Inhalatory są urządzeniami medycznymi pozwalającymi na wziewne podawanie leków czy roztworów w celach profilaktycznych i leczniczych. Stosowane są w przypadku chorób związanych z dolnymi i górnymi drogami oddechowymi – chorymi zatokami, kaszlem, zapaleniem oskrzeli, astmą, mukowiscydozą oraz różnego rodzaju alergiami. Inhalatory znajdują zastosowanie u dzieci w różnym  wieku. Zapewniają szybkie i skuteczne leczenie, a przy tym powodują o wiele mniejsze skutki uboczne niż np. leki w formie doustnej.

Ranking inhalatorów dla dziecka

 1. Sanity Inhalator Baby
  Sanity Inhalator Baby
  Sprawdź aktualną cenę

  Inhalator przeznaczony dla dzieci od pierwszego miesiąca życia. Sprawdza się przy takich schorzeniach jak zapalenie oskrzeli, przeziębienie, infekcje górnych dróg oddechowych, astma oskrzelowa, zapalenie płuc, bronchit czy alergia. Wykorzystywany może być także profilaktycznie w celu nawilżania śluzówki i gardła. Emituje dźwięk nie głośniejszy niż 60 dB. Waży niewiele ponad 1,5 kg.
 2. Inhalator dla dziecka Microlife Neb 400
  inhalator dla dziecka Microlife Neb 400
  Sprawdź aktualną cenę
  Urządzenie przeznaczone dla osób w każdym wieku. Sprawdza się przy leczeniu astmy, bronchitu oraz innych chorób układu oddechowego. Optymalny czas inhalacji zalecany w tym przypadku to 4-10 minut. Urządzenie emituje dźwięk o głośności do 52 dB, ważny około 1300 g. Posiada aż 60 miesięcy gwarancji producenta. W skład zestawu wchodzą kompresor, inhalator z pojemnikiem na lek, ustnik, przewód powietrzny, maska dla dzieci, maska dla osób dorosłych, filtr powietrza oraz końcówka do nosa.
 3. Intec Tłokowy Pingwin (CN-02WF2)
  Inhalator Intec Tłokowy Pingwin (CN-02WF2)
  Sprawdź aktualną cenę
  Efektowne wizualnie urządzenie w kształcie pingwina, które powinno przypaść do gustu dzieciom w różnym wieku. W skład zestawu wchodzą poza samym inhalatorem maseczka dla dzieci, ustnik, smoczek do inhalacji, przewód powietrza oraz 5 filtrów powietrza. Na tle innych inhalatorów model ten wyróżnia się nietypowym designem. Skutecznie łagodzi objawy takich schorzeń jak stany zapalne górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli czy astma.
 4. Inhalator ProMedix PR 810 Krówka
  Inhalator ProMedix PR 810 Krówka
  Sprawdź aktualną cenę
  Efektowny inhalator z kompresem tłokowym w kształcie krówki. Przystosowany jest do pracy ciągłej, a więc sprawdza się w przypadku chorób przewlekłych. Służy do podawania leków oskrzelowych i antybiotyków. Nie posiada ostrych krawędzi, a jego obudowa jest izolowana termicznie. Tworzywo, z którego inhalator jest wykonany spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa. W skład zestawu wchodzą poza inhalatorem maska dla dzieci, maska dla dorosłych, zbiornik na lek (rozpylacz), 5 zapasowych filtrów powietrza, ustnik i przewód powietrza.
 5. Inhalator dla dzieci Omron NE-C801 KD
  Inhalator dla dzieci Omron NE-C801 KD
  Sprawdź aktualną cenę
  Inhalator zaprojektowany specjalnie z myślą o dzieciach. Wyróżnia się ciekawym designem i kolorystyką, która wprost zachęca dzieci do skorzystania z urządzenia. Produkt jest lekki i poręczny, w 100% bezpieczny dla dzieci w różnym wieku oraz wygodny w użyciu. Sprawdza się w przypadku alergii różnego rodzaju czy astmy. Generuje hałas nie większy niż 46 dB. W skład zestawu wchodzą poza samym urządzeniem przewód powietrza, 5 zapasowych filtrów powietrza, ustnik, maska dla niemowląt, maska dla dzieci, zasilacz sieciowy, torba do przechowywania oraz miś i królik jako akcesoria dla dzieci.

Jaki inhalator dla dziecka kupić?

Tak naprawdę wybór inhalatora dla dziecka warto rozpocząć od określenia funkcjonalności i atrybutów sprzętu. Parametr MMAD dobiera się w zależności od tego, gdzie trafić mają docelowo cząsteczki leku. Informacje tego typu znajdują się zwykle na opakowaniu produktu. Dobry inhalator powinno dać się stosować u dzieci w różnym wieku. Na co w tym przypadku należy zwrócić szczególną uwagę?

 • MMAD – wielkość cząsteczek, na które inhalator rozbija lek. W praktyce warto postawić na urządzenie, które rozbija lekarstwo na możliwie najmniejsze cząsteczki. Wówczas lek dostaje się  bowiem w pożądane miejsce.
 • Rodzaj inhalatora – do wyboru są urządzenia kompresowe (tłokowe) i ultradźwiękowe. Pierwsze są popularniejsze. W tym przypadku cząsteczki leku są zasysane, a potem dostarczane do nosa i ust, płuc i oskrzeli. Inhalatory drugiego typu lekarstwa przenoszą za pomocą ultradźwięków, co jest metodą szybszą i skuteczniejszą.
 • Prędkość przepływu powietrza – to parametr szczególnie istotny w przypadku małych dzieci.
 • Głośność pracy – najlepsze inhalatory są ciche (generują hałas nie większy niż 60 dB). W praktyce szum niektóre dzieci uspokaja, a na inne działa drażniąco.
 • Czas nebulizacji (inhalacji) – dla dzieci krótszy czas trwania zabiegu jest łatwiejszy do zniesienia, ale u najmniejszych dzieci zaleca się nieco wolniejsze tempo inhalacji. Warto postawić na inhalator, który posiada zawór regulujący tempo zabiegu.
 • Ciągłość pracy – niektóre urządzenia pracują jedynie 20 minut, a następnie potrzebują kilkudziesięciu minut odpoczynku. W przypadku rodzin z większą ilością dzieci taki inhalator może nie spełnić należycie swojej roli.
 • Akcesoria dodatkowe – w skład inhalatorów dla dzieci wchodzą na ogół specjalne maseczki. Każda osoba, która z urządzenia korzysta powinna posiadać własną maseczkę, którą regularnie należy wymieniać np. raz na rok.
 • Wielkość – mniejsze urządzenia są bardziej poręczne i nie sprawiają kłopotu w czasie transportowania. Są idealne dla rodzin, które często podróżują.

Czy warto kupić inhalator dla dziecka?

Inhalator dla dziecka jest urządzeniem niezastąpionym przy częstych infekcjach dróg oddechowych czy alergiach. Dzięki niemu aerozol z lekiem dostaje się prosto do dróg oddechowych malucha. Proces ten znacznie przyspiesza wchłanianie i działanie lekarstw, a dodatkowo często pozwala na zmniejszenie dawki aplikowanego leku. Niektóre inhalatory są urządzeniami na tyle uniwersalnymi, że stosować można je nie tylko w przypadku niemowląt i dzieci, ale i osób dorosłych.

Z roku na rok inhalacje staję się coraz popularniejszym zabiegiem leczniczym. Wykonywać je można nie tylko w gabinetach lekarskich, ale i we własnych mieszkaniach czy domach. Inhalatory coraz częściej stosowane są doraźnie i w celach profilaktycznych. W przypadku małych dzieci inhalacje uważane są za jedną z bardziej skutecznych metod leczenia schorzeń dróg oddechowych, dlatego warto mieć urządzenie tego typu w swoim domu.

Popularni producenci inhalatorów dla dzieci

Sklepy z inhalatorami dla dzieci warte uwagi