Bateria prysznicowa to obowiązkowy element każdej kabiny prysznicowej. Trudno jest sobie wyobrazić jakąkolwiek funkcjonalną łazienkę bez tego elementu. Wybór w tym zakresie na rynku jest spory. Baterie prysznicowe mają zróżnicowany sposób montażu, design czy materiał wykonania. Wyróżnia się tutaj m.in. baterie natryskowe ścienne, jednouchwytowe czy termostatyczne, które obecnie są coraz popularniejsze. Regulują one bowiem strumień gorącej wody.
Ranking baterii prysznicowych
-
Bateria prysznicowa GROHE Grohtherm 800 34558000
Minimalistyczna bateria prysznicowa wykończona wysokiej jakości chromem GROHE StarLight. Posiada czuły termostat wykonany w technologii TurboStat, a dzięki przyciskowi EcoButton zwiększa oszczędność wody. To bateria łatwa do utrzymania w czystości, która prezentuje się jak nowa przez długie lata użytkowania. Dzięki temu produktowi można w dużej mierze ograniczyć zużycie wody w swoim domu czy mieszkaniu, a przy tym nie utracić nic z jego wydajności.
-
Bateria Hansgrohe Ecostat 1001 CL DN15 13211000
Wysokiej klasy termostatyczna bateria wannowa przeznaczona do montażu natynkowego. Obsługuje jeden odbiornik i posiada blokadę maksymalnej temperatury. W ten sposób skutecznie minimalizuje ryzyko poparzenia gorącą wodą. Za sprawą blokady EcoStop pozwala na oszczędzanie wody. Wyposażona jest w funkcjonalny zawór zwrotny, który zapobiega zjawisku cofania się wody do instalacji. Dodatkowo posiada tłumiki szumów. To produkt niemieckiej, renomowanej firmy.
-
Utrzymana w oryginalnej, czarnej kolorystyce bateria wannowa montowana natynkowo. To produkt efektowny wizualnie, na który udzielana jest aż dziesięcioletnia gwarancja. Ma formę baterii jednouchwytowej. Pasować będzie przede wszystkim do aranżacji nowoczesnych, minimalistycznych. Stanowić może świetne dopełnienie białej łazienki z czarnymi dodatkami. To bateria o dużej wytrzymałości i sporej żywotności.
-
Bateria prysznicowa KFA Malachit 4404-510-00
Funkcjonalna i oryginalna pod względem wzornictwa bateria wannowa dwuotworowa ścienna z natryskiem ręcznym. Posiada uchwyt o naprawdę ciekawym kształcie. Wyposażona jest dodatkowo w nieruchomą wylewkę, napowietrzacz i regulator ceramiczny. Utrzymana jest w klasycznej, chromowanej kolorystyce. W skład podstawowego wyposażenia wchodzi też rączka i wąż o długości 1400mm. To bateria z głowicą ceramiczną. Sprawdzi się świetnie w niejednej łazience.
-
Bateria Deante Begonia (BCB_04BT)
Estetyczna bateria prysznicowa z korpusem wykonanym z mosiądzu. Posiada głowicę z płytek ceramicznych. Jest to model łatwy do utrzymania w czystości. Objęty jest długą gwarancją producenta. Korzystanie z takiej baterii termostatycznej nie jest wbrew pozorom zbyt trudne. Wystarczy ustawić na pokrętle odpowiednią dla siebie temperaturę wody. Specjalna blokada bezpieczeństwa chroni użytkownika przed ewentualnym poparzeniem się. To ważne, gdy z prysznica korzystają dzieci czy osoby starsze. Bateria posiada atest Państwowego Zakładu Higieny.
Jaką baterię prysznicową kupić?
Sama kabina prysznicowa to za mało. Trzeba jeszcze dobrać do niej odpowiednią armaturę. Spore znaczenie ma bateria prysznicowa, która powinna być estetyczna i funkcjonalna zarazem. Jak wybrać model odpowiedni dla siebie? Na co zwrócić uwagę przy zakupie baterii prysznicowej?
- Rodzaj – baterie prysznicowe można podzielić z uwagi na sposób montażu na urządzenia natynkowe i podtynkowe. Pierwsze nazywane są też naściennymi i montowane są do rur łazienkowych. Są dość tanie i łatwo w montażu, ale mało nowoczesne. Baterie podtynkowe są efektowne wizualnie i nie wymagają podłączenia bezpośrednio do rur. Jednak ich montaż jest trudniejszy i warto go wcześniej zaplanować. Takie urządzenia są też niestety trudniejsze w przypadku ewentualnego serwisowania.
- Głowica – to bardzo istotny element baterii prysznicowych. Odpowiada za regulację oraz mieszanie wody ciepłej z zimną. Dobrej klasy produkty mają tłumiki minimalizujące słyszalność płynącej wody. Głowice ceramiczne pozwalają na dokładne ustawienie siły i temperatury wody. W starych modelach stosowano głowice suwakowe, które były mniej dokładne. Obecnie rośnie popularność głowic termostatycznych, za sprawą których temperatura wody jest taka sama.
- Korpus – spotkać się można z korpusami wykonanymi z mosiądzu, niklu czy stali szlachetnej. Te pierwsze są najpopularniejsze i najbardziej cenione.
- Ilość uchwytów – do wyboru są modele jednouchwytowe z dźwignią oraz dwuuchwytowe z dwoma kurkami. Te pierwsze są wygodniejsze w użytkowaniu.
- Wydajność przepływu – baterie podtynkowe mają lepszy przepływ. Parametr ten podawany jest w litrach na minutę lub poprzez klasy (najlepsza jest klasa A).
- Elementy zestawu – w zestawie z baterią prysznicową sprzedawane mogą być różnego rodzaju elementy. Są to m.in. akcesoria montażowe, a więc uszczelki i filtry. Coraz częściej w skład zestawów bardziej rozbudowanych wchodzi też perlator. To niepozorny element zmniejszający zużycie wody w łazience. Są też baterie prysznicowe z dwustopniową dźwignią uchwytu.
Czy warto kupić dobrą baterię prysznicową?
Przy zakupie baterii prysznicowej i innego typu armatury łazienkowej nie warto zbyt mocno oszczędzać. To może mieć bowiem swoje przykre konsekwencje w przyszłości.
Obecnie coraz większą popularnością cieszą się baterie podtynkowe, które są niewątpliwie bardzo efektowne wizualnie. Trzeba jednak się liczyć z pewnymi trudnościami w przypadku ich awarii. Naprawianie takich usterek jest drogie i skomplikowane. Warto więc postawić na baterię wysokiej jakości od renomowanego producenta. Ryzyko jej awarii jest niewielkie. Są to produkty obejmowane długimi, kilkuletnimi gwarancjami, co najlepiej świadczy o jakości ich wykonania.
Coraz popularniejsze są też baterie z termostatami czy innego rodzaju rozwiązaniami ekologicznymi. Są one droższe niż standardowe modele, ale za to ich użytkowanie w dłuższej perspektywie czasu jest bardziej ekonomiczne. Dodatkowo nie należy w tym przypadku zapominać o kwestiach ekologii czy szeroko rozumianemu dobru środowiska naturalnego. Warto więc stawiać na dobre baterie prysznicowe.