Kierownica do gier to swego rodzaju typ kontrolera do gier w formie kierownicy samochodowej. Można go podłączyć do komputera lub konsoli w przypadku gier wyścigowych. W ten sposób gracz może poczuć się jak prawdziwy kierowca samochodu. Nie musi bowiem używać myszki czy klawiatury. Na ogół w skład zestawu poza samą kierownicą wchodzą podnóżek z pedałami, dysk z oprogramowaniem oraz dźwignia zmiany biegów. Kierownice do gier są przeznaczone dla fanów wyścigów samochodowych.

Ranking kierownic do gier

 1. Kierownica do gier Thrustmaster T300 RS GT (4160681)
  Kierownica do gier Thrustmaster T300 RS GT (4160681)
  Sprawdź aktualną cenę

  Kierownica dla wszystkich fanów gier wyścigowych. Posiada serwomotor będący połączeniem siłownika, który pozwala na precyzyjną regulację kątową kierownicy. Całość uzupełnia bezszczotkowy silnik wysokiej jakości zapewniający realistyczne doznania z jazdy. Na uwagę zasługuje mechanizm Force Feedback. Kierownicę można obracać do 1080 stopni. Technologia H.E.A.R.T. HallEffect AccuRate wprowadza bezstykowy czujnik magnetyczny. Dzięki temu wraz z upływem czasu dokładność działania kierownicy nie maleje.
 2. Kierownica Logitech G29 Racing Wheel (941-000112)
  kierownica Logitech G29 Racing Wheel (941-000112)
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości kierownica wyścigowa do konsoli PS3 i PS4. Poprzez oprogramowanie Logitech Gaming Software działa również z komputerem. Produkt stworzony został z myślą o niezawodności i długotrwałym użytkowaniu. Posiada łożyska kulkowe ze stali i łopatkowe dźwignie ze stali nierdzewnej. Kierownica pokryta jest ręcznie szytą skórą wysokiej jakości. Spiralne koła zębate zapewniają jej precyzyjne i ciche sterowanie. Wszystkie elementy sterujące są łatwo dostępne – wbudowane w kierownicę. Kierownica nie przesuwa się nawet w czasie najbardziej agresywnych manewrów.
 3. Kierownica do gier Thrustmaster T150FFB
  Kierownica do gier Thrustmaster T150FFB
  Sprawdź aktualną cenę
  Kierownica do gier z 13 przyciskami akcji, technologią TouchSense oraz systemem Force Feedback. Jest kompatybilna z konsolami PS3 i PS4 oraz komputerami stacjonarnymi. Można ją zamocować na stole lub na biurku. Wyposażona jest w metalowe łopatki do zmiany biegów. Model ten umożliwia skręt w zakresie od 270 do aż 1080 stopni. Opór pedałów dopasowany został do prowadzenia prawdziwych samochodów. Kierownica jest bardzo czuła.
 4. Kierownica HORI RWA Racing Wheel APEX do PS3/PS4/PC
  Kierownica HORI RWA Racing Wheel APEX do PS3/PS4/PC
  Sprawdź aktualną cenę
  Nowoczesna kierownica do gier w pełni kompatybilna z komputerami stacjonarnymi oraz konsolami do gier- PS3 i PS4. Oferuje 270 stopni obrotu. To produkt oficjalnie licencjonowany przez SIEE. Posiada w zestawie pedały oraz przyssawki lub zaczepy. Dzięki temu zmontować można ją w zasadzie do każdego rodzaju powierzchni. Na uwagę zasługuje również ulepszona technologia efektów wibracji i dostosowywalna do własnych potrzeb czułość nacisku pedałów.
 5. Kierownica do gier Esperanza High Octane EG103
  Kierownica do gier Esperanza High Octane EG103
  Sprawdź aktualną cenę

  Wyposażona w system wibracji kierownica do gier przeznaczona do komputerów stacjonarnych oraz konsol PlayStation – 1, 2 i 3. Posiada trzynaście przycisków, pedały gazu i hamowania oraz łopatki służące do zmiany biegów. Ciekawym rozwiązaniem jest efekt wibracji VIBRATION FORCE oraz  osobny moduł z pedałami hamulca i gazu. Kierownica obraca się w zakresie o 180 stopni. Jest zgodna z systemami operacyjnymi Windows Vista, 7, 8 i 10.

Jaką kierownicę do gier kupić?

Wyścigowe gry komputerowe cieszą się dużą popularnością i mają swoich zagorzałych fanów. Dzięki kontrolerowi w formie kierownicy gracz może się poczuć jak na prawdziwym torze wyścigowym. Jaką jednak kierownicę do gier wybrać dla siebie? Czym należy się w tym przypadku kierować?

 • Funkcje dodatkowe – najpopularniejsze to system sprzężenia zwrotnego zapewniający odpowiednią ilość wstrząsów w czasie jazdy po nierównej powierzchni oraz wibracje. Te drugie rozwiązanie jest namiastką systemu sprzężenia zwrotnego.
 • Sposób mocowania – kierownica powinna zawsze stać stabilnie  na podłożu np. stole czy biurku. Do wyboru są w tym przypadku przyssawki, mocowania mechaniczne (uchwyty) oraz stojak.
 • Materiał – spore znaczenie ma materiał, który pokrywa powierzchnię kierownicy. Do wyboru jest plastik, guma lub naturalna skóra. To ostatnie rozwiązanie jest najwygodniejsze.
 • Kąt obrotu – najprostsze modele pozwalają na obrót jedynie o 180 stopni. W sprzedaży są jednak i kierownice o kącie ponad 1000 stopni. Kierownica nie powinna mieć jednak ani kąta za małego, ani za dużego.
 • Pedały  – wiele kierownic posiada w zestawie pedały. Do wyboru są pedały analogowe lub cyfrowe. Te drugie nie są polecane fanom symulacji.
 • Sterowanie – wiele nowoczesnych kierownic do gier posiada przyciski funkcyjne, które można w zasadzie dowolnie zaprogramować czy dualpad ułatwiający nawigację i sterowanie. Przyciski czasem znajdują się także na skrzyni biegów.
 • Zmiana biegów – do wyboru jest zmiana biegów łopatkami znajdującymi się za ramionami kierownicy lub za pomocą manetki.
 • Obsługa urządzeń – kierownica do gier wcale nie musi pasować tylko do jednego urządzenia. Są na rynku modele kompatybilne zarówno z komputerami stacjonarnymi, jak i różnego rodzaju konsolami do gier. Kierownicę łączy się z urządzeniem zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo poprzez Bluetooth.

Czy warto kupić kierownice do gier?

Bez kierownicy do gier trudno jest sobie wyobrazić realistyczną grę wyścigową. Wiedzą o tym doskonale wszyscy miłośnicy popularnych wyścigówek. Wielu z nich nie wyobraża sobie dłuższego grania w symulator za pomocą klawiatury i myszki czy zwykłego pada. Nie są one w stanie zastąpić kierownicy do gier, zwłaszcza tej wyposażonej w pedał sprzęgła czy drążek do zmiany biegów. Dzięki temu rodzaju elementom można w czasie gry poczuć się jak na prawdziwym torze wyścigowym.

Co więcej, grając za pomocą kierownicy można na ogół uzyskać o wiele lepsze wyniki niż normalnie. Kontrola nad wirtualnym pojazdem jest wówczas o wiele lepsza. To również dobry sposób na wykształcenie w sobie odpowiednich nawyków, które mogą przydać się w przyszłości np. podczas zdawania egzaminu na prawo jazdy. Poprzez użytkowanie kierownicy do gier można wykształcić w sobie refleks.

Kierownica do gier jest urządzeniem niepozornym, ale w przypadku graczy nieocenionym. Sprawia, że przyjemność płynąca w granie w gry wyścigowe, rajdowe jest o wiele większa niż normalnie.

Popularni producenci kierownic do gier

Sklepy z kierownicami do gier warte uwagi