Czujnik parkowania to niewielkich rozmiarów urządzenie zwane także czujnikiem cofania, które sygnalizuje, że potencjalna przeszkoda w czasie parkowania znajduje się zbyt blisko pojazdu. To gadżet, który w dużej mierze ułatwia i wspomaga pracę kierowcy. Dzięki niemu można mieć o wiele lepszą kontrolę nad samochodem podczas parkowania i zauważyć to, co w normalnych warunkach pozostawałoby niewidoczne. Tak jest z przedmiotami czy obiektami zlokalizowanymi tuż przed przednim czy za tylnym zderzakiem.

Ranking czujników parkowania

Obecnie na rynku nie brakuje różnego rodzaju gadżetów i urządzeń ułatwiających jazdę samochodem. Jednym z nich jest na pewno czujnik cofania. Jaki czujnik parkowania kupić, aby ułatwić sobie jazdę autem? Okazuje się, że wybór wcale nie jest prosty. W zakupie nieco pomóc powinien nasz ranking czujników parkowania. Uwzględniliśmy w nim urządzenia cieszące się największym uznaniem ze strony internautów.

 1. Czujnik parkowania Garmin Bezprzewodowa kamera cofania BC 40

  Czujnik parkowania Garmin Bezprzewodowa kamera cofania BC 40
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy bezprzewodowa kamera cofania, która współpracuje z kompatybilnymi nawigacjami Garmin. Zasilana jest poprzez dwie baterie AA1 i nie jest trudna w montażu. Wysatrczy wpiąć ją do uchwytu na tablicę rejestracyjną. To urządzenie zapewniające szerokokątny obraz tego, co dzieje się za pojazdem. Jest wytrzymałe i wodoszczelne – reprezentuje klasę wodoodporności IPX7. Po połączeniu z urządzeniem nawigacyjnym Garmin2, widok z kamery można też włączać poprzez połączenia głosowe.

 2. Czujnik Valeo Cofania Parkowania Wyświetlacz

  Czujnik Valeo Cofania Parkowania Wyświetlacz
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny czujnik cofania w uniwersalnym czarnym kolorze. To model ultradźwiękowy wyposażony w kolorowy, czytelny wskaźnik LCD. Doskonale sprawdza się w przypadku wielu pojazdów, ułatwiając proces parkowania. Stosowany może być w autach o szerokości do 220 cm. Aktywacja czujnika odbywa się poprzez dedykowany do tego celu włącznik. Urządzenie nie jest trudne w montażu.

 3. Sencor SCA PARK100

  Sencor SCA PARK100
  Sprawdź aktualną cenę

  Prosty w obsłudze czujnik parkowania, a w zasadzie zestaw czterech czujników parkowania z sygnalizacją dźwiękową przeszkody. Automatycznie włącza się w momencie uruchomienia biegu wstecznego. To urządzenie odpowiednie do wszystkiego typu samochodów. Oferuje trzystopniowy alarm dźwiękowy. Tempo jego odtwarzania rośnie razem ze spadkiem odległości od danej przeszkody. Szeroki kąt wykrywania skutecznie zapobiega uszkodzeniu boków pojazdu. Czujnik nie jest trudny w montażu. Stosowany może być przy różnych warunkach pogodowych.

 4. Czujnik Parkowania Valeo 890000

  Czujnik Parkowania Valeo 890000
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalny, ultradźwiękowy czujnik parkowania, który zamontować można zarówno z przodu, jak i z tyłu pojazdu. To urządzenie lakierowane, które nie jest trudne w montażu. Znacznie ułatwia cały proces parkowania, który wielu osobom sprawia spory problem. To świetny gadżet przede wszystkim dla młodych kierowców, którzy dopiero zaczynają jazdę autem.

 5. Czujnik NavRoad Kamera Cofania 12V

  Czujnik NavRoad Kamera Cofania 12V
  Sprawdź aktualną cenę

  Przewodowa kamera cofania która pozwala na bezpieczne zaparkowanie nawet na mocno zatłoczonym parkingu. Podnosi komfort i bezpieczeństwo jazdy. Wykorzystywana może być w autach osobowych, a po dokupieniu konwertera także w samochodach ciężarowych, kamperach czy przyczepach. To urządzenie odporne na trudne warunki atmosferyczne. Zasilanie kamery trzeba podłączyć do świateł cofania. Uruchamia się ona w momencie włączenia biegu wstecznego, wyświetlając przy okazji obraz na ekranie nawigacji. W nocy z pomocą przychodzą podczerwone diody LED. Kamerę zamontować można w niemal każdym miejscu.

Jaki czujnik parkowania kupić?

Czujnik parkowania zwany także czujnikiem cofania to urządzenie, po które sięga coraz więcej kierowców. Pozwala bowiem na spore ułatwienie sobie parkowania samochodem. Jaki model warto w tym przypadku wybrać i czym się przy tym kierować?

 • Typ – do wyboru są czujniki elektromagnetyczne i ultradźwiękowe. Różni je sposób wykrywania przeszkody. Sensor ultradźwiękowy wysyła fale ultradźwiękowe odbijające się od przeszkody i wracające do niego. System mierzy prędkość fali i w ten sposób określa odległość od przeszkody. Z kolei w czujnikach elektromagnetycznych zastosowana jest metalowa taśma montowana po wewnętrznej stronie zderzaka. Działa jak antena, wysyłając i odbierając fale, które są przetwarzane przez przetwornik na sygnał dźwiękowy. Takie czujniki nie wymagają konserwacji. Czasem jednak za przeszkodę uznać mogą kamienie lub liście.
 • Rodzaj – do wyboru są czujniki na przód i tył. Zazwyczaj kierowcy decydują się na zakup czujników na tył, gdyż wówczas ryzyko stłuczki jest największe. Można też zainwestować w czujniki na tył i przód. Najnowsze zestawy mają sześć lub osiem sensorów. To świetne rozwiązanie w dużych samochodach.
 • Zasięg – to chyba najważniejszy parametr w tym przypadku. Dobrej klasy sprzęt ma zasięg od 1,5 do 2 metrów. Urządzenia o mniejszym zasięgu nie sprawdzają się, podobnie jak te z większym zasięgiem.
 • Liczba czujników – im jest ich więcej, tym pomiar jest dokładniejszy. Najczęściej stosuje się cztery sensory i wyświetlacz wskazujący odległość od przeszkody. Wówczas można zainstalować czujniki w narożnikach zderzaka. Są też zestawy z 2, 6 czy 8 sensorami. Im jest ich więcej, tym więcej trzeba oczywiście za sprzęt zapłacić. Trzeba mieć tutaj na uwadze także wielkość samochodu.
 • Wyświetlacz – warto zdecydować się na urządzenie  z wyświetlaczem montowanym zazwyczaj na desce rozdzielczej. Standardowa wielkość ekranu to w tym przypadku 2-3 cale.
 • Sposób montażu – wyróżnia się dwa sposoby montażu czujników. Pierwszy polega na wywierceniu otworów w zderzaku. W drugim przypadku urządzenie montuje się w ramce tablicy rejestracyjnej bez wiercenia.

Czy warto kupić czujnik parkowania?

Kierowcy poruszający się autami bez czujników parkowania, niekiedy twierdzą, że jest to tylko niepotrzebny gadżet. Jednak właściciele aut z tego typu urządzeniami, nie wyobrażają sobie jazdy bez nich. Jest to szczególnie istotne przede wszystkim w przypadku pojazdów dłuższych np. kombi. Przy parkowaniu tyłem istotna jest nie tylko odległość od końca miejsca do parkowania. Trzeba też odpowiednio złożyć się do skrętu w sytuacji, gdy obok znajduje się inny pojazd. Czujnik parkowania jest wówczas na wagę złota.

Są to urządzenia nieocenione też przy samochodach nieco większych np. dostawczych. Z uwagi na dość ograniczoną widoczność, czujnik parkowania z tyłu stanowi bardzo ważną asekurację. Z tego powodu w autach dużych są to urządzenia często wykorzystywane. Jednak i  kierowcy mniejszych samochodów coraz częściej decydują się na montaż czujnika parkowania, czemu trudno się dziwić.

Popularni producenci czujników parkowania

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu czujników parkowania

Czujniki parkowania są w nowych samochodach w zasadzie standardem, ale w starszych niestety nie wchodzą w skład wyposażenia podstawowego. Mimo to coraz więcej kierowców decyduje się na ich samodzielny montaż. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż są to urządzenia naprawdę przydatne. Przede wszystkim dzięki nim można uniknąć stłuczek w czasie parkowania auta, o które wcale nie jest trudno. To bardzo ważne na zatłoczonych parkingach w dużych miastach i nie tylko.