Rura do ogrzewania podłogowego to jeden z podstawowych elementów potrzebnych do wykonania ogrzewania podłogowego. Stanowi ciekawy sposób na ogrzewanie pomieszczeń. W tym przypadku na ścianie nie trzeba już montować klasycznych grzejników. Rury do ogrzewania podłogowego produkowane są z tworzyw sztucznych – lekkich i wytrzymałych. Wyróżniać się one muszą dobrą przewodnością ciepła oraz wysoką elastycznością. Wówczas ryzyko ich uszkodzenia nie jest duże.

Ranking rur do ogrzewania podłogowego

Nie da się ukryć, że pytanie jaką rurę do ogrzewania podłogowego kupić pojawia się przy okazji wykańczania mieszkań i domów. Dotyczy to sytuacji, w których budynek ma być ogrzewany przy pomocy nowoczesnego ogrzewania podłogowego. Postanowiliśmy więc przygotować kompleksowy ranking rur do ogrzewania podłogowego. Wierzymy, że nieco ułatwi podejmowanie ostatecznych decyzji zakupowych.

 1. Rura do ogrzewania podłogowego Pex 16×2 200 mb

  Rura do ogrzewania podłogowego Pex 16x2 200 mb
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości rura wielowarstwowa, która idealnie nadaje się do wykonywania instalacji ogrzewania płaszczyznowego i grzejnikowego. Stosowana może być w instalacjach ciepłej i zimnej wody użytkowej czy instalacjach sprężonego powietrza. Wchodzące w skład zestawu spinki używane są do mocowania rury do warstwy izolacyjnej styropianu. Skracają one czas wykonywania ogrzewania odłogowego.

 2. Rura Pert Evoh 16×2 200 mb

  Rura Pert Evoh 16x2 200 mb
  Sprawdź aktualną cenę

  Wytrzymała rura wielowarstwowa stworzona z myślą o instalacjach ogrzewania i chłodzenia płaszczyznowego, a także instalacjach wody pitnej. Produkt spełnia wymagające normy EN ISO 21003 i DIN 4726. Dodatkowo posiada atest higieniczny PZH. Rurę wykorzystywać można w instalacjach o obciążeniu ciśnieniowym do 8 bar i maksymalnej temperaturze 80 stopni Celsjusza. To produkt polski utrzymany w białej kolorystyce.

 3. Wavin Rura do Ogrzewania Podłogowego PE X/Al/PE PN10 16×2.0 (zwój 200m) Biała

  Wavin Rura do Ogrzewania Podłogowego PE X/Al/PE PN10 16x2.0 (zwój 200m) Biała
  Sprawdź aktualną cenę

  Plastyczna rura do ogrzewania podłogowego, którą można swobodnie wyginać, ale jednocześnie nie traci ona swojej stabilności. Pozwala na znaczne ograniczenie ilości używanych kształtek. Tym samym skraca czas montażu i obniża całościowe koszty instalacji. Rura jest produktem obojętnym w stosunku do wody – nie zmienia jej składu i właściwości. Stosowana może być w instalacjach ogrzewania podpodłogowego, centralnego ogrzewania czy ciepłej i zimnej wody użytkowej.

 4. Rura do ogrzewania podłogowego Kan Rura Pe-Rt Osłoną Antydyf-18×2 Niebieska

  Rura do ogrzewania podłogowego Kan Rura Pe-Rt Osłoną Antydyf-18x2 Niebieska
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości rura o znacznej wytrzymałości przeznaczona do instalacji ogrzewania podłogowego. Produkt jest odpowiedni do mocowania do płyt styropianowych bądź specjalnych listew tworzywowych. Jest w całości wykonany z wysokiej klasy tworzywa sztucznego PE-RT. Długość omawianej rury to 200 metrów bieżących. Produkt wykorzystać można z powodzeniem podczas tworzenia wielu instalacji.

Jakie rury do ogrzewania podłogowego kupić?

Rury są nieodłącznym elementem ogrzewania podłogowego, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Stanowi bowiem ciekawą alternatywę dla klasycznego ogrzewania podłogowego. Na jaki produkt się w tym przypadku zdecydować? Czym kierować się przy zakupie rur do ogrzewania podłogowego?

 • Średnica – rury do ogrzewania podłogowego muszą mieć odpowiednią średnicę. Nie powinna być ona większa niż 2 cm i mniejsza niż 9,9 mm. Najlepiej sprawdzają się produkty o średnicy kilkunastu milimetrów, które zapewniają efektywny przepływ wody.
 • Elastyczność – to bardzo istotna kwestia w przypadku rur do ogrzewania podłogowego. Celem jest zminimalizowanie ilości połączeń, bo ich duża ilość powodować może rozszczelnienie całej instalacji. Giętkie rury pozwalają na bezproblemowe pętli grzewczych.
 • Materiał – rury miedziane są bardzo popularne i trudno się temu dziwić. Są to bowiem produkty elastyczne, odporne na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Wykorzystywane mogą być przez długie lata. Są rozwiązaniem ekologicznym, bo miedź nadaje się do recyklingu. Rury z wkładką aluminiową cechują się niską wydłużalnością cieplną. Są też odporne na uszkodzenia. Rury wielowarstwowe z kolei na ogół składają się z różnych tworzyw – PEX/AL/PEX. Można je łatwo kształtować, a przy tym mają niski współczynnik rozszerzalności cieplnej. Rury wykonane z polipropylenu to rury z kopolimeru statycznego PP-R, polimeru blokowego PP-B lub homopolimeru PP-H. Rury z polibutylenu PB w zasadzie nie pozwalają na migrację wody. Są odporne na czynniki zewnętrzne. Nie można ich traktować klejami. Na końcu warto wspomnieć o rurach z politetylenu sieciowanego. Jest to polietylen o znacznej gęstości, który jest poddawany sieciowaniu. Powstaje w ten sposób tworzywo odporne na wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne.
 • Wytrzymałość – dobrej jakości rury do ogrzewania podłogowego muszą być produktami o dużej wytrzymałości. Jednocześnie powinny spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa. Warto te elementy sprawdzić przed dokonaniem zakupu. W zależności od żywotności rur można zaplanować ich przegląd czy ewentualną wymianę.

Czy warto kupić rury do ogrzewania podłogowego?

Nie da się ukryć, że popularność ogrzewania podłogowego cały czas rośnie. To poza ogrzewaniem tradycyjnym, grzejnikowym najczęściej stosowana metoda ogrzewania budynków. Ma całkiem sporo zalet. Przede wszystkim pozwala na odpowiedni rozkład temperatury. Ogrzewanie podłogowe jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla alergików czy małych dzieci. W tym przypadku kurz nie unosi się w dużych ilościach, jak ma to miejsce przy tradycyjnym ogrzewaniu.

Poza tym elementy wchodzące w skład ogrzewania podłogowego nie rzucają się mocno w oczy. Tymczasem standardowe kaloryfery często nie pasują do nowoczesnych wnętrz i są problemem przy ich urządzeniu. Warto też wspomnieć o tym, że ogrzewanie podłogowe pozwala utrzymać w budynku wilgotność na najlepszym poziomie dla ludzkiego ciała.

Ogrzewanie podłogowe tworzą w zasadzie rury podłączone do źródła ciepła. Są one umieszczane w wylewce podłogi. W ten sposób posadzka staje się ogromnym grzejnikiem. Rury są w tym przypadku niezwykle istotnym elementem całej instalacji. Układać j można m.in. pętlowo, menadrowo, pętlowo ze strefą brzegową czy meandrowo ze strefą brzegową. Możliwości jest sporo. Co ciekawe, wybór rur do ogrzewania podłogowego na rynku jest coraz większy.

Z czego wynika duża popularność ogrzewania podłogowego? Instalacja ta ma sporo zalet. Przede wszystkim zapewnia wysoki komfort cieplny i nie wysusza zbyt mocno powietrza. Pod tym względem przewyższa tradycyjne grzejniki. Dodatkowo atutem ogrzewania podłogowego są spore możliwości aranżacyjne, jakie daje.

Popularni producenci rur do ogrzewania podłogowego

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu rur do ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe jest coraz częściej wybierane w nowych budynkach. To ciekawa alternatywa dla klasycznego ogrzewania grzejnikowego. W tym przypadku funkcję kaloryfera pełnia w zasadzie cała podłoga. Do wykonania instalacji potrzebne są jednak odpowiednie elementy np. rury do ogrzewania podłogowego. Jak je wybrać? W tym pomoże przygotowany przez nas kompleksowy ranking.