzin na dobę w przypadku osób dorosłych. Dzieci snu potrzebują jeszcze więcej.

Ranking leków nasennych bez recepty

 1. Lek nasenny bez recepty Valerin Sen 20 tabl.

  Lek nasenny bez recepty Valerin Sen 20 tabl.
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy suplement diety, który pozwala odprężyć się i wyciszyć, co ułatwia zasypianie i jednocześnie poprawia jakość snu. Wyciąg z melisy sprzyja pozytywnemu samopoczuciu i pomaga w zasypianiu. Ekstrakt z szyszek chmielu działa na organizm kojąco. Wyciąg z krokusa pozwala zachować równowagę emocjonalną. Witamina B6 i magnez pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Skład produktu uzupełniają l-teanina, l-tryptofan oraz kwas gamma-aminomasłowy GABA.

 2. Lek Novanoc naturalny Sen 16 tabl.

  Lek Novanoc naturalny Sen 16 tabl.
  Sprawdź aktualną cenę

  Suplement diety, którego składniki mają wspomagać jakość snu. Jest to produkt przeznaczony dla osób dorosłych. Suplement oparty jest na składnikach przywracających zdrowy sen. Skutecznie ułatwia zasypianie, co jest wynikiem zastosowania waleriany. Dzięki niej czas potrzebny na zaśnięcie jest krótszy. Dodatkowo produkt wspomaga nieprzerwany sen. Zawiera lawendę i poprawia ogólne samopoczucie. Przy czym preparat ten nie powoduje efekty przyzwyczajenia.

 3. Doppelherz aktiv Na sen FORTE 20 tabl.

  Doppelherz aktiv Na sen FORTE 20 tabl.
  Sprawdź aktualną cenę

  Suplement diety oparty na składnikach roślinnych, dodatkowo wzbogacony witaminą B6, magnezem i melatoniną. Skraca czas potrzebny na zaśnięcie, o ile spożyty zostanie krótko przed pójściem spad. Melatonina przychodzi też z pomocą w czasie podróży, bo łagodzi odczucie zespołu nagłej zmiany strefy czasowej. Wyciąg z kwiatów lawendy pozwala się odprężyć i zrelaksować. Ekstrakt z chmielu oraz wyciąg z liści melisy skutecznie wspomagają zdrowy sen.

 4. Lek nasenny bez recepty Sen Apotex, 30 tabl.

  Lek nasenny bez recepty Sen Apotex, 30 tabl.
  Sprawdź aktualną cenę

  Wspomagający regenerację organizmu suplement diety. Wpływa pozytywnie na urodę i dobre samopoczucie. Przy okazji zmniejsza stres. To produkt zawierający melisę, melatoninę, wyciąg z szyszek chmielu, witaminę A, witaminę B6, witaminę D oraz magnez. Melatonina skraca czas potrzebny do zaśnięcia i zmniejsza odczucia związane ze zmianą strefy czasowej. Chmiel działa na układ nerwowy kojąco, relaksująco. Melisa lekarska zmniejsza drażliwość i niepokój. Magnez oraz witamina B6 zmniejszają uczucie zmęczenia.

 5. Lek Dobry Sen Forte 30 tabl.

  Lek Dobry Sen Forte 30 tabl.
  Sprawdź aktualną cenę

  Wydajny suplement diety przeznaczony do stosowania przed snem dla osób dorosłych. Melatonina zawarta w jego składzie pomaga skrócić czas zasypiania. Trzeba ją zażyć w ilości 1 mg przed snem. Melisa lekarska wykazuje właściwości relaksujące i zmniejsza rozdrażnienie. Męczennica cielista działa odprężająco i relaksująco. chmiel wpływa na dobry sen, a magnez wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkowo witamina B6 powoduje zmniejszenie uczucia zmęczenia i znużenia.

Jaki lek nasenny bez recepty kupić?

Problemy ze snem dotykają  niestety coraz większej liczby osób. Jak można sobie z nimi radzić? Z pomocą przychodzą pewne leki nasenne, które kupić można bez recepty. Na jaki suplement diety postawić? Czym kierować się w tym przypadku?

 • Skład – leki nasenne bez recepty to na ogół preparaty ziołowe. Okazuje się bowiem, że wiele ziół działa uspokajająco i delikatnie nasennie. Są to m.in. melisa (łagodzi objawy stresu i zmęczenia), passiflora, chmiel zwyczajny, głóg, arcydzięgiel czy kozłek lekarski (waleriana – łagodzi lęk i działa nasennie). Zasypianie ułatwia też lawenda działająca uspokajająco. W skład suplementów  diety na sen wchodzi też często melatonina. Jest to neurohormon, który naturalnie występuje w organizmie człowieka. Wpływa on na regulację zegara biologicznego oraz cyklu dobowego. Preparaty z melatoniną są skuteczne, ale ich efekty nie są widoczne od razu. Czasem potrzeba kilkunastu dni, aby organizm zaczął na tę substancję reagować.
 • Skuteczność – kluczem do sukcesu w tym przypadku jest przede wszystkim regularność. Żaden suplement diety nie przyniesie pozytywnych efektów już pierwszego dnia stosowania. Na przykład w przypadku melatoniny rezultaty przychodzą często dopiero po 10-14 dniach.
 • Brak ryzyka uzależnienia – w przypadku leków nasennych bez recepty nie ma ryzyka uzależnienia. Inaczej jest przy lekach na receptę, których skład jest bardziej złożony. Dlatego problemy ze snem dobrze jest na początku próbować leczyć  preparatami ziołowymi.
 • Przeciwwskazania do stosowania – szczególną ostrożność powinny zachować oczywiście kobiety w ciąży i karmiące dzieci piersią. W ich przypadku nie zaleca się stosowania melatoniny syntetycznej. Dodatkowo nigdy leków tych nie należy mieszać z alkoholem. Trzeba się natomiast obowiązkowo trzymać wskazań producenta.

Czy warto kupić lek nasenny bez recepty?

Wiele osób ma problemy ze snem różnego rodzaju. Dlatego na rynku pojawia się coraz więcej leków nasennych bez recepty. Są to na ogół preparaty ziołowe i oparte na melatoninie. Pozwalają one ukoić zszargane nerwy i przynoszą zdrowy, regenerujący sen pozbawiony skutków ubocznych. To właśnie po nie warto sięgnąć na samym początku walki z bezsennością. Nie powodują one bowiem uzależnienia organizmu i nie powodują żadnych niepokojących skutków.

Preparaty na sen bez recepty są na ogół oparte na składnikach ziołowych – melisie lekarskiej, chmielu pospolitym, lawendzie czy męczennicy lekarskiej. Bardzo skuteczne są też suplementy z melatoniną w składzie. To bowiem odpowiednim produkowanego przez organizm człowieka hormonu snu. Jego proces rozpoczyna się w ciemności. Im wyższe stężenie melatoniny we krwi, tym łatwiej jest zasnąć. Są jednak osoby, u których proces produkcji melatoniny jest zaburzony. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest jej suplementacja. Generalnie spadek hormonu snu ma związek nie tylko z działaniem promieniowania słonecznego, ale i światła emitowane przez urządzenia elektroniczne. Dlatego też przed położeniem się do łóżka nie należy z nich korzystać.

Popularni producenci leków nasennych bez recepty

Sklepy warte uwagi