Farba gruntująca to baza pod wykończeniowe powłoki malarskie. Zazwyczaj ma białą barwę. Nie jest trudna w aplikacji i cechuje się sporą przyczepnością. Pozwala na skuteczne przygotowanie podłoża pod ostateczną powłokę malarską. Do wyboru są w zasadzie farby gruntujące akrylowe i lateksowe. Te pierwsze zapewniają powłoce wykończeniowej świetną przyczepność. Są dodatkowo atrakcyjne cenowo. Farby gruntujące lateksowe mają szerokie zastosowanie. Chronią powierzchnie przed działaniem wilgoci. Są dobrym rozwiązaniem na powierzchniach drewnianych i nie tylko.

Najlepsza farba gruntująca – ranking

Niejednokrotnie podczas wykańczania wnętrza pada pytanie  – jaką farbę gruntującą kupić? Trzeba bowiem w odpowiedni sposób przygotować podłoże do ostatecznego malowania. Postanowiliśmy z tego powodu przygotować kompleksowy ranking farb gruntujących. Bazowaliśmy w tym przypadku w dużej mierze na opiniach internautów na ten temat. Zachęcamy do lektury.

 1. Beckers Designer Primer akrylowa farba gruntująca 10L

  Beckers Designer Primer akrylowa farba gruntująca 10L

  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości akrylowa farba gruntująca biała i wodorozcieńczalna. Skutecznie zmniejsza chłonność podłoża i poprawia przyczepność farb nawierzchniowych wodorozcieńczalnych np. lateksowych i akrylowych. To produkt rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Farba sprawdza się na powierzchniach różnego rodzaju – tynkach gipsowych, płytach kartonowo-gipsowych, podłożach betonowych itd. Jest bardzo wydajna.

 2. Ceresit Grunt CT 16 10L

  Ceresit Grunt CT 16 10L

  Sprawdź aktualną cenę

  Wydajna farba gruntująca, która ułatwia nakładanie tynków i znacznie zwiększa przyczepność do podłoża. To produkt od razu gotowy do użycia. Zalecany jest do gruntowania warstw zbrojonej siatką i do klasycznych tynków. Farbą pokrywać można tynki gipsowe, płyty wiórowe i gipsowo-kartonowe, betony czy powłoki malarskie. Ma ona dużą siłę krycia i ujednolica podłoże.

 3. Dekoral GRUNT LATEKSOWY śnieżnobiały 10L

  Dekoral GRUNT LATEKSOWY śnieżnobiały 10L

  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy lateksowa farba podkładowa w kolorze śnieżnej bieli. Wykorzystuje formułę MULTI ACTION – gruntuje, kryje i wyrównuje. Zapewnia doskonałe efekty działania. Poprawia przyczepność farb i zapewnia powierzchni odpowiednią wentylację. Zmniejsza zużycie farb nawierzchniowych i zwiększa ich przyczepność. Pozwala na bezproblemowe malowanie emulsjami kolorowymi. Cechuje się bardzo dużą wydajnością. Idealnie nadaje się do płyt kartonowo-gipsowych.

 4. Farba Śnieżka Grunt 10L

  Farba Śnieżka Grunt 10L

  Sprawdź aktualną cenę

  Bezproblemowa w aplikacji lateksowa farba gruntująca do wnętrz. Wyrównuje chłonność i ujednolica podłoże, zwiększając wydajność farb nawierzchniowych. Zapewnia ścianom wentylację. Produkt polecany jest przede wszystkim do pierwszego malowania płyt gipsowo-kartonowych. Doskonale kryje drewno, materiały drewnopodobne, zaprawy cementowe czy zaprawy cementowo-wapienne. Nadaje się do stosowania wewnątrz pomieszczeń.

 5. Tikkurila Jedynka Grunt Farba Gruntująca Podkładowa Biała 10L

  Tikkurila Jedynka Grunt Farba Gruntująca Podkładowa Biała 10L

  Sprawdź aktualną cenę

  Gruntująca farba matowa wodorozcieńczalna w kolorze białym. Skutecznie zmniejsza chłonność podłoża, zwiększając przyczepność i wydajność farb nawierzchniowych lateksowych czy akrylowych. Produkt nadaje się do stosowania w pomieszczeniach mieszkalnych i biurowych. Sprawdza się w przypadku tynków, gipsów, podłoży betonowych, płyt kartonowo-gipsowych itd. Jest wydajny i pozwala ścianom oddychać.

Jaką farbę gruntującą kupić?

Farby gruntujące są na rynku budowlanym dość popularnymi produktami. Przy ich pomocy można bez problemu przygotować ściany do ostatecznego malowania. Na jaki preparat warto się w tym przypadku zdecydować? Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie farby gruntującej?

 • Gęstość – parametr ten określa stan zagęszczenia farby i informuje na temat możliwości dodawania do niej rozpuszczalników. W przypadku standardowych produktów gruntujących jest to około 1,5 kg/dm3.
 • Lepkość – parametr ten w praktyce oznacza zdolność danej farby gruntującej do pozostawania na danym podłożu.  Zazwyczaj lepkość podawana jest w przedziale. Wynosi na ogół od 6000 do 9000 cp.
 • Czas schnięcia – to parametr bardzo istotny w przypadku każdego rodzaju farb, nie tylko gruntujących. Producenci niekiedy wyróżniają kilka etapów schnięcia. Całkowite schnięcie jest więc dłuższe niż etap, który pozwala na nakładanie kolejnej warstwy produktu. Przy farbach gruntujących są to na ogół 2 godziny, ale znaczenie ma także technika aplikacji.
 • Wydajność – to kolejny bardzo ważny parametr, który dotyczy nie tylko farb gruntujących. Określa ilość farby, którą trzeba zużyć na pomalowanie jedną warstwą jednego metra kwadratowego powierzchni.
 • Skład chemiczny – na tej podstawie wyróżnia się farby gruntujące lateksowe i akrylowe. Farby lateksowe nadają się do gruntowania wielu różnych powierzchni np. podłoży cementowych, gipsowych i cementowo-wapiennych. Sprawdzają się także w przypadku drewna czy płyt kartonowo-gipsowych. Chronią powierzchnię przed wilgocią i mają świetne krycie – niezależnie od kolorystyki danej powierzchni. Farby akrylowe są dobrym wyborem przy podłożu cementowym. Czasem stosuje się je na powierzchniach cementowo-wapiennych. Wyróżniają się dobrą przyczepnością dla innych produktów dekoracyjnych. Poza tym warto również wspomnieć o farbach mostkująco-gruntujących. Stosuje się je na powłokach mineralnych silnie spękanych. Są produkowane jako wyroby suche – to mieszanka sproszkowanych żywic, kruszyw o wapiennej strukturze i innych dodatków. Dzięki nim powierzchnia prezentuje się o wiele lepiej.

Czy warto kupić dobrą farbę gruntującą?

Gruntowanie ścian przed malowaniem jest zadaniem koniecznym, gdy podłoże jest niestabilne i mocno nasiąkliwe. Odpowiedniej jakości preparat wnika głęboko w ścianę, wzmacnia ją i stabilizuje. Dodatkowo skutecznie zmniejsza nasiąkliwość wodą i poprawia przyczepność farb, zwiększając przy okazji ich wydajność.

Panuje także powszechnie przekonanie, że gruntowanie ściany jest potrzebne także przed pierwszym malowaniem danej powierzchni oraz  w sytuacji, gdy z danej powierzchni usunięto wcześniejsze powłoki malarskie. To jednak zależy od kilku czynników np. stanu podłoża i zaleceń producenta. Zawsze trzeba przestrzegać też kolejności. Najpierw należy kupić farbę wykończeniową, a dopiero potem farbę gruntującą.

Zakup dobrej farby gruntującej to jednak dopiero połowa sukcesu. Trzeba ją jeszcze odpowiedni zaaplikować na dane podłoże. Powierzchnie muszą być suche, czyste i pozbawione uszkodzeń. Spore znaczenie ma temperatura otoczenia i wilgotność powietrza. Na szczęście sam proces aplikacji farby gruntującej nie jest zbyt skomplikowany. Zająć się tym można z powodzeniem samodzielnie – pomoc fachowców nie jest zazwyczaj potrzebna.

Popularni producenci farb gruntujących

Podsumowanie rankingu farb gruntujących

Farby gruntujące to popularne produkty wykorzystywane podczas wykańczania i remontowania wielu wnętrz. Są stosowane przed farbami wykończeniowymi. Przygotowują bowiem podłoże do malowania dekoracyjnego. Zwiększają jego przyczepność i zmniejszają chłonność. Nie są trudne w aplikacji, a jednocześnie nie należą do produktów drogich. W wyborze odpowiedniego preparatu na pewno nieco pomoże nasz ranking farb gruntujących oparty w dużej mierze na opiniach internautów na ten temat.