Podstawka chłodząca pod laptopa przychodzi z pomocą w przypadku przegrzewającego się komputera. Na ogół połącza się ją do laptopa za pomocą kabla USB. Niektóre modele posiadają włączniki pozwalające na włączenie chłodzenia. Ich podstawowym zadaniem jest dostarczanie chłodnego powietrza do obudowy notebooka, który staje się w czasie pracy bardzo gorący. To o tyle istotne, że mocno przegrzewający się  laptop pracuje niestabilnie, a niekiedy nawet samoczynnie się wyłącza.

Ranking podstawek chłodzących pod laptopa

  1. Podstawka chłodząca Cooler Master NotePal U3 Plus (R9-NBC-U3PK-GP)
    Podstawka chłodząca Cooler Master NotePal U3 Plus (R9-NBC-U3PK-GP)
    Sprawdź aktualną cenę

    Elegancka podkładka chłodząca pod laptopa z trzema wiatrakami z regulacją obrotów i położenia. Pozwala na skuteczne odprowadzanie ciepła z najbardziej wrażliwych miejsc. Wykonana jest z wysokiej jakości szczotkowanego aluminium, co przekłada się na jej długą żywotność. Zamontowane w urządzeniu wiatraki można przenosić z miejsca na miejsce, dopasowując do danego modelu laptopa. Podstawka sprawdza się w przypadku urządzeń o przekątnej ekranu od 15 do 19 cali.
  2. Podstawka chłodząca pod laptopa SilentiumPC Glacier NC400 Notebook Cooler
    Podstawka chłodząca pod laptopa SilentiumPC Glacier NC400 Notebook Cooler
    Sprawdź aktualną cenę

    Nowoczesna i funkcjonalna podkładka chłodząca wykonana z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Posiada solidną i ergonomiczną konstrukcję oraz nietuzinkowy design. Wyposażona jest w wentylator o średnicy 20 cm oraz dwustopniowy system regulacji obrotów. Zasilana jest tradycyjnie przez port USB. Samo urządzenie posiada dwa porty USB 2.0, a więc użytkownik nie traci przy tym żadnego złącza w laptopie.
  3. Cooler Master Podstawka Chłodząca pod laptopa Notepal XL (R9-NBC-NXLK-GP)
    Cooler Master Podstawka Chłodząca pod laptopa Notepal XL (R9-NBC-NXLK-GP)
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej jakości podstawka chłodząca z zoptymalizowanym kątem nachylenia. Posiada wentylator o średnicy 230 mm, który skutecznie chłodzi laptop, nie powodując przy tym zbyt dużego hałasu. Dodatkowym atutem urządzenia jest 3-portowy hub USB i możliwość regulacji obrotów wentylatora. Z przodu podstawki znajdują się dodatkowo dwa wloty powietrza. Model ten użytkować można bez problemu z laptopami o przekątnej ekranu do 17 cali włącznie.
  4. Podstawka SilentiumPC Atlas NT-L10 (SPC071)
    Podstawka SilentiumPC Atlas NT-L10 (SPC071)
    Sprawdź aktualną cenę

    Wydajna podstawka chłodząca pod laptopa  w formie wielofunkcyjnego stolika. W całości wykonana jest z wytrzymałego aluminium, co zapewnia jej lekkość i mobilność. W praktyce urządzenie współpracuje z laptopami o przekątnej ekranu od 7 do 17 cali. Model ten posiada regulację wysokości i kąta nachylenia. Użytkowany może być na wiele różnych sposobów, także z tabletami. Z powodzeniem wykorzystać go można w razie potrzeby jako klasyczny stolik śniadaniowy.
  5. Gembird Podstawka chłodząca 15.6″ NBS-2F15-02
    Gembird Podstawka chłodząca 15.6" NBS-2F15-02
    Sprawdź aktualną cenę

    Funkcjonalna podstawka chłodząca do laptopów do 15,6 cali. Pozwala na dopasowanie do swoich potrzeb wysokości i kąta nachylenia. Posiada dwa ciche wentylatory, które skutecznie odprowadzają ciepło, przedłużając żywotność laptopa. Dodatkowym atutem jest zastosowania w tym przypadku technologia ledowa, która w nocy  ułatwia użytkowanie z komputera. Całość jest zasilana w tradycyjny sposób z USB i prezentuje się bardzo elegancko.

Jaką podstawkę pod laptopa kupić?

Podstawka pod laptopa przychodzi z pomocą wówczas, gdy urządzenie pracuje zbyt intensywnie i przegrzewa się. Wbrew pozorom jest to problem częsty i powszechnie występujący. Dobry model jest w stanie obniżyć temperaturę podzespołów nawet o 10 stopni Celsjusza. Czym jednak należy sugerować się przy zakupie takiej podstawki pod laptopa?

  • Mobilność – do wyboru są różnorodne modele. Dla osób, które na co dzień pracują przy biurku przeznaczone są urządzenia stacjonarne. Innym rozwiązaniem są podstawki  mobilne, które ustawić można w zasadzie w dowolnym miejscu i zabrać ze sobą w podróż.
  • Wentylatory  – znacznie ma w tym przypadku ilość, wielkość oraz prędkość działania wentylatorów zamontowanych w podstawce. Im jest ich więcej i większe są, tym chłodzenie jest bardziej skuteczne. Prędkość ma mniejsze znaczenie, gdyż generować może przy okazji spory hałas. W niektórych modelach spotkać się można z kontrolerami obrotów, które dopasowują pracę wentylatora do aktualnych potrzeb laptopa.
  • Materiał – wiele podkładek chłodzących produkowana jest z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Bardziej wytrzymałe są jednak modele aluminiowe.
  • Rozmiar – podstawka pod laptopa może być taka sama jak laptop lub od niego większa. To parametr bardzo istotny, który należy sprawdzić przed zakupem podstawki.
  • Generowany hałas – podkładka nie powinna generować dodatkowego, uciążliwego hałasu.
  • Konstrukcja – obecnie podkładki chłodzące mają różnorodną formę i kształty. Niektóre modele sprzedawane są jako stoliki, które wykorzystać można na wiele sposobów.
  • Nóżki – nóżki zakończone gumą zapobiegają przypadkowemu przesuwaniu się komputer po biurku. Niektóre dodatkowo można regulować, dopasowując do swoich potrzeb.
  • Wyposażenie dodatkowe – częstym rozwiązaniem w przypadku podstawek chłodzących są dodatkowe porty USB 2.0 i 3.0. W ten sposób urządzenie nie tylko chłodzi laptopa, ale i pozwala na podłączenie do niego dodatkowych urządzeń. Ponadto podkładka może posiadać stację dokująca dla dysku twardego. To rozwiązanie stosowane rzadko, ale można się z nim niekiedy spotkać.

Czy warto kupić podstawkę chłodzącą pod laptopa?

Podstawka chłodząca pod laptopa to urządzenie niedoceniane, a bardzo często wykorzystywane przez posiadaczy mobilnych komputerów. Sprawdza się przede wszystkim modeli bardzo wydajnych, które zaczynają z biegiem czasu przegrzewać się i pracować bardzo głośno. Podkładka jest w stanie obniżyć temperaturę pracy podzespołów nawet o 10 stopni Celsjusza.
Obecnie wybór podkładek chłodzących na rynku jest spory. Są one dopasowane do laptopów różnej wielkości. Dzięki funkcji regulacji wysokości czy kąta nachylenia, można je dopasować do swoich potrzeb i uczynić pracę bardziej przyjemną. Niektóre modele wykorzystać można nawet jako stolik śniadaniowy.

Podkładki chłodzące nie zajmują wiele miejsca i są bardzo mobilne. Nie ważą zbyt wiele, a więc z powodzeniem można je ze sobą zabierać w podróż czy do pracy. Są komfortowe w codziennym użytkowaniu i łatwe w obsłudze. Zdecydowana większość z nich jest podłączana do laptopa za pomocą portu USB.

Popularni producenci podstawek chłodzących

Sklepy z podstawkami chłodzącymi warte uwagi