Wentylator łazienkowy to w przypadku budynków mieszkalnych czy użytkowych bardzo ważny element wyposażenia pomieszczeń sanitarnych. O odpowiedniej wentylacji warto pomyśleć już na etapie projektowania budynku, podobnie zresztą jak o instalacji kanalizacyjnej czy wodnej. Od właściwego działania przewodów wentylacyjnych zależy bowiem praca obiektu, jego wnętrza czy zdrowe domowników. Zaniedbanie tej kwestii może skończyć się niestety bardzo źle, co czasem widać dopiero po latach.
Najlepszy wentylator do łazienki – ranking
Jaki wentylator łazienkowy kupić? Okazuje się, że to pytanie bardziej istotne niż się wielu osobom może wydawać. Wentylacja w każdym budynku, a w szczególności w łazience, jest kwestią bardzo istotną. Tak powstał nasz kompleksowy ranking wentylatorów łazienkowych, aby nieco ułatwić wybór ostatecznej decyzji zakupowej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem.
-
Wentylator łazienkowy Cata E-100 GSTH
Wysokiej klasy wentylator łazienkowy ze szklaną, zdejmowalną pokrywą i obwodowym wyciągiem powietrza. To model wykonany z wytrzymałych materiałów. Posiada wskaźnik temperatury i wilgotności powietrza. Wyposażony jest w dwubiegowy silnik. Nie jest trudny w montażu i demontażu. Cechuje się elegancką, srebrną kolorystyką. Producent udziela na niego dwóch lat gwarancji. To najlepsze potwierdzenie jego wysokiej jakości.
-
Wentylator do łazienki Sterr BFS100-B
Nowoczesny wentylator do łazienki z zaworem zwrotnym i szklanym panelem przednim. To model o ciekawym, eleganckim designie. Pracuje bardzo cicho, a sama obudowa jest biała. Można go zamontować zarówno w pionie, jak i w poziomie. Producent na wentylator udziela 2 lat gwarancji, co potwierdza jego wysoką jakość wykonania. W skład zestawu podstawowego wchodzą także wkręty potrzebne do montażu wentylatora.
-
Wentylator łazienkowy Soler Palau Silent100 Cz Design – Wentylator W Wersji Standard
Klasyczny wentylator łazienkowy, który wyróżnia się bardzo cichą pracą. Montowany może być w ścianie i suficie. Włączany jest razem z oświetleniem lub niezależnie od niego. Zasilany jest prądem 2-żyłowym i nie wymaga uziemienia. Sprawdzi się w pomieszczeniach małych i średnich pod względem wielkości. Cechuje się niskim poziomem ciśnienia akustycznego. Ma zabezpieczenie przed porażeniem prądem w klasie II.
-
Wentylator do łazienki Vents Group Quiet Style 100 Th
Wydajny wentylator łazienkowy renomowanej marki. Posiada timer i czujnik wilgoci. Montowany może być na ścianie lub suficie. Wymaga podłączenia 3-żyłowego. To produkt biały, który świetnie sprawdzi się jako element różnego rodzaju aranżacji. Producent udziela na niego aż 5 lat gwarancji. Wentylator wykonany jest z wysokiej klasy tworzywa ABS, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego.
-
Wentylator łazienkowy Dospel STYL II O100 WCH 007-1130
Bezproblemowy w montażu domowy wentylator do łazienki z wyłącznikiem czasowym oraz czujnikiem wilgoci. To produkt nowoczesny, przeznaczony do usuwania zużytego powietrza i zanieczyszczeń z łazienek czy kuchni. W dużej mierze poprawia komfort użytkowania pomieszczeń, zapobiegając jednocześnie rozwojowi bakterii i grzybów. Wentylator wykorzystuje nowoczesne łożyska ślizgowe. Przeznaczony jest do montażu na ścianie.
Jaki wentylator łazienkowy kupić?
Wiadomo już, że wentylator odgrywa w łazience bardzo istotną rolę i warto zadbać o montaż tego typu elementu. Na jaki model warto się w tym przypadku zdecydować? Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie wentylatora łazienkowego?
- Wydajność – od tego parametru zależy komfort korzystania z danego pomieszczenia, a więc szybkość, z jaką wentylator wyciągnie z niego wilgoć lub nieprzyjemny zapach. Eksperci zalecają wybór wentylatora o wydajności minimum 3 razy większej niż kubatura łazienki.
- Średnica kanału wentylacyjnego – zazwyczaj są to otwory o średnicach 100mm, 120mm, 125 mm i 150mm. Stosowne oznaczenie na ogół znajduje się w nazwie wentylatora. Podczas budowy domu lub remontu łazienki warto dostosować wielkość otworu wentylacyjnego do pomieszczenia i spodziewanej wydajności wentylatora.
- Miejsce montażu – zazwyczaj jest to jedna ze ścian łazienki. Czasem też wentylatory są montowane na suficie. Mowa tutaj o modelach z łożyskami kulkowymi. Jeśli wentylator ma znaleźć się nad kabiną prysznicową musi być to model z tzw. bezpiecznym napięciem.
- Funkcje dodatkowe – do wyboru są zarówno wentylatory łazienkowe standardowe, jak i modele z różnymi funkcjami dodatkowymi np. czujnikiem wilgoci czy opóźnieniem czasowym. Jeszcze innym rozwiązaniem są wentylatory z czujnikiem ruchu.
- Wyposażenie dodatkowe – tutaj warto wspomnieć na pewno o zaworze zwrotnym, który zapobiega cofaniu się powietrza z kanału do łazienki, gdy wentylator nie pracuje. Kolejną opcją jest specjalny włącznik sznurkowy.
- Głośność – to parametr bardzo istotny. Wentylatory łazienkowe mocno różnią się w tym zakresie. Najcichsze generują hałas około 20 dB. To odpowiada szeptowi.
- Design – dla wielu osób kwestia wyglądu ma równie duże znaczenie jak parametry wentylatora łazienkowego. Najlepiej, gdy pod względem designu pasuje on do wystroju pomieszczenia. Do wyboru są wentylatory standardowe i nieco bardziej eleganckie. Można też rozważyć zakup specjalnego frontu wymiennego wykonanego np. z mosiądzu czy stali nierdzewnej. Taki wentylator od razu prezentuje się bardziej elegancko zamiast takiego z frontem plastikowym.
Czy warto kupić wentylator do łazienki?
Trzeba pamiętać tym, że utrzymanie w łazience odpowiedniego mikroklimatu jest bardzo ważne. Od tego w dużej mierze zależy ogólny komfort korzystania z tego pomieszczenia. Jeśli w łazience znajduje się duża ilość pary wodnej w powietrzu, ręczniki nie będą schnąć, a lustra czy szyby będą często zaparowane. Poza tym niestety kiepska wentylacja w łazience może się negatywnie odbijać na zdrowiu domowników. Duża wilgotność powietrza sprzyja rozwojowi pleśni na ścianach. Może dojść wówczas do występowania w budynku grzybów.
W domach mieszkalnych stosowana jest tzw. wentylacja grawitacyjna. Za sprawą kanałów tworzy się ciąg zapewniający przepływ powietrza. Jednak nie zawsze taka wentylacja grawitacyjna jest rozwiązaniem wystarczającym. Z tego powodu w otworze wentylacyjnym zamiast zwykłej kratki warto zamontować specjalny wentylator łazienkowy. Jest to sprzęt poprawiający cyrkulację powietrza i wyciągający z niego skutecznie parę wodną. To rozwiązanie cieszy się na rynku coraz większą popularnością i trudno się temu dziwić.
Popularni producenci wentylatorów łazienkowych
Podsumowanie rankingu wentylatorów do łazienki
Wentylatory łazienkowe to urządzenia, których popularność z roku na rok rośnie. Coraz więcej osób uświadamia sobie bowiem, że odgrywać mogą w łazience naprawdę istotną rolę. Odpowiadają za wyciąganie z niej pary wodnej czy usuwanie niezbyt przyjemnych zapachów. Nasz kompleksowy ranking wentylatorów łazienkowych powstał, aby nieco ułatwić podjęcie decyzji zakupowej w tym zakresie. Zestawienie oparliśmy w dużej mierze na opiniach internautów na ten temat. Zachęcamy do lektury.