Gra karciana to gra, w której używa się kart do gry. Liczba graczy jest różna – wynosi od 1 do nawet 20 osób, w zależności od wybranego tytułu. Co ciekawe, karty do gry znane były już w Chinach w wieku IX. Powstały na skutek przeniesienia na papier notacji wykorzystywanych w czasie gry w kości. Wykonane były z cieniutkich listewek bambusowych. Na kontynent europejski karty trafiły dopiero około wieku XIV. Najstarsze europejskie karty do gry pochodzą z Francji.

Ranking gier karcianych

 1. Gra karciana Hasbro Gaming Taboo

  Gra karciana Hasbro Gaming Taboo
  Sprawdź aktualną cenę

  Popularna gra karciana. Jedna drużyna musi odgadnąć opisywane słowo, ale bez używania pewnych słów zakazanych. W skład zestawu wchodzi aż 260 kar i ponad tysiąc słów do odgadnięcia. Do uruchomienia gry służy kostka. Liczy się tutaj kreatywność i umiejętność działania pod presją czasu. Gra jest przeznaczona dla minimum 4 i maksymalnie 12 osób. Czas jednej rozgrywki to około 60 minut.

 2. Gra Rebel Splendor

  Gra Rebel Splendor
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo dynamiczna gra polegająca na zbieraniu kart i żetonów, aby powiększyć zasoby gracza i dalej rozwijać się. Każdy gracz wciela się w tym przypadku w renesansowego kupca, który chce nabyć klejnoty, sklepy itd. Celem jest zdobycie prestiżu. Mechanizm tej gry jest bardzo prosty. Wprawdzie jest to tytuł przeznaczony dla osób powyżej 10. roku życia, ale zrozumieć grę mogą także dzieci w wieku 4-5 lat. Warto wówczas zastosować nieco uproszczony wariant rozgrywki. To gra przeznaczona dla 2-4 osób. Jedna rozgrywka zajmuje pół godziny.

 3. Munchkin (zestaw podstawowy)

  Munchkin (zestaw podstawowy)
  Sprawdź aktualną cenę

  Ciesząca się dużą popularnością wśród graczy gra karciana. Pozwala na wcielenie się w poszukiwania przygód, który walczy z potworami i jednocześnie doskonali swoją postać. Gra przeznaczona jest dla 3-6 graczy. Im więcej osób w niej uczestniczy, tym jest ciekawiej. W skład zestawu wchodzi jedna kostka sześciościenna oraz 165 kart. To zestaw podstawowy, który łączyć można z dowolnymi podstawkami i dodatkami, aby uzyskać jeszcze więcej Potworów czy Skarbów.

 4. Gra karciana Rebel Eksplodujące Kotki

  Gra karciana Rebel Eksplodujące Kotki
  Sprawdź aktualną cenę

  Bestsellerowa gra karciana wydana poprzez kampanię crowdfundingową. To specyficzna odmiana rosyjskiej ruletki, bo napędzana kociakami. Gracze w każdej turze ciągną kartę aż do chwili dobrania eksplodującego kota. Wówczas dana osoba ginie i gra się kończy. Jednak są też karty, które pozwalają uniknąć uwagi kota czy zmusić przeciwnika do dobrania kilku kart. Gra ma naprawdę prostą mechanikę. Otrzymała nominację 2015 Golden Geek Best Party Board Game.

 5. Gra Hasbro Monopoly Deal

  Gra Hasbro Monopoly Deal
  Sprawdź aktualną cenę

  Popularne Monopoly, ale w wersji karcianej. Jedna partia trwa zaledwie kwadrans. W skład zestawu wchodzi 110 kart, w tym karty Dom i Hotel, Czynsz, Nieruchomość czy Nieruchomość-Joker. Wygrywa ten graczy, który zbierze jako pierwszy trzy zestawy kart nieruchomości w różnych kolorach. W grę jednocześnie grać może od 2 do 5 graczy. Jest ona przeznaczona dla osób powyżej ósmego miesiąca życia. Zajmuje bardzo niewiele miejsca, a więc zabrać ją ze sobą można np. na wakacyjny wyjazd.

Jaką grę karcianą kupić?

Popularność gier karcianych, podobnie jak gier planszowych, cały czas rośnie. To ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu i to całą rodziną. Po jaką grę karcianą warto sięgnąć i czym należy kierować się przy jej zakupie?

 • Wiek graczy – to aspekt najważniejszy. Są gry odpowiednie tylko dla osób dorosłych oraz te przeznaczone dla całych rodzin. Jeśli gra dobrana jest odpowiednio do wieku graczy, zrozumienie jej zasad nie jest problemem, a sama rozgrywka przebiega w sposób sprawny. Nie ma też ryzyka, że z uwagi na niski poziom trudności, gracze szybko się zniechęcą.
 • Liczba graczy – są gry, w które można zagrać samodzielnie, ale nie zawsze dają frajdę. Warto więc na początku sprawdzić, ile osób w daną grę może zagrać jednocześnie. Zazwyczaj jest to do 4, 6 lub 8 osób. Im więcej graczy, tym na ogół bardziej emocjonująca jest gra.
 • Tematyka – gry karciane mogą mieć różną tematykę. Czasem nawiązują do filmów i bajek. Ponadto w sklepach znaleźć można gry towarzyskie (idealne na imprezy w gronie rodziny i znajomych), gry strategiczne, RPG, fantastyczne czy memory (ćwiczące pamięć). Tutaj warto mieć na uwadze preferencje samych graczy i ich zainteresowania. Wówczas każdy powinien być zadowolony.
 • Czas trwania rozgrywki – jest on dość mocno zróżnicowany. Często jest to maksymalnie 30 minut, ale rozgrywka może trwać też znacznie dłużej, bo więcej niż godzinę. Oczywiście sporo zależy od zasad danej gry i ilości kart, które znajdują się w pudełku. Odpowiadanie na pytania może trwać długo, ale już układanie pasjansa p jakimś czasie bywa nużące. Dużo zależy od graczy i ich zainteresowań.
 • Zawartość zestawu – w przypadku gier karcianych podstawowym elementem każdego zestawu są karty. Może być ich kilkanaście czy kilkadziesiąt. Czasem potrzebne są jednak i inne akcesoria takie jak żetony, kości, plansza z  pionkami. Jeśli gra się z małym dzieckiem, unikać należy oczywiście elementów małych, które można łatwo połknąć.

Czy warto kupić grę karcianą?

Gry karciane cieszą się coraz większą popularnością, podobnie zresztą jak gry planszowe. To dobra wiadomość, gdyż jest to świetna alternatywa dla wielogodzinnego grania w gry komputerowe czy oglądania telewizji. Dodatkowo warto zdawać sobie sprawę z tego, że gry karciane to nie tylko poker czy pasjans. Jest ich naprawdę o wiele więcej. Są to tytuły odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i przeznaczone dla osób dorosłych. W ten sposób można odstresować się po ciężkim dniu pracy i spędzić czas z rodziną lub znajomymi.

Gry karciane są różne, nie ma tutaj żadnej wspólnej zasady. Wybór na rynku jest tak spory, że każdy powinien znaleźć propozycję odpowiednią dla siebie. Są to zarówno tytuły strategiczne i RPG, jak i stricte towarzyskie. Grać w nie można niekiedy samodzielnie, ale najlepsza zabawa jest w większym gronie osób. Przed zakupem trzeba sprawdzić, ile osób w dany tytuł może grać.

Gry karciane nie zajmują najczęściej zbyt wiele miejsca. Są więc idealnym rozwiązaniem podczas wakacyjnego wyjazdu. Pozwalają zabić nudę, gdy na zewnątrz nie dopisuje pogoda i potrafią naprawdę zintegrować ze sobą różne osoby.

Popularni producenci gier karcianych

Sklepy warte uwagi