Silikonowy żwirek dla kota to produkt składający się ze sporych granulek krzemianu sodu. Pochłania całkiem sporo wilgoci – moczu kota. To najpopularniejszy rodzaj żwirku dla kota. Zdaniem niektórych osób skutecznie chłonie wilgoć nawet przez cały miesiąc. Jednak lepiej zmieniać go częściej np. co dwa tygodnie. Granulki krzemu są bezproblemowe w użyciu i bardzo lekkie. To znacznie ułatwia proces czyszczenia kuwety i wymiany żwirku. Niestety nie wszystkie koty za silikonowym żwirkiem przepadają.

Ranking żwirków silikonowych dla kota

Jaki żwirek silikonowy dla kota kupić? Takie pytanie zadać sobie może niejeden posiadacz futrzastego zwierzaka. Kot potrzebuje bowiem kuwety z odpowiednim wypełnieniem, aby móc zachować czystość w domu lub mieszkaniu. Dlatego też przygotowaliśmy ranking żwirków silikonowych dla kota. Uwzględniliśmy w nim produkty, które cieszą się największym uznaniem ze strony internautów i nie tylko. Zapraszamy do lektury.

 1. Silikonowy żwirek dla kota Chico Compact Kwiatowy 7,6L

  Silikonowy żwirek dla kota Chico Compact Kwiatowy 7,6L
  Sprawdź aktualną cenę

  Kwiatowy żwirek silikonowy dla kota, który wystarcza nawet na 60 dni. To produkt przyjazny dla środowiska naturalnego, który cechuje się znaczną wchłanialnością. Mikroskopijne pory obecne w kryształkach wpijają ciecze niczym gąbka, zamykając w środku mocz. Przy okazji skutecznie niwelują nieprzyjemny zapach. Żwirek nie przyczepia się do łap kotów i nie pyli się. Jest prosty w użyciu.

 2. Silikonowy żwirek Super Benek Crystal 3,8L

  Silikonowy żwirek Super Benek Crystal 3,8L
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości silikonowy żwirek dla kota. Posiada wysokie zdolności absorpcji płynów. Przy okazji skutecznie usuwa nieprzyjemne zapachy. Żwirek nie zbryla się, ale pochłania w całości dozowane płyny, odparowując częściowo bezzapachowo. Towarzyszy temu zjawisko zmiany kolorystyki żwirku. To produkt wydajny, który nie wymaga częstej wymiany czy dosypywania. Jest to żwirek neutralny biologicznie, który nie wywołuje reakcji alergicznych. Nie przykleja się do łap zwierząt.

 3. Bazyl Silicat Żwirek Silikonowy 5L

  Bazyl Silicat Żwirek Silikonowy 5L
  Sprawdź aktualną cenę

  Prosty w użyciu żwirek silikonowy dla kota o doskonałych właściwościach higroskopijnych. Jest lekki i nie zbryla się. Można go bez obaw wrzucać do toalety. Wymiany wymaga jedynie po całkowitym zużyciu. Atutem żwirku jest to, że nie zbryla się i doskonale chłonie wilgoć. To produkt bezzapachowy, który doskonale sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym zamieszkiwanym przez kota.

 4. Silikonowy żwirek dla kota Calitti Crystals 3,8L

  Silikonowy żwirek dla kota Calitti Crystals 3,8L
  Sprawdź aktualną cenę

  Silikonowy żwirek dla kota o dużej wydajności. Doskonale sprawdzi się w przypadku zwierząt ze skłonnością do alergii. To produkt bezpyłowy i antyalergiczny. Zapewnia maksymalną higienę i nie pozwala na rozwój bakterii. Cechuje się znaczną chłonnością na ciecz. Neutralizuje zapachy zaraz po użyciu. Granulki w tym przypadku są małe i komfortowe dla kota. Nie utrudniają mu poruszania się, a żwirek nie przykleja się do łapek.

 5. Silikonowy żwirek Hilton 3,8L

  Silikonowy żwirek Hilton 3,8L
  Sprawdź aktualną cenę

  Pozbawiony zapachu żwirek silikonowy dla kota, który nie pyli i nie kruszy się. Wystarcza aż do 30 dni. To produkt o dużej wydajności, nietoksyczny i antybakteryjny. W ciągu zaledwie pięciu sekund wchłania wilgoć i skutecznie zatrzymuje w środku nieprzyjemny zapach. Po 30 sekundach nadmiar cieczy odparowuje, a kuweta pozostaje pozbawiona nieprzyjemnych zapachów.

Jaki żwirek silikonowy dla kota kupić?

Żwirek silikonowy dla kota to produkt doskonale znany wielu właścicielom zwierząt. To on często wybierany jest do wypełnienia kociej kuwety. Na jaki produkt warto w tym przypadku postawić? Co wziąć pod uwagę przy zakupie żwirku silikonowego dla kota?

 • Skuteczność pochłaniania zapachów – to cecha bardzo istotna, bo w dużej mierze wpływ na komfort domowników. Niektóre żwirki pochłaniają nieprzyjemny zapach, ale jedynie wówczas, gdy są regularne zmieniane. Tak jest w przypadku żwirków silikonowych dla kota.
 • Zapach – niektóre żwirki dla kotów mają charakterystyczny zapach. Żwirki silikonowe są zazwyczaj produktami bezzapachowymi. To dobrze, gdyż wiele zwierząt nie przepada za produktami perfumowanymi.
 • Wydajność – to dla właścicieli kotów kwestia podstawowa. Poszczególne żwirki dla kotów różnić się mogą wydajnością. Warto sprawdzić to przed zakupem. Generalnie żwirki silikonowe są bardzo wydajne. W wielu przypadkach wystarczy je wymieniać raz na miesiąc, chociaż oczywiście robić to nieco częściej.
 • Tolerancja przez koty – każde zwierzę ma swoje własne upodobania i preferencje w zakresie żwirku. Gdy kot danego produktu nie toleruje, może nawet omijać kuwetę i załatwiać się poza nią. Niestety niekiedy żwirki silikonowe nie są przez zwierzęta akceptowane. Szczególnie uważać trzeba przy zamianie jednego żwirku na drugi. Koty zmian nie lubią.
 • Zbrylanie się – żwirki, które zbrylają się są łatwe do usunięcia z kuwety. Dzięki temu można łatwo zlikwidować nieczystości, bez wymiany żwirku w całości. Jednak żwirki silikonowe dla kotów na ogół nie zbrylają się, co w ich przypadku wcale wadą nie jest.

Czy warto kupić żwirek silikonowy dla kota?

Żwirek silikonowy dla kota to w wielu przypadkach wręcz obowiązkowy element kociej wyprawki. Opiekun zwierzęcia musi mu bowiem przygotować odpowiednie miejsce do realizowania potrzeb fizjologicznych. Sama kuweta to jednak za mało. Potrzebny jest jeszcze żwirek wysokiej jakości.

Co ciekawe, prawdopodobnie twórcą żwirku dla kotów był amerykański biznesmen Ede Lowe. W roku 1947 jego sąsiadka poprosiła go o pożyczenie piachu. Chciała wymienić wkład w kuwecie dla kota. Zamiast piasku otrzymała jednak fulerską ziemię z bentonitem w składzie. Lowe postanowił sprzedawać ją w workach i pomysł ten szybko zyskał na popularności.

Silikonowe żwirki dla kota produkowane są z silikatu, a więc żelu krzemionkowego. Często jest on barwiony lub aromatyzowany, gdyż naturalnie są to kryształki bezbarwne i pozbawione zapachu. Silikonowy żwirek dla kota jest uważany za produkt najbardziej wydajny. Świetnie wchłania wilgoć i zamyka ją w sobie. Dodatkowo w ogóle nie pyli. Sprawdza się zarówno w przypadku kotów młodych, jak i seniorów. Nie przykleja się do łap i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Cieszy się na rynku dużą popularnością.

Żwirki silikonowe o najmniejszych drobinkach zwane są żwirkami krzemionkowymi czy żelami. Cały granulat zazwyczaj wystarczy wymieniać co miesiąc, o czym informuje zmiana zabarwienia żwirku na żółtą. Co ciekawe, zazwyczaj żwirku silikonowego nie powinno się wrzucać do toalety. Jednak można tak robić ze stałymi odchodami kota, nawet gdy przyczepione są do nich kryształki żwirku. Są jednak w sklepach także produkty, które w bezpieczny sposób można wyrzucać do toalety. Warto zwracać uwagę na zalecenia producenta.

Popularni producenci żwirków silikonowych dla kota

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu żwirków silikonowych dla kota

Każdy właściciel kota wie, że do zachowania w domu czy mieszkaniu czystości potrzebna jest kuweta wypełniona wysokiej jakości żwirkiem. Dużą popularnością na rynku cieszą się od lat żwirki silikonowe produkowane z silikatu (żelu krzemionkowego). Trudno się temu dziwić. Są to produkty bardzo wydajne, a przy tym bezbarwne i na ogół pozbawione zapachu. W dokonaniu decyzji zakupowej pomoże nasz ranking żwirków silikonowych dla kota.