Klamka do drzwi to zestaw dwóch elementów, które mocowane są po obu stronach drzwi. Mechanizm, który jest wpuszczany wewnątrz płyty drzwiowej pozwala na zamykanie pomieszczenia i otwieranie go w bezproblemowy sposób. Jest to więc blokada, za sprawą której skrzydło drzwiowe nie jest otwierane przypadkowo. Klasyczna klamka do drzwi zapewnia osobom przebywającym w pokoju prywatność. Niektóre klamki mają dodatkowo specjalne blokady. Dzięki nim można zablokować drzwi w pozycji zamkniętej, co wykorzystywane jest np. w łazienkach.

Najlepsza klamka do drzwi – ranking

Podczas wykańczania domu, mieszkania lub innego budynku na pewno wiele osób zadaje sobie pytanie – jaką klamkę do drzwi kupić. Nie ma bowiem drzwi bez tego elementu. Postanowiliśmy przygotować kompleksowy ranking klamek do drzwi, aby nieco ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji w tym zakresie. Braliśmy przy tym pod uwagę opinie internautów na ten temat. Zapraszamy do lektury.

 1. Klamka do drzwi Metal-Bud Euforia Ibiza Q Czarny Mat
  Klamka do drzwi Metal-Bud Euforia Ibiza Q Czarny Mat

  Sprawdź aktualną cenę

  Efektowna wizualnie, elegancka klamka do drzwi w czarnym kolorze. Jest wygodna w użytkowaniu i nietuzinkowa pod względem designu. Posiada podwójne wspomaganie powrotu klamki do pozycji pionowej oraz podwójny docisk imbusowy. Jej szyld wyróżnia się jednolitą konstrukcją. W skład zestawu wchodzą dwie klamki – prawa i lewa, wszystkie elementy montażowe oraz instrukcja działania.

 2. Infinity Klamka Hermes Na Rozecie Satyna (KHR 300)
  Infinity Klamka Hermes Na Rozecie Satyna (KHR 300)

  Sprawdź aktualną cenę

  Klasyczna klamka do drzwi z kwadratowym szyldem. W całości wykonana jest ze stopu ZnAl, dlatego nie koroduje wraz z upływem czasu i jest łatwa do utrzymania w czystości. Pokrycie galwaniczne zapewnia jej trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Produkt jest przystosowany do montażu razem ze standardowymi zamkami. Posiada napinacz, który nie obciąża sprężyny w zamku. Wszystkie elementy klamki są metalowe. Produkt utrzymany jest w satynowej, uniwersalnej barwie.

 3. Klamka Drzwiowa Topaz Stal Nierdzewnax
  Klamka Drzwiowa Topaz Stal Nierdzewnax

  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalna klamka do drzwi wykonana z wysokiej klasy stali nierdzewnej. Utrzymana jest w uniwersalnej, srebrnej kolorystyce, która pasuje do większości aranżacji. Prostokątny, klasyczny szyld nie jest zbyt trudny w montażu. Produkt nadaje się do zastosowania wewnątrz budynków. W skład zestawu wchodzą wszystkie niezbędne akcesoria montażowe. Producent na klamkę udziela 12 miesięcy gwarancji.

 4. Kuchinox Klamka Aria Kolor Patyna
  Kuchinox Klamka Aria Kolor Patyna

  Sprawdź aktualną cenę

  Wytrzymała i praktyczna klamka do drzwi z dwustronnym wspomaganiem. To produkt bezproblemowy w montażu. W skład zestawu wchodzą już wkręty montażowe, śruby przelotowe czy trzpień. Klamka posiada klasyczną rozetę okrągłą, która świetnie prezentuje się w wielu wnętrzach. W szczególności pasuje do aranżacji klasycznych. Całość utrzymana jest w uniwersalnej kolorystyce.

 5. Metal-Bud Klamka z Długim Szyldem Diana Wc 72 Patyna Zd7Wpx
  Metal-Bud Klamka z Długim Szyldem Diana Wc 72 Patyna Zd7Wpx

  Sprawdź aktualną cenę

  Prosta klamka do drzwi w kolorze patyny przeznaczone do zastosowania wewnątrz budynków. Posiada przebicie, które stosowane jest w łazienkach oraz toaletach. W skład zestawu wchodzą już wszystkie podstawowe elementy montażowe. Produkt pasuje doskonale do różnych aranżacji. Posiada podwójne wspomaganie i docisk imbusowy, co zwiększa komfort użytkowania klamki na co dzień.

Jaką klamkę do drzwi kupić?

Klamka do drzwi to element, który znaleźć się musi w każdym budynku. Nie ma drzwi bez odpowiednio dobranej klamki. Na jaki model warto się w tym przypadku zdecydować? Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie klamki do drzwi?

 • Rodzaj – klasyczne klamki to klamki, w których zwolnienie mechanizmu zamka następuje po naciśnięciu uchwytu. Wyróżnia się jednak także np. gałki, a więc uchwyty owalne czy pochwyty, które wymagają pociągnięcia. Klamki różnić się też mogą w zależności do rodzaju zastosowanego zamku. Modele na klucz patentowy z wkładką bezpieczeństwa są na ogół stosowane w drzwiach wejściowych. Klamki na tradycyjny klucz z piórem bywają zdobne, dekoracyjne. Wyróżnia się też klamki z zamkiem z blokadą np. do WC.
 • Materiał – klamki do drzwi produkowane są z różnego rodzaju materiałów. Bywają mosiężne, aluminiowe, niklowane, chromowane czy powlekane złotem. Największą popularnością cieszą się tanie i lekkie klamki aluminiowe, które z powodzeniem imitować mogą materiały droższe. Są jednak od nich mniej trwałe. Popularne są także klamki ze znalu, a więc cynku z aluminium. Za najbardziej ozdobne uchodzą klamki mosiężne. Materiał ten często wykorzystywany jest do tworzenia uchwytów stylizowanych. Najtrwalsze są z kolei klamki ze stali nierdzewnej.
 • Wielkość – warto tutaj mieć na uwadze wielkość i masywność drzwi. Kluczem do sukcesu jest zachowanie odpowiednich proporcji. Szyld montowany na drzwiach może mieć różny kształt – bywa okrągły, owalny, prostokątny i kwadratowy. Szyldy podłużne optycznie wydłużają drzwi. Są wiec przeznaczone do drzwi dużych oraz masywnych. Szyldy klamek bywają długie bądź dzielone.
 • Kolorystyka – zazwyczaj klamki są białe, czarne, srebrne, złote lub antracytowe. Barwę należy dopasować do zawiasów i okuć w drzwiach. Klasyczne barwy pasują do wnętrz minimalistycznych oraz tradycyjnych. Są także klamki w mniej typowych barwach. Pod uwagę warto też wziąć kolorystykę ścian. Do klasycznych drzwi najlepiej dobrać klamkę na zasadzie kontrastu lub podobieństwa. Podobna barwa drzwi i uchwytu sprawi, że klamka stanie się mniej widoczna. Z kolei model wyraźnie odróżniający się na tle drzwi może pełnić funkcję dekoracyjną.
 • Design – coraz częściej w sklepach znaleźć można także klamki zdobione np. z insertami czy uchwytem z drewna. Czasem wykorzystywane są także klamki stylizowane na starsze. Są one nietuzinkowe i pełnią funkcję ozdobną.

Czy warto kupić dobrą klamkę do drzwi?

Drzwi muszą się znaleźć w każdym pomieszczeniu. Jednak drzwi zewnętrzne i wewnętrzne bez klamek są zupełnie niefunkcjonalne. Klamki wpływają na ich wygląd. W sklepach dostępne są w szerokiej gamie wzorów, kształtów i kolorów do wyboru.

W przypadku drzwi wejściowych najlepszym rozwiązaniem są klamki solidne, wykonane z materiałów odpornych na wysokie i niskie temperatury, które mają specjalny zamek na klucz. Tutaj zdecydowanie nie można oszczędzać. W pozostałych pomieszczeniach zdecydować się można na klamki innego typu. Największą popularnością cieszą się modele z szyldami prostokątnymi, okrągłymi i kwadratowymi. Same uchwyty bywają na ogół prostokątne lub lekko zaokrąglone.

Duże znaczenie ma zawsze materiał wykonania klamki. Do wyboru są modele niklowane, aluminiowe, mosiężne czy ze stali nierdzewnej. Każdy materiał ma oczywiście swoje wady i zalety. Warto je przeanalizować przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Popularni producenci klamek do drzwi

Podsumowanie rankingu klamek do drzwi

Nie ma drzwi bez odpowiednio do nich dobranych klamek. To właśnie te niepozorne elementy pozwalają na ich otwieranie oraz zamykanie. Wybór w tym zakresie na rynku jest z roku na rok coraz większy. Okazuje się bowiem, że klamki do drzwi we wnętrzach mogą pełnić funkcję nie tylko praktyczną, ale i dekoracyjną. Na jaki model warto się zdecydować? Postanowiliśmy przygotować ranking klamek do drzwi, aby nieco ułatwić podejmowanie decyzji zakupowych.