Śpiwór turystyczny to element obowiązkowy w przypadku wyprawy pod namioty i nie tylko. Ma formę swego rodzaju worka do spania i jego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego. Kluczem do sukcesu jest wybranie produktu właściwego z uwagi na panujące w danym momencie warunki pogodowe. Jeśli mowa o kształcie to do wyboru są śpiwory turystyczne tzw. mumie i koperty. Oba mają swoich zwolenników i przeciwników.
Ranking śpiworów turystycznych
-
Śpiwór turystyczny Deuter Lekki Śpiwór Letni Dreamlite
Lekki śpiwór z wypełnieniem turystycznym. Z uwagi na niewielką wagę i kompaktowość jest dobrym wyborem na długie wycieczki z plecakiem. W okresie letnim zapewnia w nocy odpowiedni komfort cieplny. To produkt przyjemny w dotyku z wypełnieniem Polydown Soft Polyester 140g. Konstrukcja mumia jest niezwykle wygodna i pozwala się ogrzać. Ciekawym rozwiązaniem jest regulowany za pomocą ściągacza kaptur, którym można otulić głowę. Całość uzupełnia wysokiej jakości dwukierunkowy suwak YKK.
-
Idealny na lato i jesień śpiwór turystyczny z sztuczną ociepliną MICROFIL Super-Therm. W kieszonce znajduje się karteczka, na której można zapisać dane właściciela. Produkt jest lekki i ciepły jednocześnie. Wykonany jest z wysokiej jakości włókien przepuszczających parę wodną. Materiał zewnętrzny to POLIRIPSTOP, a wewnętrzny NYLON. Całość uzupełnia regulowany kaptur na głowę i dwubiegowy zamek YKK. Jest on fluorescencyjny, co ułatwia użytkowanie śpiwora nocą.
-
Śpiwór turystyczny, który przyda się każdej aktywnej osoby lubiącej wypady pod namiot. To produkt typu mumia, który zapewnia nocą wysokiej jakości komfort cieplny. Jego zewnętrzna powłoka wykonana jest z materiału odpornego na pochłanianie wilgoci i odpornego na zabrudzenia. Jest to wytrzymały poliester. Dodatkowo śpiwór posiada właściwości antyalergiczne. Utrzymuje wytworzone ciepło przez długi czas.
-
Śpiwór turystyczny Spokey Śpiwór Kołdra Canyon
Nowoczesny śpiwór turystyczny, który sprawdzi się świetnie także podczas pikników czy biwaków. Ma formę kołdry, którą można rozsunąć i się nią nakryć. W ten sposób śpiwór wykorzystać także można w domu np. podczas nocowania gości. Produkt wyróżnia się wysoką jakością wykonania. Jest wygodny i funkcjonalny. Po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, a określoną formę zapewnia mu zapinana na rzep patka. To śpiwór na wiosnę i lato wykonany z wysokiej klasy poliestru.
-
Efektownie wykonany śpiwór turystyczny idealny na biwak czy inną wyprawę. To produkt typu kołdra z funkcjonalnym zamkiem bocznym. Posiada wyjątkowe właściwości – zapewnia nocującym wygodę, bezpieczeństwo i wysoki komfort cieplny. Śpiwór wykonany jest z materiału chroniącego przed wiatrem i wilgocią. Sprawdza się przy zakresie temperaturowym od 6 do 15 stopni Celsjusza. Jest lekki – duża w tym zasługa włókna poliestrowego, z którego śpiwór jest wykonany. Po złożeniu można go zapakować w wygodny worek ściągany gumką.
Jaki śpiwór turystyczny kupić?
Śpiwór musi znaleźć się na wyposażeniu osoby wybierającej się na biwak czy pod namioty. To element, który przydaje się wbrew pozorom przy wielu okazjach. Jaki jednak model wybrać dla siebie? Czym sugerować się przy zakupie śpiwora turystycznego?
- Pora roku – nie ma śpiworów uniwersalnych. Warto się więc zastanowić, gdzie produkt ma być użytkowany. Śpiwory dzieli są na letnie, zimowe i trzysezonowe. Modele letnie są lekkie i cienkie, sprawdzają się latem. Mają często formę prostokątnej koperty. Bardziej uniwersalne są śpiwory trzysezonowe – na lato, wiosnę i jesień. W okresie zimowym warto sięgnąć natomiast po śpiwór zimowy, który sprawdza się przy ujemnych temperaturach.
- Wypełnienie – od niego zależą właściwości termiczne śpiwora. Wypełnienie może być syntetyczne bądź puchowe. Ocieplina z puchu i pierza dobrze magazynuje ciepło. Między włóknami gromadzi się bowiem powietrze izolujące od zimna. Takie wypełnienie jest też lekkie i ściśliwe, co pozwala na złożenie śpiwora i jego wygodne transportowanie. Jego wadą jest to, że szybko nasiąka wodą. Z kolei ocieplina syntetyczna nie jest już tak doskonała termicznie, ale za to cechuje się większą odpornością na wilgoć. Dodatkowo nie wywołuje ona reakcji uczuleniowych. Taki śpiwór można łatwo utrzymać w czystości, gdyż poliestrowe włókna szybko schną i przybierają pierwotny kształt.
- Forma – jeśli śpiwór ma być wykorzystywany w schronisku czy w przyczepie kempingowej, można postawić na produkt w formie koperty. Można go bowiem w pełni rozpiąć i wykorzystać jak kołdrę. Są to na ogół śpiwory, które nie sprawdzają się przy niskich temperaturach. Bardziej zaawansowane pod tym względem są śpiwory mumie, które przypominać mają z założenia kształtem ludzkie ciało. Posiadają one kaptur na głowę i zwężają się ku dołowi. W ten sposób zapewniają dobrą izolację termiczną. Są cenione przez zapalonych podróżników.
- Elementy dodatkowe – najpopularniejsze z nich to kaptur, ocieplana listwa termiczna wzdłuż zamka, kieszeń na drobiazgi czy dwubiegunowe zamki błyskawiczne.
Czy warto kupić ciepły śpiwór turystyczny?
Śpiwór to element obowiązkowy na wyposażeniu każdej osoby, która przepada za wycieczkami czy wypadami pod namiot i to o różnych porach roku. Zresztą taki produkt przydać się może naprawdę w każdym domu np. podczas wizyty gości. Standardowa kołdra zajmuje wiele miejsca, a śpiwór jest kompaktowy i nie ma większych problemów z jego przechowywaniem.
Dobrym rozwiązaniem jest zakup śpiwora ciepłego, który sprawdzi się w chłodniejsze – jesienne czy nawet zimowe dni. W nocy komfort cieplny jest niezwykle istotny. Dlatego też przy zakupie śpiwora turystycznego nie warto zbytnio oszczędzać. Należy postawić na model wysokiej jakości, który nie zajmuje wiele miejsca po złożeniu, a jednocześnie jest ciepły i skutecznie chroni przed wiatrem. Taki produkt przyda się podczas niejednej wyprawy – zarówno tej krótkiej, jak i o wiele dłuższej. Dobrej klasy śpiwór turystyczny użytkować można zresztą z powodzeniem przez wiele lat. Można więc uznać, że jest to inwestycja długoterminowa.