Kompakt WC to podstawowy element wyposażenia każdej ubikacji. Stanowi połączenie miski klozetowej i spłuczki toaletowej. Kompakt jest konstrukcją solidną, bo opartą na posadzce Jego podstawa jest najczęściej przymocowana do podłogi przy pomocy śrub. to na niej osadzona jest misa. Zintegrowaną częścią standardowego kompaktu WC jest zbiornik na wodę umożliwiający systematyczne spłukiwanie muszli toaletowej. Sedesy kompaktowe na ogół wyglądają podobnie, ale bywają różnej wielkości.

Najlepszy kompakt WC – ranking

Pytanie, jaki kompakt WC kupić pada przede wszystkim przy okazji wykańczania łazienki. To bardzo ważny element tego pomieszczenia. Tak powstał nasz kompleksowy ranking kompaktów WC. Chcemy pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji zakupowej. Zestawienie stworzone zostało w dużej mierze na podstawie opinii internautów na ten temat. Zapraszamy do zapoznania się z nim poniżej i dokonywania zakupów.

 1. Kompakt WC Roca Inspira Biały A342526000
  Kompakt WC Roca Inspira Biały A342526000

  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny kompakt WC renomowanej marki z systemem RIMLESS. Dzięki temu produkt nie jest trudny do utrzymania w czystości. W skład zestawu wchodzi deska wolnoopadająca ze specjalną powłoką antybakteryjną duroplast. Atutem tego modelu jest system szybkiego wypinania deski. Innowacyjny system spłukiwania ECO Rimless 2.0 pozwala na zużycie mniejszej ilości wody. Kompakt wykonany jest z wysokiej jakości ceramiki sanitarnej w kolorze białym.

 2. Kompakt WC Cersanit Crea (K114022)
  Kompakt WC Cersanit Crea (K114022)

  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości kompakt WC o nowoczesnym designie. Utrzymany jest w uniwersalnej, białej kolorystyce i pasuje do większości aranżacji. Za sprawą technologii CleanOn woda dociera do każdego zakątka miski wewnętrznej i ją skutecznie czyści. Brak kołnierza oznacza, że w misce nie osadzają się bakterie i drobnoustroje. Atutem kompaktu jest oszczędny system spłukiwania wody. Odpływ montowany jest poziomo.

 3. Kompakt WC Duravit Miska toaletowa stojąca 41,5 x 64 cm Starck 1
  Kompakt WC Duravit Miska toaletowa stojąca 41,5 x 64 cm Starck 1

  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo funkcjonalny kompakt WC w wersji stojącej bez spłuczki. Mocowania wchodzą w skład zestawu podstawowego. Produkt utrzymany jest w standardowej, białej kolorystyce. Dlatego doskonale sprawdzi się w każdej łazience. Pasuje do aranżacji nowoczesnych i klasycznych jednocześnie. Produkt ten wyróżnia się funkcjonalnością i wysoką jakością wykonania. Stanowi element  oryginalnej kolekcji armatury łazienkowej.

 4. Kompakt WC Roca Gap Round Rimless A3420N7000
  Kompakt WC Roca Gap Round Rimless A3420N7000

  Sprawdź aktualną cenę

  Efektowny wizualnie kompakt WC renomowanej marki z Hiszpanii. To nowoczesna miska bezkołnierzowa, przyścienna z odpływem podwójnym. Można go zamontować poziomo lub pionowo. W skład zestawu podstawowego wchodzą akcesoria montażowe do podłogi i kolano odpływowe przeznaczone do montażu pionowego. Zbiornik jest montowany na misce toaletowej bez konieczności mocowania do ściany.

 5. Kompakt WC Koło NOVA TOP PICO 63202000
  Kompakt WC Koło NOVA TOP PICO 63202000

  Sprawdź aktualną cenę

  Klasyczny kompakt WC o konstrukcji lejowej. Posiada odpływ poziomu. Skompletować go należy ze zbiornik i deską WC, które nie wchodzą w skład zestawu podstawowego. Miskę z powodzeniem można zestawić z oszczędną spłuczką i deską wysokiej jakości. To produkt  odporny na uszkodzenia mechaniczne. Utrzymany jest w uniwersalnej, białej kolorystyce i pasuje do zdecydowanej większości aranżacji. Sprawdzi się w każdej łazience.

Jaki kompakt WC kupić?

Kompakt WC to element armatury, który powinien znaleźć się w każdej łazience. Okazuje się jednak, że jego wybór wcale do najprostszych nie należy. Producenci mają tutaj do zaoferowania różnorodne rozwiązania. Na co więc postawić? Co trzeba pod uwagę przy zakupie kompaktu WC?

 • Rodzaj odpływu – przy zakupie WC kompakt trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim sposób doprowadzenia do łazienki całej instalacji kanalizacyjnej. Znaczenie ma to, czy wyprowadzenie znajduje się w podłodze czy może w ścianie. W łazience zamontować można kompakt WC z  odpływem bocznym (tzw. odpływem poziomym, poznańskim). Przeznaczony jest on do podejścia kanalizacyjnego  znajdującego się w ścianie. Jeśli odpływ znajduje się z kolei w stropie lub podłodze, trzeba kupić kompakt WC z odpływem dolnym (tzw. odpływem pionowym, warszawskim). W tym przypadku trzeba dostosować do wymiarów kompaktu odległość od ściany. W miejscach, w których taki kompakt się nie mieści stosuje się  czasami kompakty WC z odpływem uniwersalnym.
 • Wielkość –  ma znaczenie z punktu widzenia funkcjonalności i estetyki łazienki. To istotne przede wszystkim w pomieszczeniach niezbyt dużych. Miski uniwersalne są dłuższe niż inne.
 • Ekonomiczność – warto zwrócić uwagę na ilość zużywanej przez dany kompakt WC wody. Zależy ona m.in. od pojemności zbiornika. Najpopularniejszym rozwiązaniem są obecnie pojemniki sześciolitrowe. Coraz częściej stosuje się poza tym przyciski, które pozwalają zatrzymać wodę w  dowolnej chwili (start/stop) i przyciski dwudzielne. W tym drugim przypadku wybiera się ilość spłukiwanej wody – cały lub 1/2 zbiornika.
 • System spłukiwania muszli – obecnie coraz częściej stawia się na nowoczesne modele z systemem spłukiwania kropelkowego. Otwory spłukujące umieszczone są wtedy wokół muszli, co pozwala zachować ją w czystości. Spłukiwanie powinno odbywać się z co najmniej czterech stron. Do wyboru są także innowacyjne kompakty WC bezkołnierzowe. Nie posiadają one obrzeża wokół miski od strony wewnętrznej. Tym samym nie mają  miejsc, w których rozwijają się szkodliwe zarazki.
 • Kształt – wybór w tym zakresie jest naprawdę duży. Do wyboru są misy klasyczne, geometryczne i nieco bardziej oryginalne. Tutaj warto  wziąć pod uwagę swój gust i stylistykę danego pomieszczenia.

Czy warto kupić kompakt WC?

Kompakt WC to oczywiście jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej łazienki. Z tego powodu warto jego  kupnie poświęcić niego więcej czasu. W końcu łazienka musi być przede wszystkim funkcjonalna. Dobrze także, gdy prezentuje się ładnie. Wybrany kompakt WC powinien  pasować do całej aranżacji i tworzyć z nią spójną całość. Wybór na rynku w tym zakresie jest obecnie duży. Każdy powinien znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla siebie i dopasowane do jego potrzeb.

Kompakty WC są  elementami stosunkowo niedrogimi. Już za kilkaset złotych można zakupić zestaw całkiem dobrej jakości. Są również  proste w montażu. Wymiana starego kompaktu WC na nowy jest  nieskomplikowana i szybka. Nie sprawia większych problemów. Wielokrotnie można wykonać ją samodzielnie. Nie jest przy tym prawdą, że kompakty WC prezentują się mało efektownie. Nie są rozwiązaniem jedynie do łazienek starego typu. Obecnie w sklepach znaleźć można modele efektowne i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Nowoczesne kompakty WC nie są również zbyt  trudne w utrzymaniu w czystości. Ich popularność wcale nie maleje.

Popularni producenci kompaktów WC

Podsumowanie rankingu kompaktów WC

Kompakty WC to elementy armatury sanitarnej, które wciąż są wykorzystywane w wielu łazienkach. Stosuje się je nawet we wnętrzach nowoczesnych. Bywają praktyczne, funkcjonalne i estetyczne. Czego chcieć więcej? Nasz kompleksowy ranking kompaktów WC powstał po to,  aby nieco ułatwić podjęcie decyzji zakupowej w tym zakresie. Zestawienie stworzone zostało na podstawie opinii internautów na ten temat.