Szczoteczka międzyzębowa to szczoteczka służąca do usuwania resztek pokarmów oraz płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych. Cały proces polega na włożeniu szczoteczki w przestrzeń i jej wyciągnięciu. Włosie usuwa z powierzchni zęba osady. Czynność tę należy powtórzyć z każdą przestrzenią międzyzębową. Potem szczoteczkę można opłukać i pozostawić do kolejnego użycia. Kwestia wymiany szczoteczek międzyzębowych zależy w dużej mierze od indywidualnych cech danej osoby.

Ranking szczoteczek międzyzębowych

Jaką szczoteczkę międzyzębową kupić? Takie pytanie warto sobie zadać, aby odpowiednio zadbać o swoje zęby. Przestrzenie między zębami są trudno dostępne i standardowa szczoteczka często tam nie dociera. Tymczasem tworzą się tam doskonale warunki do rozwoju bakterii próchniczych. W wyborze odpowiedniego produktu na pewno nieco pomoże przygotowany przez nas ranking szczoteczek międzyzębowych.

 1. Szczoteczka międzyzębowa Jordan Brush Between do Czyszczenia Przestrzeni Międzyzębowych Xs 10 szt.
  Szczoteczka międzyzębowa Jordan Brush Between do Czyszczenia Przestrzeni Międzyzębowych Xs 10 szt.
  Sprawdź aktualną cenę

  Zestaw dziesięciu szczoteczek międzyzębowych w kolorze różowym. Doskonale dopasowują się do kształtu przestrzeni międzyzębowej, usuwając z niej resztki pokarmów i płytkę nazębną. Atutem szczoteczek jest szeroki uchwyt z gumową powłoką, która sprawia, że nie wyślizguje się ona z dłoni. Elastyczne włókna ułatwiają operowanie szczoteczką i nie podrażniają brodawek dziąsłowych.

 2. Szczoteczka międzyzębowa GUM Soft-Picks Original Szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych średnie 40 szt.
  Szczoteczka międzyzębowa GUM Soft-Picks Original Szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych średnie 40 szt.
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości szczoteczki międzyzębowe, które nie sprawiają większych problemów w użyciu. Wyposażone są w bardzo miękkie włosie z gumy. Pozwalają na skuteczne czyszczenie przestrzeni między zębami. Stosowane mogą być w przypadku delikatnych dziąseł. Sprawdzają się u osób z aparatem ortodontycznym. Szczoteczki przy okazji masują i stymulują dziąsła, dając przyjemne uczucie. Nie zawierają metalu, lateksu czy drewna.

 3. Szczoteczka do czyszczenia Przestrzeni Międzyzębowych Elgydium Trio Compact 123 2Szt
  Szczoteczka do czyszczenia Przestrzeni Międzyzębowych Elgydium Trio Compact 123 2Szt
  Sprawdź aktualną cenę

  Zestaw szczoteczek zębowych wysokiej jakości, które pozwalają na oczyszczanie wąskich przestrzeni między zębami z resztek pokarmów i płytki nazębnej. Ich stosowanie jest szczególnie istotne dla osób z odsłoniętymi szyjkami zębowymi, implantami czy noszącymi aparaty ortodontyczne. Szczoteczki międzyzębowe należy stosować codziennie, pamiętając o regularnej ich wymianie.

 4. Tepe Id Angle 0.7mm Żółte Szczoteczki Międzyzębowe 6 szt.
  Tepe Id Angle 0.7mm Żółte Szczoteczki Międzyzębowe 6 szt.
  Sprawdź aktualną cenę

  Wytrzymałe szczoteczki międzyzębowe w kolorze żółtym. To produkty wysokiej jakości z drucikiem powlekanym plastikiem. Czyszczą przestrzenie między zębami delikatnie i skutecznie jednocześnie. Produkowane są w różnych rozmiarach do wyboru. Są odpowiednie także dla osób z wrażliwymi dziąsłami i nadwrażliwością zębów. Co ciekawe, są skuteczniejsze w działaniu niż nici dentystyczne.

 5. Erskine Piksters Regular Size.0 0,35mm Szczoteczki do Przestrzeni Międzyzębowych Srebrne 10 szt.
  Erskine Piksters Regular Size.0 0,35mm Szczoteczki do Przestrzeni Międzyzębowych Srebrne 10 szt.
  Sprawdź aktualną cenę

  Szczoteczki międzyzębowe renomowanego producenta. Pozwalają na pełniejsze czyszczenie jamy ustnej. Są pod wieloma względami lepszym rozwiązaniem niż popularna nić dentystyczna. To produkt, który wyróżnia się wyjątkową budową, a także łatwością i bezpieczeństwem stosowania. Szczoteczki międzyzębowe skutecznie usuwają płytkę nazębną z całej powierzchni bocznej zębów.

Jaką szczoteczkę międzyzębową kupić?

Szczoteczka międzyzębowa pozwala utrzymać jeszcze lepszą higienę jamy ustnej. Warto mieć ją na swoim wyposażeniu obok standardowej szczoteczki do zębów. Jaką szczoteczkę międzyzębową kupić i czym warto się w tym przypadku kierować?

 • Wielkość – przede  wszystkim szczoteczka międzyzębowa nie może być za duża lub za mała. Ta zbyt mała może niestety nie dotrzeć we wszystkie miejsca, a operowanie szczoteczką zbyt dużą może powodować bolesne podrażnienia. Czasem pojawia się problem z wyborem szczoteczki odpowiedniej wielkości. Wówczas warto rozważyć zakup specjalnej sondy. Można też o radę zapytać stomatologa podczas wizyty w gabinecie dentystycznym. Wiele osób wybiera oczywiście metodę prób i błędów.
 • Bezpieczeństwo – w dobrej jakości szczoteczkach międzyzębowych rdzeń pokryty jest tworzywem sztucznym. Powinien być on cienki. Dodatkowo wzdłuż tworzywa powinny znajdować się cienkie, delikatne i elastyczne włókna, dokładnie wypełniając przestrzeń między zębami. W ten sposób można usunąć z niej resztki pokarmowe i płytkę nazębną.
 • Rodzaj uchwytu – szczoteczki międzyzębowe często posiadają różnego rodzaju uchwyty, które różnić się mogą długością, kształtem, materiałem wykonania czy kątem zamocowania szczoteczki. Od tego w dużej mierze zależy komfort i bezpieczeństwo jej użytkowania. Szczoteczki międzyzębowe wyposażone w dłuższy uchwyt pozwalają na bezproblemowe czyszczenie tylnych przestrzeni międzyzębowych. Podobnie jest ze szczoteczkami zamontowanymi pod kątem 45 stopni. Z kolei uchwyty krótsze są lepsze do czyszczenia przednich przestrzeni i elementów aparatu ortodontycznego. Modele z krótkim, małym uchwytem są nieocenione w podróży, pracy i szkole. Szczoteczki międzyzębowe montowane na uchwytach metalowych są stosowane przez profesjonalistów, bo można je bezproblemowo dezynfekować. Kształt czy kolor uchwytu to już w dużej mierze kwestia indywidualnych preferencji.

Czy warto kupić szczoteczkę międzyzębową?

Wiele osób do czyszczenia przestrzeni między zębami wybiera popularne nici dentystyczne. Jednak w większości przypadków dentyści polecają zakup specjalnych szczoteczek międzyzębowych. Są to niewielkie narzędzia pozwalające na swobodne sięganie w miejsca, które dla zwykłych szczoteczek pozostają niedostępne. To bardzo ważne, gdyż właśnie w przestrzeniach między zębami gromadzi się wiele bakterii. Okazuje się, że około 1/3 higieny jamy ustnej znajduje się we wspomnianych przestrzeniach międzyzębowych. Szczoteczki powinny być dostosowane do kształtu i wielkości tych przestrzeni.

W jaki sposób właściwie działają szczoteczki międzyzębowe? Wsuwają się one w przestrzenie między zębami i usuwają z niej płytkę nazębną oraz resztki pokarmowe. Kluczem do sukcesu jest wybór szczoteczki o odpowiedniej wielkości, która będzie skuteczna w działaniu, a jednocześnie nie doprowadzi do uszkodzenia dziąseł. Zastosowane w tym przypadku włosie powinno być jednocześnie elastyczne i delikatne. Wówczas dopasowuje się ono do kształtu uzębienia i skutecznie usuwa zanieczyszczenia ze wszystkich zakamarków jamy ustnej. Szczoteczki międzyzębowe warto stosować regularnie. W ten sposób można zapobiec zjawisku krwawienia dziąseł czy przyspieszyć proces gojenia ewentualnych stanów zapalnych.

Popularni producenci szczoteczek międzyzębowych

Podsumowanie rankingu szczoteczek międzyzębowych

Prawidłowa higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie dla zachowania zdrowych i ładnych zębów. Coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę. Jednak nie wszyscy pamiętają o tym, że szczotkowanie zębów zwykłą szczoteczką to zdecydowanie za mało. Bardzo istotne jest oczyszczanie przestrzeni między zębami z resztek pokarmowych i płytki nazębnej. Co ciekawe, nić dentystyczna wcale nie jest w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Stomatolodzy polecają raczej szczoteczki międzyzębowe. To one są tutaj zdecydowanie najskuteczniejsze.