Termos to rodzaj naczynia, którego podstawowym zadaniem jest utrzymywanie stałej temperatury umieszczonego w nim produktu. Do wyboru są termosy na napoje, obiadowe, na zupę czy lody. Wielu osobom termosy kojarzą się z naczyniami do utrzymywania ciepła. Jednak w praktyce służyć mogą również do magazynowania lodu. Co ciekawe, termos wynaleziony został z myślą o laboratoriach. Dopiero z czasem po udoskonaleniu trafił również do wielu gospodarstw domowych.

Ranking termosów

Termos to funkcjonalne naczynie służące do utrzymywania stałej temperatury znajdujących się w środku produktów. Największą popularnością na rynku cieszą się termosy na napoje, ale wcale nie trzeba się do nich ograniczać. Zatem jaki termos kupić? Postanowiliśmy przygotować ranking termosów, opierając się na opiniach internautów i nie tylko. Wskazujemy w nim ciekawe propozycje produktów tego typu. Serdecznie zapraszamy do lektury.

 1. Termos Stanley Stalowy Legendary Classic Czarny 1.9l

  Termos Stanley Stalowy Legendary Classic Czarny 1.9l
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy termos stalowy w kolorze czarnym. Posiada dwie stalowe ścianki, które są od siebie izolowane próżniowo. Zakrętka pełni jednocześnie funkcję kubka, którego ścianki nie nagrzewają się zbyt mocno. Atutem termosu jest również składana rączka wzmocniona silikonem. Produkt można bez obaw myć w zmywarce. Termos utrzymuje wysoką temperaturę do 45 godzin, a niską aż do 48 godzin.

 2. Esbit Termos Vacuum Flask 1l

  Esbit Termos Vacuum Flask 1l
  Sprawdź aktualną cenę

  Efektowny wizualnie termos z antypoślizgowym wykończenie, dwoma kubkami i dwoma korkami. W całości wykonany jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej. W środku znajduje się z kolei cienka warstwa srebra o działaniu antybakteryjnym. Ułatwia ona usuwanie osadu i poprawia właściwości termiczne naczynia. Na uwagę zasługuje ponadto ergonomiczny kształt termosu i jego stonowana, ciemna kolorystyka.

 3. Termos Fjord Nansen Honer 500ml

  Termos Fjord Nansen Honer 500ml
  Sprawdź aktualną cenę

  Klasyczny termos z zakręcanym korkiem – bez automatu. W celu napełnienia kubka wystarczy delikatnie odkręcić korek i przechylić naczynie. Termos wyróżnia się doskonałą izolacją termiczną i jest odporny na uszkodzenia natury mechanicznej. Czarna gumowa okładzina zapewnia dobry chwyt i efektownie się prezentuje. Pojemność naczynia to 500 ml. Wyposażone jest w dwa korki zakręcane.

 4. Rockland Termos Stalowy Próżniowy Astro 1l

  Rockland Termos Stalowy Próżniowy Astro 1l
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny termos turystyczny o pojemności 1 litra. To naczynie bardzo praktyczne, które składa się z czterech części. Są to główny zbiornik, zakrętka pełniąca jednocześnie funkcję kubka oraz dwa korki. Są to korek z wciskaną głowicą i korek blokowany z funkcją otwierania oraz zamykania. Powłoka zewnętrza termosu wykonana jest z wysokiej klasy stali nierdzewnej. Pokrywa jest powierzchnią antypoślizgową.

 5. Termos Hi Tec Teros 500ml

  Termos Hi Tec Teros 500ml
  Sprawdź aktualną cenę

  Estetycznie wykonany termos o pojemności 500 ml. Nie zawiera szkodliwych substancji BPA. Jego wewnętrzne ścianki są wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Cechuje się wysoką odpornością na temperaturę i korozję. Długi czas utrzymuje ciepło wlanego do środka napoju. Zamknięcie skutecznie chroni przed jego przypadkowym wylaniem się. Termos utrzymany jest w stonowanej, miętowej kolorystyce.

Jaki termos kupić?

Termos to popularne naczynie, które spotkać można w wielu gospodarstwach domowych. Jest chętnie wykorzystywane np. podczas różnego rodzaju wycieczek. Na jaki termos się zdecydować? Co trzeba wziąć pod uwagę przy jego zakupie?

 • Materiał – od tego zależą właściwości termiczne termosu czy jego wytrzymałość. Naczynia ze stali nierdzewnej są odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję. Sprawdzają się więc podczas podróży. Są lekkie i szybko nagrzewają się po wlaniu do środka gorącego płynu. Z drugiej strony nieco gorzej go izolują. Niektóre modele w środku pokryte są warstwą jonów srebra o właściwościach antybakteryjnych. Termosy plastikowe/szklane warstwę zewnętrzną mają wykonaną z tworzywa, a w środku znajduje się szklany wkład. Dlatego bywają dość ciężkie i podane na uszkodzenia. Za to dobrze utrzymują temperaturę. Modele plastikowe nie są drogie, ale za to dostępne w sprzedaży w szerokiej gamie kolorów do wyboru. Ciekawą propozycją są termosy ze specjalną grzałką podgrzewającą czy pokryte materiałem o właściwościach antypoślizgowych.
 • Korek – termosy na ogół mają kształt cylindra i są zamykane korkiem. Od niego zależy szczelność naczynia i komfort jego użytkowania. Korki z gwintem to rozwiązanie najbardziej klasyczne. Mają one specjalną uszczelkę. Nie są jednak zbyt wygodne w użyciu, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych. Przez spory otwór ucieka zresztą sporo ciepła. Z drugiej strony są mało awaryjne. Korki automatyczne otwierają się po naciśnięciu guzika zlokalizowanego na środku. Stanowią rozwiązanie bardzo wygodne. Nie powodują dużych strat ciepła. Z czasem mogą jednak zacząć się blokować lub przeciekać.
 • Elementy dodatkowe – w niektórych termosach stosowane są ciekawe elementy dodatkowe, które zwiększają ich funkcjonalność. Czasem spotkać się można np. z dodatkową nakrętką zapewniającą większą szczelność. Mniejszy kubek pod nią umieszczony przyda się podczas podróży we dwoje. Ciekawym rozwiązaniem są termosy z uchwytami czy rączkami. Można też zdecydować się na produkt łączący w sobie cechy termosu i kubka termicznego. Warto też zwrócić uwagę na termosy z podwójną komorą na dwa różne napoje.
 • Pojemność – warto dopasować ją do swoich potrzeb. Najczęściej na rynku spotkać się można z termosami o pojemności 500 ml i 1 l. Są jednak i modele znacznie większe np. konferencyjne czy obiadowe.

Czy warto kupić termos?

Termosy w sprzedaży pojawiły się już na początku XX wieku. Jednak zasada ich działania była znana już wcześniej. Stosowano bowiem w laboratoriach pojemniki zwane naczyniami Dewara. Służyły one do przechowywania skroplonych gazów o bardzo niskiej temperaturze.

Dzisiaj termosy są zamykanymi naczyniami o zazwyczaj cylindrycznym kształcie, które mają podwójne ścianki. Między nimi znajduje się szczelnie zamknięcia pusta przestrzeń. Panuje w niej niskie ciśnienie – tzw. próżnia techniczna. To ona pełni rolę izolatora. Utrudnia wymianę ciepła między środkiem naczynia a środowiskiem zewnętrznym. Utrzymuje nawet przez kilkanaście godzin stałą temperaturę płynów w termosie.

Na co dzień termosy na ogół wykorzystywane są przez turystów i osoby, które na zewnątrz uprawiają różne sporty. Zazwyczaj termosy używane są w chłodniejsze dni. Można do nich wlewać ciepłe napoje np. kawę czy herbatę. W sklepach znaleźć można też specjalne termosy obiadowe np. na zupy. Są to naczynia popularne i chętnie wykorzystywane w wielu gospodarstwach domowych.

Popularni producenci termosów

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu termosów

Termos to naczynie, które przyda się w każdym domu czy mieszkaniu. Jest bowiem w stanie utrzymać przez długi czas wysoką lub niską temperaturę wlanych do środka płynów. Zazwyczaj jest to kawa lub herbata, ale nie trzeba się w tym przypadku ograniczać. Termosy są nieocenione podczas różnego rodzaju wycieczek, ale świetnie sprawdzają się także na co dzień. W wyborze odpowiedniego modelu na pewno pomoże przygotowany przez nas kompleksowy ranking termosów oparty na opiniach internautów.