Artykuł Sponsorowany

Płyta główna Gigabyte B760 Gaming X jest chętnie wybierana przez osoby, którym zależy na złożeniu dobrego setu do gier. Masz wysokie wymagania i zastanawiasz się, czy ten motherboard zdoła im sprostać? Poniżej przeczytasz o jego specyfikacji i o tym, jak radzi sobie z różnymi zadaniami. Uwaga, spoiler: jest lepiej, niż się spodziewaliśmy.

Gigabyte B760 Gaming X – zaskakująco dobre parametry

Jeśli chodzi o podstawowe parametry tej płyty głównej, to prezentują się one następująco:

  • chipset: Intel B760,
  • gniazdo procesora: Socket 1700,
  • ilość gniazd pamięci: 4 szt.,
  • maks. pojemność pamięci: 128 GB,

Gigabyte B760 stworzono w oparciu o standard płyty ATX, dlatego świetnie pasuje ona do większych obudów komputerowych typu tower. Dokładne wymiary to 244 mm szerokości i 305 mm wysokości. Płyta główna pracuje na pamięci DDR4 (dwukanałowej) i sprawnie obsługuje procesory Intel z 12 i 13 generacji. Zamontowano w niej radiatory MOSFET oraz płytkę odprowadzającą ciepło, dzięki czemu board nie przegrzewa się i zapewnia maksymalną wydajność przez cały czas pracy.

Must-have każdej płyty głównej – czyli personalizacja

Spokojnie – Gigabyte B760 możesz z łatwością personalizować według własnych potrzeb. CSG (Centrum Sterowania Gigabyte) i aktualizacja BIOS’u jest możliwa jeszcze przed zamontowaniem komponentów, takich jak procesor. Bez względu na to, czy celujesz w komputerowy set gamingowy, czy taki przeznaczony do pracy – będziesz miał pod kontrolą każdy aspekt tego motherboardu.

Gigabyte B760 – łączność, audio, sieć

Weźmy pod lupę jeszcze 3 ważne cechy płyt głównych.

  1. Łączność. B760 zostało wyposażone w trzy sloty PCIe o maks. przepustowości 64 Gb/s. Na odwrocie znajdziesz z kolei 8 portów USB, złącza HDMI i DisplayPort. Łączność jest więc rozbudowana i, przede wszystkim, zapewniająca szybkość.
  2. Audio. 8-kanałowy dźwięk obsługiwany przez kodek Realtek powinien zadowolić nawet największego fana muzyki. Podczas odsłuchiwania nie uświadczysz żadnych zakłóceń – a to dlatego, że sektor obsługujący dźwięk znajduje się w innym miejscu, niż pozostałe komponenty płyty.
  3. Sieć. Jeśli chodzi o złącze typu RJ45 (czyli LAN), to jego przepustowość wynosi aż 2,5 Gb/s. Potrzebujesz stabilnego i niskiego pingu podczas rozgrywek online? B760 bez problemu poradzi sobie z Twoim domowym internetem. A może bardziej niż na małym opóźnieniu zależy Ci na szybkim downloadzie? Tutaj płyta Gigabyte też pokaże swój pazur.

Wszystkie aspekty prezentują się po prostu solidnie. Na ten moment naprawdę ciężko jest mi znaleźć mankamenty Gigabyte B760 Gaming X. Wiele osób opisuje tę płytę główną jako “górną półkę średnią”, jednak powyższe parametry i rozwiązania udowadniają, że takie kategoryzowanie jest dla niej dość krzywdzące.

To może wadą będzie wysoka cena?

Niestety (a może na szczęście?) – tutaj również wszystko jest w porządku. Płyty główne należą do tego tańszego sprzętu komputerowego, a Gigabyte B760 Gaming X DDR4 kupisz już za kilkaset złotych. Patrząc na inne motherboardy o zbliżonych parametrach, które często przebijają granicę tysiąca PLN – B760 jest po prostu opłacalnym wyborem.

Dodatkowe akcesoria w płycie głównej

Jeśli jesteś posiadaczem PC’ta z przezroczystą obudową, to na pewno będziesz zadowolony z systemu RGB Fusion – zmienisz dzięki niemu kolor podświetlenia. Na powierzchni płyty znajdziesz specjalny, wielofunkcyjny przycisk resetujący. Otworzysz też swoje “centrum dowodzenia”, gdzie zmienisz efekty świetlne na fizycznej płycie, włączysz tryb BIOS-only i uruchomisz go w trybie awaryjnym.

Płyta główna Gigabyte B760 Gaming X to solidny sprzęt

Świetna sekcja zasilania, wysokie możliwości personalizacji, dobre wyniki zarówno w łączności, audio jak i sieci… to wszystko sprawia, że płyta główna Gigabyte B760 GAMING X  jest po prostu solidnym sprzętem komputerowym.

Z pewnością sprawdzi się ona zarówno podczas grania w nowe produkcje, jak i pracy na zasobożernych programach graficznych / montażowych. Dorzućmy do tego wszystkiego atrakcyjną cenę, a otrzymamy motherboard praktycznie idealny.

Artykuł sponsorowany na zlecenie Komputronik