Nasiona warzyw w przydomowych ogródkach oraz na działkach najczęściej sadzi się wiosną. Jest to więc najwyższa pora, kiedy trzeba wybrać odpowiednie nasionka. Amatorzy ogrodnictwa zastanawiają się, czy te, które zostały im z zeszłego roku, są jeszcze dobre, czy może już należałoby zaopatrzyć się w nowe. A jeśli trzeba nabyć nowe, to jakie najlepiej wybrać i czym się kierować podczas ich zakupu? Ranking nasion warzyw pomoże zaopatrzyć się w takie, które dadzą obfite plony.

Ranking nasion warzyw

 1. Nasiona warzyw Toraf

  Nasiona warzyw Toraf
  Sprawdź aktualną cenę

  Hurtownia nasion, która w swojej ofercie ma szeroki wybór nasion warzyw. Można tam zakupić zarówno małe opakowania, jak i pakiety o znacznie większej gramaturze. Dzięki temu z oferty mogą korzystać nie tylko profesjonalni ogrodnicy, którzy uprawiają warzywa na skalę masową, ale również ogrodnicy-amatorzy. Toraf w swojej ofercie ma m.in. marchew, pietruszkę, por, seler, pomidory, ogórki, paprykę, cebulę czy rzodkiewki. Firma posiada również warzywa strączkowe takie jak fasola, groch oraz kukurydzę. Producent gwarantuje wysoką jakość nasion.

 2. Nasiona Legutko

  Nasiona Legutko
  Sprawdź aktualną cenę

  Firma W.Legutko, która działa na polskim rynku już od 1992 roku, posiada bardzo atrakcyjny asortyment nasion warzyw przeznaczonych dla hobbystów-ogrodników oraz producentów wielkotowarowych. Producent zdecydowanie należy do zaufanych, ponieważ sprzedaje w Polsce ponad 20 milionów torebek nasion rocznie. Na stronie internetowej Legutko można znaleźć wiele rodzajów nasion warzyw w bardzo atrakcyjnych cenach. Firma oferuje również nasiona z upraw ekologicznych.

 3. Nasiona Biopon

  Biopon
  Sprawdź aktualną cenę

  Produkty marki Biopon sprzedawane są w naszym kraju już od ponad 20 lat. W swoim szerokim asortymencie firma oferuje między innymi certyfikowane nasiona warzyw. Producent zapewnia, że sprzedawane przez niego produkty są najwyższej jakości i spełniają wszelkie normy. W ofercie Biopon znajdziemy np. seler, marchewkę, sałatę, pomidory, pietruszkę, ogórki, paprykę, kapustę, kukurydzę, groch, kalafior, fasolę i wiele, wiele innych.

 4. Nasiona warzyw Pnos

  Nasiona warzyw Pnos
  Sprawdź aktualną cenę

  Marka Pnos to tradycyjna, polska marka, która tradycjami sięga roku 1951. Ta hodowlano-nasienna firma jest równocześnie jednym z największych przedsiębiorstw nasiennych w Polsce. W swojej ofercie Pnos posiada ponad 130 odmian własnych warzyw, a w ofercie przedstawia ponad 1 400 pozycji warzyw i kwiatów. Produkty te są dedykowane zarówno na rynek profesjonalny jak i hobbystyczny. Producent zapewnia, że jego wyroby są najlepszej jakości. Kupując je, mamy więc pewność, że będą kiełkowały oraz dawały dobre plony.

Jakie nasiona warzyw kupić?

Pierwsze wysiewy warzyw najczęściej robi się wczesną wiosną, kiedy to dzień staje się dłuższy, a promieni słońca jest coraz więcej. Jakiej firmy nasiona najlepiej wybrać? Czy te od zagranicznych producentów sprawdzą się w naszym klimacie równie dobrze, jak produkty rodzimych marek? Po nasiona jakiego producenta sięgnąć, aby mieć gwarancję pewnego i obfitego wzrostu warzyw? Czy istnieją parametry, które są w stanie to zapewnić? Odpowiadamy na te pytania.

 • Polskie czy zagraniczne – to bardzo ważna kwestia, jeśli chodzi o dobór odpowiednich nasion warzyw. Okazuje się, że tak popularne ostatnimi czasy produkty zagranicznych firm nie zawsze kiełkują, a jeśli już wyrosną, to zdarza się, że rośliny są słabe. Jest to spowodowane tym, że warunki uprawy oraz klimat różnią się znacznie od tego, w których hodowane były rośliny mateczne. Nie warto więc eksperymentować, tylko pozostać przy rodzimych producentach, którzy na dodatek oferują niższe ceny niż zagraniczna konkurencja.
 • Termin przydatności – koniecznie zwróć uwagę na datę przydatności nasion do wysiewu. Taka informacja, wraz z nazwą i zdjęciem rośliny, nazwą producenta i firmy pakującej produkt oraz terminem wysiewu i zbiorów, powinna być na opakowaniu. Jest to bardzo ważny parametr, ponieważ z biegiem czasu nasiona tracą zdolność i siłę kiełkowania.
 • Rodzaj nasion – w sklepach są dostępne nasiona tradycyjne, które pakowane są w torebki, nasiona na taśmie, nasiona inkrustowane, zaprawiane i otoczkowane. Takie na taśmie charakteryzują się tym, że nie musimy przerywać roślin, więc oszczędzamy czas i mamy większą wygodę wysiewu. Takie produkty należą jednak do droższych, ale zazwyczaj dają bardziej obfite plony. Z kolei nasiona inkrustowane to takie z powłoczką polimerową, w której trwale i precyzyjnie rozmieszczone są pestycydy. Ogranicza to zużywanie zapraw, zwiększa skuteczność oraz przedłuża okres działania preparatu. Nasiona zaprawiane obsypane są chemicznymi preparatami ochrony roślin lub ziołami, zaś nasiona otoczkowane zawierają środki ochrony roślin i nawozy.

Czy warto kupić markowe nasiona warzyw?

To, jakie nasiona wybrać, przedstawia doskonale nasz ranking nasion warzyw. Zazwyczaj lepiej jest nabyć produkty sprawdzonych, markowych producentów. Zanim więc wybierzemy się do sklepu lub złożymy zamówienie w Internecie, lepiej pamiętać też o tym, że w rodzimych warunkach upraw najlepiej sprawdzą się jednak nasiona polskich firm. Dobra marka oraz krajowy produkt są w stanie zapewnić obfite plony. I co najważniejsze, możemy mieć pewność, że zakupione przez nas nasionka w ogóle wykiełkują.

Jeśli jednak zdarzyłoby się, że rośliny się nie pojawiają, istnieje możliwość zareklamowania produktu. Nie każdy o tym wie, ale jest to bardzo przydatne w momencie, gdy zakupiliśmy większą ilość nasionek. Reklamacja jest także możliwa w przypadku słabego kiełkowania lub słabego wschodzenia upraw. Wadliwy produkt trzeba zgłosić producentowi wraz z paragonem i oryginalnym opakowaniem.

Lepsza marka nasion to również często nasiona pochodzące z upraw ekologicznych. Są to takie, które zostały pozyskane z upraw posiadających odpowiedni certyfikat dotyczący zastosowania ekologicznych metod uprawy.

Popularni producenci nasion warzyw