Zasilacz komputerowy to urządzenie, którego zadaniem jest dostosowywanie poziomu napięcia i prądu z sieci energetycznej do wymagań urządzenia zasilanego. Zasilacz przetwarza napięcie przemienne, które jest dostarczane do niego z sieci energetycznej (w Polsce jest to 230V) na napięcia niskie stałe, które są niezbędne do pracy podstawowych komponentów komputera stacjonarnego. W praktyce zasilacz jest w zasadzie sercem komputera.

Ranking zasilaczy komputerowych

  1. Zasilacz komputerowy Corsair HX1000i (CP-9020074-EU)
    Zasilacz komputerowy Corsair HX1000i (CP-9020074-EU)
    Sprawdź aktualną cenę
    Wysokiej jakości zasilacz komputerowy, który zapewnia ścisłą kontrolę napięcia oraz cichą pracę. To doskonałe rozwiązanie do komputerów o dużej wydajności. Technologia Zero RPM Fan Mode zapewnia niemal bezgłośną pracę. Za sprawą Corsair Link Digital można monitorować na bieżąco wydajność zasilania czy kontrolować z pulpitu prędkość wentylatora. Urządzenie nie sprawia większego problemu w czasie instalacji. Udzielana jest na niego siedmioletnia gwarancja producenta.
  2. Zasilacz SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W (SPC169)
    Zasilacz SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W (SPC169)
    Sprawdź aktualną cenę

    Nowoczesny zasilacz komputerowy dostosowany do potrzeb najbardziej wydajnych komputerów. Konwertery DC-DC są gwarancją precyzyjnej regulacji napięć i stabilnej pracy. Produkt posiada niezwykle cichy system chłodzenia z termicznym wentylatorem i cichym łożyskiem FDB. Do budowy zasilacza wykorzystano japońskie kondensatory elektrolityczne i aluminiowo-polimerowe, które pracują w temperaturze do 105 stopni Celsjusza. Na produkt udzielana jest pięcioletnia gwarancja Door to door.
  3. Zasilacz komputerowy Be Quiet! System Power 9 500W (BN246)
    Zasilacz komputerowy Be Quiet! System Power 9 500W (BN246)
    Sprawdź aktualną cenę

    Funkcjonalny i nowoczesny zasilacz komputerowy o mocy 500W przeznaczony do komputerów stacjonarnych. Cechuje się sprawnością na poziomie 89% w przypadku standardowych obciążeń. Posiada zabezpieczenie przed przeciążeniem, zabezpieczenie nadnapięciowe, przeciw przeciążeniowe czy przeciwzwarciowe. W tym przypadku okres rękojmi wynosi aż 36 miesięcy.
  4. Zasilacz SilentiumPC Vero L2 Bronze 600W (SPC165)
    Zasilacz SilentiumPC Vero L2 Bronze 600W (SPC165)
    Sprawdź aktualną cenę

    Nowoczesny zasilacz komputerowy wykorzystujący układ rezonansowy LCC i niezależną regulację napięć wyjściowych. Przekłada się to na sprawność energetyczną powyżej 85%. Produkt objęty jest trzyletnią gwarancją w systemie door to door. Model ten sprawdza się w przypadku bardzo wydajnych kart graficznych i nowoczesnych procesorów. Zbudowany jest m.in. z tajwańskich kondensatorów elektrolitycznych Teapo, które działają w temperaturze do105 stopni Celsjusza. Urządzenie pracuje bardzo cicho i niezawodnie. Wyróżnia się też oryginalnym designem.
  5. Zasilacz komputerowy Chieftec 700W GPE-700S
    Zasilacz komputerowy Chieftec 700W GPE-700S
    Sprawdź aktualną cenę

    Zasilacz komputerowy o sprawności energetycznej powyżej 85%. Posiada wydajny i cichy wentylator o średnicy 120 mm oraz różnego rodzaju zabezpieczenia. Do jego produkcji wykorzystano wysokiej klasy podzespoły. To urządzenie, które spełnia wszystkie wymagane normy. Posiada stałe napięcie 230V. Produkt doskonale sprawdza się nawet w przypadku wydajnych komputerów stacjonarnych. Nie sprawia większego problemu w montażu.

Jaki zasilacz komputerowy kupić?

Bez odpowiedniego zasilacza komputerowego trudno jest sobie wyobrazić sprawne funkcjonowanie komputera stacjonarnego. Tymczasem jest to element często traktowany nieco po macoszemu, a tak być nie powinno. Jak zatem wybrać  odpowiedni model? Co wziąć pod uwagę w czasie zakupów?

  • Moc – to najważniejszy w tym przypadku parametr. Określa ile energii może zasilacz dostarczyć podzespołom komputera zamontowanym w obudowie. Warto więc zsumować zapotrzebowanie na energię ze strony wszystkich podzespołów.
  • Sprawność – wpływa ona na ilość pobranej energii. Sprawność na poziomie 85% oznacza, że 85% pobranej energii jest dostarczone do podzespołów komputera. Im wyższa jest sprawność, tym mniej energii jest tracone, a samo urządzenie jest bardziej energooszczędne.
  • Chłodzenie – do wyboru są trzy rodzaje chłodzenia – aktywne (wentylator), pasywne (bardzo ciche) i półpasywne. W tym ostatnim przypadku wentylator włącza się, gdy jest taka potrzeba.
  • Układ PFC – odpowiada on za korektę współczynnika mocy, co oznacza minimalizowanie strat energii. Należy unikać zasilaczy z pasywnym układem.
  • Złącza – w zasilaczach wykorzystywane są takie złącza jak P1 (do głównej wtyczki płyty głównej ATX z 24 pinami), P4/EPS (wtyczka do płyty głównej, która zasila procesor), PCIe (wtyczka zasilająca kartę graficzną w wersji 6 lub 8-pinowej), SATA (wtyczka zasilająca dyski twarde HDD i SSD oraz napęd optyczny), FDD (do zasilania stacji dyskietek) i Molex (do zasilania dysków IDE oraz starszych napędów optycznych).
  • Certyfikaty – np. nVidia SLI i AMD CrossfireX, które są istotne raczej dla entuzjastów gier komputerowych. Gwarantują one to, że zasilacz jest w stanie jednocześnie obsłużyć kilka kart graficznych.
  • Zabezpieczenia – komputer stacjonarny jest urządzeniem wrażliwym na skoki napięcia. Warto więc sprawdzić w jakie zabezpieczenia wyposażony jest zasilacz. Najpopularniejsze rozwiązania to OVP zabezpieczający przed wysokim napięciem, UVP chroniący przed niskim napięciem, SCP zabezpieczający przed zwarciem oraz OTP stanowiący zabezpieczenie termiczne.

Czy warto kupić zasilacz komputerowy?

Zasilacz komputerowy nie bez powodu nazywany jest sercem komputera stacjonarnego. Tymczasem wielokrotnie jest to element pomijany. Większą uwagę zwraca się na kartę graficzną, procesor czy dysk twardy. To błąd, bo bez dobrej klasy zasilacza komputer nie będzie w pełni wydajny.

Zasilacz  komputerowy jest elementem, od którego zależy dostarczanie energii, a przy okazji bezpieczeństwo komputera i znajdujących się na nim danych.  Z tego powodu na zasilaczu oszczędzać nie warto. Dobrze jest się natomiast zapoznać z jego podstawowymi parametrami, aby dokonać właściwego wyboru. W przeciwnym wypadku można zakupić sprzęt mało wydajny i awaryjny, który będzie dla komputera stanowić niepotrzebne zagrożenie.

Wybór zasilaczy komputerowych na rynku jest bardzo duży. Sporo zależy jednak od tego, do czego ma być w praktyce wykorzystywany komputer i jakie są jego podzespoły. Dobry zasilacz zapewnia bezawaryjną i bezpieczną pracę komputera. Dla wielu osób spore znaczenie ma także niski hałas emitowany w czasie użytkowania sprzętu.

Popularni producenci zasilaczy do obudów

Sklepy z zasilaczami warte uwagi