Scyzoryk to rodzaj kieszonkowego noża ze składaną głownią – ostrzem. Często ma zamontowane dwa ostrza o zróżnicowanej wielkości i innego typu narzędzia np. klucze, otwieracze do butelek czy korkociągi. Pierwszy scyzoryk powstał w roku 1897 za sprawą szwajcarskiego producenta sprzętu chirurgicznego Karla Elsenera. Odkrył on, że to Niemcy, a nie Szwajcarzy zaopatrują szwajcarską armię w noże. Pierwsze scyzoryki były bardzo proste pod względem konstrukcji. Dopiero z czasem zaczęto je rozbudowywać.

Najlepszy scyzoryk – ranking

Jaki scyzoryk kupić? Ten niewielki, składany nóż przydatny jest w wielu sytuacjach. Niektórzy zawsze mają go w kieszeni lub plecaku. W wyborze konkretnego modelu na pewno nieco pomoże nasz kompleksowy ranking scyzoryków. Zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem produktów cieszących się największą popularnością ze strony internautów. Dzisiaj dobry scyzoryk kupić można bez wychodzenia z domu – przez internet.

 1. Scyzoryk Victorinox Huntsman Czerwony (1.3713)
  Scyzoryk Victorinox Huntsman Czerwony (1.3713)

  Sprawdź aktualną cenę

  Scyzoryk, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. To już żywa legenda. Na nóż składają się dwa ostrza, otwieracz do puszek z niewielkim  śrubokrętem, korkociąg, otwieracz do kabli ze śrubokrętem, pęseta, wykałaczka, piłka do drewna czy nożyczki. Firma Victorinox liczy sobie ponad 100 lat. Od roku 1897 produkuje szwajcarskie noże oficerskie. Słyną one ze swojej niezawodności i znane są na całym świecie.

 2. Scyzoryk Leatherman Multitool Sidekick 831439
  Scyzoryk Leatherman Multitool Sidekick 831439

  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy narzędzie wielofunkcyjne, które z powodzeniem sprawdzi się na niejednej wyprawie. To scyzoryk efektowny pod względem designu z otwieraczem do kapsli. Sprężysty klips pozwala na jego bezproblemowe przymocowanie to paska czy kieszeni. W narzędziu tym zastosowano także niewielkie kombinerki oraz piłkę i nożyk. Całość wykonana jest z wytrzymałej stali nierdzewnej poddanej dodatkowo specjalnej obróbce termicznej.

 3. Scyzoryk Victorinox SwissCard Lite 0.7333.T3
  Scyzoryk Victorinox SwissCard Lite 0.7333.T3

  Sprawdź aktualną cenę

  Cieszące się dużą popularnością na rynku narzędzie wielofunkcyjne renomowanej marki. To ciekawa alternatywa dla standardowych scyzoryków. Tego typu gadżet z pewnością wpadnie w oko niejednemu biznesmenowi i urzędnikowi. Produkt ma formę klasycznej karty kredytowej – można go więc nosić w swoim portfelu. Nie zajmuje tym samym zbyt wiele miejsca, a można go mieć zawsze przy sobie. Dodatkowo jest zaskakująco lekki.

 4. Scyzoryk Neo Narzędzie Wielofunkcyjne, 12 Elementów, Z Led (01-026)
  Scyzoryk Neo Narzędzie Wielofunkcyjne, 12 Elementów, Z Led (01-026)

  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalne narzędzie wielofunkcyjne z podświetleniem LED. To produkt typu 12 w 1. Zawiera m.in. otwieracz do butelek, dwa wkrętaki płaskie, szczypce, otwieracz do puszek, piłę do drewna, nóż, nożyczki, pilnik i szpikulec. Ostrza są wykonane ze stali wysokiej jakości, a obudowa ma elementy gumowe. Całość zamknięta jest w praktycznym futerale. Okazuje się, że jedno narzędzie pełnić może aż kilkanaście różnych funkcji.

 5. Scyzoryk Ryobi Multitool Rmt14 14w1 Nóż 68Mm
  Scyzoryk Ryobi Multitool Rmt14 14w1 Nóż 68Mm

  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo wytrzymałe narzędzie wielofunkcyjne wykonane z wysokiej klasy stali z uchwytem z tworzywa ABS oraz aluminium. W skład zestawu wchodzą uchwyty do rur, wyciągacz do gwoździ, szczypce igiełkowe, otwieracz do puszek, pilniki dwustronne, szczypce do cięcia drutu, piła, szydło, nóż, śrubokręt płaski, śrubokręt krzyżakowy czy otwieracz do butelek. Jednocześnie całość nie zajmuje zbyt wiele miejsca – taki zestaw można mieć zawsze przy sobie.

Jaki scyzoryk kupić?

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez scyzoryka, a w zasadzie narzędzia wielofunkcyjnego niewielkich rozmiarów. Popularne scyzoryki zawierają bowiem na ogół nie tylko noże, ale i wiele innych elementów. Na który produkt warto się zdecydować? Co trzeba w tym przypadku wziąć pod uwagę?

 • Wykonanie – ma ono w tym przypadku bardzo duże znaczenie. Dobry scyzoryk powinien sprawdzić się w każdych warunkach pogodowych. Trudno się więc dziwić, że najlepsze narzędzia na rynku produkowane są ze stali nierdzewnej. Sama rączka oczywiście nie jest już stalowa, bo to sprawiłoby, że scyzoryk nie byłby zbyt komfortowy w użytkowaniu. Stosuje się więc często tworzywo ABS – także dość odporne na uszkodzenia. Takie połączenie gwarantuje także scyzorykowi dobry balans, o ile konstrukcja jest dobrze przemyślana.
 • Funkcjonalność – to element podstawowy przede wszystkim w przypadku narzędzi wielofunkcyjnym. Największą popularnością na rynku mają scyzoryki o szerokiej funkcjonalności. Mowa tutaj o dużej liczbie ostrzy. Dzisiaj nikogo nie dziwią już narzędzia wielofunkcyjne kieszeniowe z korkociągiem, otwieraczem do puszek, śrubokrętem, piłą do drewna czy szydełkiem. Z takim zestawem można sobie poradzić w każdych warunkach.
 • Kompaktowość – z założenia scyzoryki są przedmiotami małymi. Narzędzia wielofunkcyjne także wypadają dobrze w tym zakresie. Czasem mają formę kart kredytowych, które bez problemu można włożyć do portfela. Warto wielkość narzędzia sprawdzić przed jego kupieniem. W końcu powinno się ono zmieścić do kieszeni czy przegrody w plecaku. Najlepsze na rynku narzędzia nie są także zbyt ciężkie.
 • Gwarancja – nie należy zapominać także i o tym elemencie. Długa gwarancja to najlepsze potwierdzenie wysokiej jakości scyzoryka. Scyzoryki renomowanych marek nie psują się przez długie lata. Podstawą jest dzisiaj 5 lat gwarancji, ale często jest to nawet i 15 lat. Czasem spotkać się można również z gwarancjami dożywotnimi.

Czy warto kupić dobry scyzoryk?

Scyzoryk, a właściwie wielofunkcyjne narzędzie warto mieć zawsze pod ręką. Może się bowiem przydać w najmniej oczekiwanym momencie. Najlepsze produkty na rynku wyposażone są w wytrzymałe ostrza o odpowiednim rozmiarze. Taki nożyk przyda się podczas grzybobrania, popołudnia spędzanego w ogrodzie, w czasie wycieczki nad jezioro lub  w domu. Zazwyczaj scyzoryki są dzisiaj wyposażone dodatkowo korkociąg, pęsetę czy otwieracz do puszek. To wykorzystać można np. w czasie wakacyjnego wyjazdu. Niektóre modele mają nawet w zestawie śrubokręty i piłki do drewna. Są nieco cięższe, ale nie mniej funkcjonalne.

Najlepsze na rynku scyzoryki to narzędzia naprawdę wielofunkcyjne. Jednak zdecydowanie nie jest to koniec ich zalet. Na uwagę zasługują ich niewielkie, wręcz kompaktowe rozmiary. Nawet duże scyzoryki nie są większe niż 10 cm. Dlatego bez problemu mieszczą się w kieszeni spodni czy plecaku. Można z nich łatwo korzystać – nie ma tutaj znaczenia np. rozmiar dłoni. Dobrej klasy scyzoryki doskonale leżą w ręce i są ergonomiczne. Poza tym warto zwrócić uwagę na ich wytrzymałość. Prym w tym zakresie wiodą oczywiście narzędzia produkcji szwajcarskiej, które ogromną popularnością cieszą się na całym świecie.

Popularni producenci najlepszych scyzoryków

Podsumowanie rankingu scyzoryków

Scyzoryk to niepozorne narzędzie, które dobrze jest mieć pod ręką. Wiele osób nosi je na co dzień w kieszeni spodni czy plecaku. Rzeczywiście przydaje się w wielu różnych sytuacjach. W zasadzie najlepsze scyzoryki na rynku trzeba nazwać narzędziami wielofunkcyjnymi, bo wyposażone są nie tylko w ostrza, ale i korkociągi, śrubokręty, szydła, piły do drewna czy otwieracze do butelek. W wyborze najlepszych modeli na pewno nieco pomoże przygotowany przez nas kompleksowy ranking scyzoryków. Zachęcamy do lektury.