Klucz nasadowy to narzędzie ręczne wykorzystywane do odkręcania i przykręcania różnego rodzaju śrub. Od innych sprzętów różni się głównie budową. Składa  się z nasadki, która posiada sześciokątny bądź dwunastokątny otwór na nakrętkę i trzpienia prostego z uchwytem w kształcie litery T bądź przetyczką. Dodatkowo niektóre specjalne klucze nasadowe posiadają w nasadce otwór o innym kształcie. Klucze nasadowe dostosowują się do aktualnie wykonywanej czynności.

Ranking kluczy nasadowych

 1. Klucz nasadowy Neo Tools zestaw 110 elem.

  Klucz nasadowy Neo Tools zestaw 110 elem.
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy zestaw kluczy nasadowych, który składa się ze 110 elementów. Są one wykonane ze stali chromowo-wanadowej. W skład zestawu wchodzą grzechotki 1/2” i 1/4” z ergonomicznymi rękojeściami. Całość uzupełnia rozbudowany pakiet nasadek sześciokątnych o dwóch długościach i końcówek wkrętakowych. Wszystkie elementy znajdują się w funkcjonalnej walizce. Producent na klucze udziela długiej, bo dwudziestopięcioletniej gwarancji.

 2. Klucz DeWalt Zestaw kluczy nasadowych 17 szt.

  Klucz DeWalt Zestaw kluczy nasadowych 17 szt.
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalny, składający się z 17 elementów zestaw końcówek nasadkowych do stosowania razem z zakrętarkami udarowymi. Całość wykonana jest z zachowaniem najwyższych standardów produkcji. Końcówki są dzięki temu bardzo wytrzymałe. Na uwagę zasługuje ich wykończenie czarnym tlenkiem z laserowym markowaniem.

 3. Bosch Zestaw kluczy nasadowych i bitów 27 szt.

  Bosch Zestaw kluczy nasadowych i bitów 27 szt.
  Sprawdź aktualną cenę

  Niezwykle praktyczny zestaw kluczy nasadowych z oznakowanymi kolorystycznie końcówkami wkręcającymi czy grzechotką do różnych prac instalacyjnych i montażowych. Bardzo wytrzymałe końcówki wkręcające przeznaczone są do pięciu rodzajów wkrętów w 20 najpopularniejszych rozmiarach. W skład zestawu wchodzi też jedna grzechotka, jeden uchwyt uniwersalny magnetyczny i jeden adapter do kluczy nasadowych. Wszystkich elementów jest aż 27.

 4. Klucz nasadowy Topex Zestaw kluczy 1/2 i 1/4 cala 82 elem.

  Klucz nasadowy Topex Zestaw kluczy 1/2 i 1/4 cala 82 elem.
  Sprawdź aktualną cenę

  Składający się z 82 elementów zestaw narzędzi, nasadek i bitów. Całość wykonana jest z wytrzymałej stali i schowana w praktycznej walizce. Zestaw nadaje się do pracy z połączeniami śrubowymi różnych rozmiarów i typów. W jego skład wchodzą m.in. 2 grzechotki 1/2” i 1/4”. Posiadające 45 zębów mechanizmy zapadowe doskonale przenoszą także wysokie momenty dokręcania. Rękojeści są ergonomiczne, dwumateriałowe i w dużej mierze ułatwiają pracę. Każdy element zestawu ma swoje oznaczone miejsce w walizce, co pozwala zachować w niej odpowiedni porządek.

 5. Klucz Proxxon Zestaw kluczy nasadowych 3/8 6-24mm 24 elem.

  Klucz Proxxon Zestaw kluczy nasadowych 3/8 6-24mm 24 elem.
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy narzędzia renomowanego producenta, na które udzielana jest dwuletnia gwarancja. Zestaw składa się z grzechotki 3/”, przedłużki 3/8” 75 mm, przegubu cardana 3/8”, pokrętła z kwadratem 3/8” 200 mm i kilkunastu nasadek oraz nasadek do świec. Elementy te w dużej mierze wykonane są z wytrzymałej stali chromowo-krzemowo-manganowo-molibdenowej. To przekłada się na ich wysoką twardość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Jakie klucze nasadowe kupić?

Klucze nasadowe to obowiązkowy element wyposażenia niemal każdego zakładu i przydomowego garażu. Czym należy sugerować się przy ich zakupie? Co trzeba wziąć pod uwagę, wybierając klucze nasadowe?

 • Rodzaj – klucze podzielić można z uwagi na ich budowę, która wpływa na funkcjonalność. Klucze nasadowe fajkowe są najtańsze, ale mało uniwersalne. Przypominają zagiętą pod kątem rurkę, której jeden koniec  jest wyprofilowany i pasuje do określonej śruby oraz nakrętki. Nasadki niestety nie są wymienialne. Klucze nasadowe typu wkrętak z wymiennymi nasadkami są o wiele bardziej uniwersalne. Wyglądają jak śrubokręt z gniazdem, do którego mocowana jest nasadka. Ponadto wyróżnia się jeszcze klucze nasadowe z grzechotką. To rozwiązanie najbardziej wszechstronne i sprawdza się w trudno dostępnych miejscach. Takie klucze składają się z rękojeści i gniazdem zlokalizowanym  na grzechotce.
 • Rozmiar grzechotki i nasadek – tutaj pod uwagę trzeba wziąć swoje potrzeby. Klucze nasadowe 1/2 cala są wykorzystywane przy pojazdach różnego rodzaju. Mają rozmiar od 8 do 24 mm lub od 1/4” do 7/8”. Klucze nasadowe 3/8 cala są nieco mniejsze:  6-22 mm lub 1/4-7/8”. Trzecim rozwiązaniem są klucze nasadowe 1/4 cala wykorzystywane przy pracach precyzyjnych o niedużym obciążeniu. Mają rozmiary od 5,5 do 15 mm. W przypadku systemu calowego są to nasadki od 3/16 do 9/16”. Czasem w skład zestawu wchodzą trzy rozmiary grzechotek i nasadek, są one jednak drogie. Przy okazji warto też sprawdzić profil gniazda, który może być sześcio lub dwunastokątny.
 • Materiał – najlepiej, gdy jest to wysokiej klasy stal. Wówczas klucze są wytrzymałe i odporne na duże obciążenia. Obecnie dużą popularnością cieszy się stal chromowo-wanadowa. Wykonane z niej klucze są bardzo trwałe. Niestraszna jest im również korozja. W przypadku rękojeści dobrze sprawdza się z kolei nieco chropowata guma lub inny materiał o właściwościach antypoślizgowych.
 • Liczba elementów – ten aspekt liczy się przy zakupie całego zestawu kluczy nasadowych. Im więcej części, tym bardziej zestaw jest uniwersalny.

Czy warto kupić klucze nasadowe?

Klucze nasadowe wykorzystywane są do odkręcania i dokręcania różnego rodzaju śrub. Ich zastosowanie jest naprawdę bardzo szerokie. Przydają się w przypadku różnorodnych prac technicznych. Jednak przychodzą z pomocą nie tylko w branży budowlanej czy mechanicznej. Przydać się mogą w praktyce w każdym gospodarstwie domowym. Dlatego warto mieć je na wyposażeniu.

Klucze nasadowe i inne akcesoria można zakupić osobno lub w zestawie. W wielu przypadkach to drugie rozwiązanie jest o wiele lepsze. Można mieć wówczas całą gamę kluczy nasadowych umieszczonych w funkcjonalnej walizce, którą łatwo da się przenosić z miejsca na miejsce. Nie ma wówczas ryzyka, że coś się zgubi. Trzeba przy tym pamiętać, że kluczy nasadowych na rynku jest całkiem spora oferta. Są to np. klucze z otworem sześciokątnym, ośmiokątnym czy kwadratowym w nasadce, klucze nasadowe trzpieniowe, klucze sztorcowe, klucze ampułowe czy klucze fajkowe. Klucze i nasadki mają też różne rozmiary. Przy zakupie warto to wziąć pod uwagę.

Popularni producenci kluczy nasadowych

Sklepy warte uwagi