Czytnik e-booków to urządzenie niewielkich rozmiarów, które na pierwszy rzut oka przypomina tablet. Pozwalają one bowiem na czytanie książek w formie elektronicznej, a wiec tzw. e-booków. Zasada działania czytników jest bardzo prosta. Opiera się bowiem na papierze elektronicznym, który jest o wiele wyraźniejszy i dokładniejszy niż tekst wyświetlany na standardowych urządzeniach mobilnych. Popularność czytników e-booków z roku na rok rośnie, bo pozwalają na magazynowanie w jednym miejscu dużej ilości pozycji jednocześnie, a przy tym nie zajmują wiele miejsca.

Ranking czytników e-book

 1. Czytnik e-book Amazon Kindle Paperwhite 4
  czytnik e-book Amazon Kindle Paperwhite 4
  Sprawdź najniższą cenę
  Nowoczesny czytnik e-booków z ekranem dotykowym o przekątnej 6 cali wykonanym w technologii E-ink Carta. Jest delikatnie podświetlany, co pozwala na wygodne czytanie książek nawet wieczorem. Jest to urządzenie odporne na wodę, a jednocześnie lekkie i poręczne. Na jednym ładowaniu działa do 6 tygodni. Posiada pamięć wewnętrzną 8 GB. Na uwagę zasługuje również szybki moduł WiFi. Czytnik dodatkowo umożliwia wygodne słuchanie audiobooków.
 2. PocketBook Touch Lux 4
  PocketBook Touch Lux 4
  Sprawdź najniższą cenę
  Minimalistyczny czytnik e-booków z ekranem E-ink o przekątnej 6 cali i 8 GB pamięci wewnętrznej. Obsługuje większość formatów e-booków, a jego obsługa jest bardzo intuicyjna. Urządzenie wyróżnia się eleganckim designem i niewielką wagą – zaledwie 155 gramów. Posiada slot CD/MMC, dzięki czemu jego pojemność zwiększyć można do 32 GB. Za sprawą funkcji regulowanego podświetlenia ekranu doskonale sprawdza się wieczorami czy w podróży.
 3. Czytnik Kindle Paperwhite 3
  czytnik Kindle Paperwhite 3
  Sprawdź najniższą cenę
  Czytnik e-booków o wysokiej rozdzielczości ekranu, który zapewnia ostry i bardzo wyraźny tekst. Posiada Bookerly – nową czcionkę stworzoną specjalnie do czytania na tego typu ekranach cyfrowych. Zapewnia ona wysoką czytelność i doskonałe skalowanie. Urządzenie nie dobija nawet ostrego światła słonecznego. Wszystko to za sprawą ekranu E-ink. Trzymać je można wygodnie przez wiele godzin nawet w jednej ręce dzięki niewielkiej wadze i kompaktowej, poręcznej formie. Funkcja Word Wise umożliwia na szybkie zapoznanie się z definicjami trudniejszych słów.
 4. PocketBook Touch HD 3
  PocketBook Touch HD 3
  Sprawdź najniższą cenę
  Innowacyjny czytników e-booków odporny na wodę i kurz. Wyróżnia się doskonałymi parametrami oraz eleganckim designem. Wyposażony jest w sześciocalowy ekran o rozdzielczości 300 dpi. Dzięki doskonałej ostrości i kontrastowi, pozwala na komfortowe czytanie nawet przez wiele godzin. Urządzenie wyposażone jest w funkcję podświetlenia ekranu. Za sprawą technologii HZO Protection IPX7 czytnik można bez obaw nawet na pół godziny zanurzyć w wodzie na głębokość 1 metra. Czytnik waży zaledwie 155 g.
 5. inkBOOK Lumos 6″ WiFi
  inkBOOK Lumos 6 WiFi
  Sprawdź najniższą cenę
  Nowoczesny czytnik książek z funkcją doświetlenia ekranu. Pozwala na komfortowe czytanie nawet po zapadnięciu zmroku. Za sprawą technologii E-ink Cart Flat Glass Solution tekst na czytniku jest wyraźny, a czytanie nie męczy wzroku. Urządzenie posiada sześciocalowy ekran o rozdzielczości 167 dpi. Dzięki niewielkim rozmiarom i wadze bez problemu mieści się nawet w plecaku czy torebce. Urządzenie waży tylko 165 gramów. Jest poręczne i wygodnie leży w dłoni. Wyróżnia się też elegancką obudową. Wyposażone jest w system operacyjny oparty na Androidzie.

Jaki czytnik e-book kupić?

Dzięki czytnikom e-booków czytanie książek wróciło do łask. Są to bowiem urządzenia wygodne w obsłudze i transporcie, które nie zajmują wiele miejsca. Mają więc coraz szersze grono zwolenników. Czym jednak należy kierować się przy zakupie czytnika e-booków?

 • Ekran – to najważniejszy element każdego czytnika. Spore znaczenie ma jego rozmiar oraz rozdzielczość czy typ. Dzisiaj raczej standardem jest ekran w stylu e-papieru, który nie męczy wzroku, gdyż nie generuje własnego światła.
 • Typ ekranu – większość czytników wykorzystuje technologię e-papieru. Są jednak i urządzenie z ekranem LCD, które podczas długiego czytania sprawdzają się raczej kiepsko. Technologia E-ink dostępna jest w kilku wariantach do wyboru. Najlepszy kontrast dają ekrany Carta, nieco gorszy Pearl i Viziplex.
 • Obsługa dotykowa – nowoczesne czytniki posiadają ekran dotykowy, który pozwala użytkownikowi na komfortową obsługę. Mniej popularne są czytniki z przyciskami.
 • Oświetlenie – to rozwiązanie w czytnikach e-booków dość nowe. Ekrany podświetlane mniej niszczą wzrok czytającego.
 • Pamięć wewnętrzna – standardowo jest to 4 lub 8 GB. Taka ilość pozwala na zmieszczenie nawet kilku tysięcy książek. Karta microSD przydatna jest więc tylko tym osobom, które na czytniku przechowują pliki PDF i komiksy.
 • Obsługiwane formaty plików – starsze czytniki obsługują na ogół tylko pojedyncze rodzaje plików, a nowsze wiele rodzajów plików np. DOC, PDF, MOBI, EPUB itd.
 • Bateria – znaczenie ma jej wytrzymałość i prędkość ładowania. Przed zakupem czytnika warto sprawdzić pojemność jego akumulatora.
 • Opcje dodatkowe – niektóre czytniki e-booków mają opcje dodatkowe np. oświetlenie.
 • Łączność i obsługa nośników zewnętrznych – tańsze czytniki nie są wyposażone w WiFi czy Bluetooth. Wówczas proces kopiowania plików musi odbywać się w sposób przewodowy. W przypadku modeli nowszych nie ma tego problemu.

Czy warto kupić czytnik e-book?

Czytniki e-booków to niewielkich rozmiarów urządzenia, które pozwalają na wygodne czytanie książek w zasadzie w każdych warunkach. Nie zajmują one wiele miejsca. Niektóre modele mieszczą się nawet w kieszeni spodni. Dodatkowo czytniki pozwalają na magazynowanie w pamięci nawet kilku tysięcy książek jednocześnie. Standardowe książki drukowane zajmują z oczywistych względów o wiele więcej miejsca, na co niewiele osób może sobie pozwolić.

Czytniki książek są urządzeniami mobilnymi, które zużywają niewiele energii. To kolejna ich zaleta. Na jednym ładowaniu baterii można funkcjonować kilkanaście dni i przeczytać kilka tysięcy stron. Za sprawą funkcji podświetlenia nowoczesne czytniki e-booków umożliwiają czytanie nawet w nocy. Poza tym e-booki są stosunkowo niedrogie. W porównaniu do klasycznych książek wielokrotnie wychodzą taniej. Nic więc dziwnego, że mają coraz więcej zwolenników.

Popularni producenci czytników e-book

Sklepy z czytnikami e-book warte uwagi