Włącznik światła to niepozorny element, który pełni istotną funkcję w każdym budynku. Pozwala bowiem na szybkie włączenie i wyłączanie oświetlenia. Najprostsze pod względem budowy są pojedyncze włączniki światła, które mają jeden przycisk. Dzięki nim możliwe jest dokonanie połączenia w obrębie tylko jednego obwodu. Są stosowane do włączania i wyłączania jednej lampy. Działają na zasadzie przełącznika. W celu rozłączenia obwodu klawisz trzeba nacisnąć jeszcze raz.

Najlepsze włączniki światła – ranking

Jaki włącznik światła kupić? Takie pytanie trzeba sobie zadać podczas wykańczania w zasadzie każdego budynku. Tego typu elementy są bowiem niezbędne w domach, mieszkaniach czy biurach. Służą do włączania i wyłączania światła. Na podstawie opinii internautów przygotowaliśmy więc kompleksowy ranking włączników światła, aby nieco ułatwić podejmowanie decyzji zakupowych w tym zakresie.

 1. Maclean Dotykowy Włącznik Światła Podwójny Szklany Czarny Z Okrągłym Przyciskiem Energy (Mce704)

  Maclean Dotykowy Włącznik Światła Podwójny Szklany Czarny Z Okrągłym Przyciskiem Energy (Mce704)

  Sprawdź aktualną cenę

  Niezwykle efektowny wizualnie włącznik światła dotykowy podwójny. Jest wykonany z wysokiej klasy szkła i posiada okrągły przycisk. Czarna kolorystyka jest niezwykle elegancka i pasuje przede wszystkim do nowoczesnych aranżacji. Włącznik jest odporny na zarysowania. Może być montowany z powodzeniem w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności powietrza.

 2. Kontakt-Simon Włącznik Potrójny Bez Ramki Simon 54 Srebrny Mat Dw31.01/43

  Kontakt-Simon Włącznik Potrójny Bez Ramki Simon 54 Srebrny Mat Dw31.01/43

  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości potrójny włącznik światła w kolorze srebrnym, metalizowanym. Posiada stopień ochrony IP20, a więc przeznaczony jest do montażu w standardowych pomieszczeniach. Wykonany jest z wysokiej klasy tworzywa sztucznego i odpowiednio zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Montowany powinien być podtynkowo. Sprawdzi się doskonale jako element niejednej aranżacji.

 3. Meross Smart Wi-Fi Włącznik Światła MSS024

  Meross Smart Wi-Fi Włącznik Światła MSS024

  Sprawdź aktualną cenę

  Inteligentny włącznik światła, który pozwala na regulację oświetlenia w budynku. Jest kompatybilny z Amazon Alexa, Google Assistant oraz Apple HomeKit. Można więc nim sterować głosowo. Produkt współpracuje także z aplikacją Meross. W ten sposób oświetleniem sterować można, mając pod ręką telefon. Włącznik pozwala na stworzenie harmonogramu działania świateł. Specjalna dioda ledowa sygnalizuje stan urządzenia i pozwala odnaleźć go w ciemności. Urządzenie można podłączyć do WiFi.

 4. Efapel Quadro Włącznik Schodowy Biały 45101Kwbr

  Efapel Quadro Włącznik Schodowy Biały 45101Kwbr

  Sprawdź aktualną cenę

  Flagowy włącznik schodowy renomowanej portugalskiej marki. Utrzymany jest w uniwersalnej, białej kolorystyce i doskonale prezentuje się jako element różnego rodzaju aranżacji. Produkt przeznaczony jest do montażu podtynkowego przy pomocy specjalnych wkrętów. Do kompletu osobno trzeba zakupić ramkę. Włącznik tego typu sprawdzi się doskonale w niejednym gospodarstwie domowym.

 5. Ospel Włącznik Podwójny Podświetlany Kier (ŁP-2WS/00)

  Ospel Włącznik Podwójny Podświetlany Kier (ŁP-2WS/00)

  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy dwubiegunowy łącznik światła z podświetleniem. Dostępny jest w sprzedaży w dwóch wariantach kolorystycznych do wyboru – białym i kremowym. Pasuje do większości aranżacji i sprawdzi się w każdym budynku. Wykonany jest w dużej mierze z odpornego na uszkodzenia mechaniczne tworzywa sztucznego. Klasa szczelności IP20 sprawia, że nie nadaje się do montażu w pomieszczeniach wilgotnych.

Jakie włączniki światła kupić?

Włączniki światła są elementami instalacji elektrycznych, które muszą znaleźć się w każdym budynku. Na jaki produkt warto się w tym przypadku zdecydować? Co zawsze trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie włącznika światła?

 • Materiał i design – na przestrzeni ostatnich lat włączniki światła przeszły niemałą rewolucję. Dzisiaj produkowane są z wielu różnych tworzyw. Może być to szkło, kamień, beton czy tworzywo sztuczne. Dlatego w sklepach bez problemu można znaleźć modele pasujące do każdej aranżacji.
 • Rodzaj – zazwyczaj spotkać się można z włącznikami światła jednobiegunowymi, dwubiegunowymi i świecznikowymi. Włączniki pojedyncze mają jeden przycisk. Są wykorzystywane np. w przypadku plafonów. Włączniki dwubiegunowe mają jeden przycisk, ale służy on do włączania dwóch obwodów oświetlenia w tym samym czasie. Takie włączniki stosuje się wówczas także wtedy, gdy są dwa obwody pod różnymi napięciami, które wymagają jednego sterowania. Włączniki świecznikowe (podwójne) mają minimum dwa przyciski. Są wykorzystywane tam, gdzie w jednym miejscu jest kilka punktów światła.
 • Funkcjonalność – w większych budynkach stosowane są także włączniki krzyżowe i schodowe. Włączniki schodowe mają jeden przycisk i służą do sterowania oświetleniem z dwóch miejsc np. na górze i dole schodów. Mają na ogół namalowany symbol schodów. Takie produkty stosowane są także w dużych korytarzach i przedpokojach. Z kolei włączniki krzyżowe pozwalają na sterowanie oświetleniem z trzech lub więcej miejsc. Mają często namalowany symbol podwójnego krzyżyka.
 • Cechy dodatkowe – coraz większą popularnością na rynku cieszą się dotykowe włączniki światła. Poza tym spotkać się można z włącznikami z czujnikiem ruchu. Włączają one światło po wykryciu w pomieszczeniu ruchu, oczywiście w strefie zasięgu działania czujnika. Później światło samoczynnie wyłączają, gdy minie określony czas. Takie włączniki sprawdzają się doskonale na klatkach schodowych, w piwnicach i garażach. Warto także wspomnieć o włącznikach z podświetleniem, które z łatwością można znaleźć w ciemności. Ciekawą propozycją są włączniki sterowane przez pilota czy modele, które działają razem z systemem zarządzania energią w budynku.

Czy warto kupić dobre włączniki światła?

Włączniki światła są częścią osprzętu elektroinstalacyjnego. Montuje się je w końcowej fazie wykonywania całego przyłącza elektrycznego. W tym przypadku podczas zakupów trzeba kierować się nie tylko estetyką, ale przede wszystkim bezpieczeństwem. Dobre włączniki powinny posiadać stosowne atesty i certyfikaty. Duże znaczenie ma ich funkcjonalność i sposób montażu. Modele przeznaczone do zastosowania w domach i mieszkaniach muszą mieć styl ochronny w formie bolca bądź dwóch styków po bokach.

Włączniki światła powinny być bezpieczne i praktyczne. Design to kwestia drugorzędna, ale i on ma spore znaczenie. Największą popularnością niezmiennie od lat cieszą się włączniki białe i kremowe. Rzeczywiście są one uniwersalne i pasują do wszystkich aranżacji. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać modele kolorowe czy transparentne. Włączniki światła są zresztą dzisiaj produkowane już nie tylko z tworzyw sztucznych, ale i szkła czy betonu. Wybór  w tym zakresie może naprawdę zaskoczyć niejedną osobę.

Popularni producenci włączników światła

Podsumowanie rankingu włączników światła

Chyba każdy zdaje sobie sprawę z tego, że włączniki światła są elementami, które muszą się znaleźć w każdym budynku. To ten osprzęt jest wykorzystywany podczas zapalania i gaszenia światła. Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie włączników? Na pewno podstawowe znaczenie ma jakość ich wykonania, praktyczność oraz funkcjonalność. Warto stawiać na produkty renomowanych marek, które cieszą się na rynku dużym uznaniem. Tylko takie modele uwzględniliśmy w naszym kompleksowym ranking u włączników światła.