Kompresor olejowy to narzędzie wykorzystywane w przypadku drobnych prac warsztatowych. Przychodzi z pomocą w czasie dopompowywania kół w aucie czy lakierowania karoserii samochodu. Kompresory olejowe są bardzo wydajne, dlatego chętnie sięgają po nie także profesjonaliści. Posiadają zbiorniki o sporej pojemności. Za sprawą wykorzystania oleju tłok takich kompresorów jest trwalszy niż ma to miejsce w przypadku kompresorów bezolejowych. Sprawdź nasz ranking kompresorów olejowych i wybierz model najodpowiedniejszy do swoich potrzeb.

Najlepsze kompresory olejowe – ranking

Jeżeli właśnie zastanawiasz się, jaka sprężarka olejowa będzie najlepsza do zastosowań domowych, poniżej prezentujemy ranking kompresorów olejowych, który ułatwi Ci decyzję. Powstał na bazie opinii internautów.

  1. Kompresor olejowy Metabo Mega 350-50 W 601589000

    Kompresor olejowy Metabo Mega 350-50 W 601589000

    Sprawdź aktualną cenę
    Pierwsza propozycja wśród najlepszych kompresorów olejowych to funkcjonalna sprężarka o dużej wydajności Metabo Mega 350-50. Posiada napęd pasowy, który zapewnia jej cichą pracę i niską prędkość obrotową. Smarowana jest olejem i zasilana jednofazowym prądem przemiennym. Nie sprawia większych problemów w użytkowaniu – można ją uruchomić na zimno za sprawą wyłącznika ciśnieniowego z zaworem odciążającym. Wyposażona jest w specjalne zabezpieczenie przed przeciążeniem, które chroni silnik przed ewentualnym przegrzaniem. Na produkt udzielana jest trzyletnia gwarancja producenta.

  2. Kompresor Fini Nuair Supertiger Vkm 4020-50

    Kompresor Fini Nuair Supertiger Vkm 4020-50

    Sprawdź aktualną cenę
    W naszym rankingu sprężarek olejowych ważne miejsce zajmuje też ten wysokiej klasy dwutłokowy kompresor olejowy wyprodukowany we Włoszech. Udzielana jest na niego dwuletnia gwarancja producenta (zakup na paragon, w przypadku faktury gwarancja to jeden rok). Kompresor posiada silnik 2,2 kW i zbiornik o pojemności 50 litrów. Gwarantuje wydajność na poziomie 200 litrów na minutę, a wydajność ssania 35 litrów na minutę. Taki sprzęt sprawdzi się w niejednym warsztacie.

  3. Stanley Fatmax 12L Hybd404Stf509

    Stanley Fatmax 12L Hybd404Stf509

    Sprawdź aktualną cenę
    Jeżeli zastanawiasz się, jaką sprężarkę olejową wybrać, być może strzałem w dziesiątkę okaże się ten stosunkowo lekki kompresor samosmarujący z wygodnym uchwytem. Sprawdzi się doskonale podczas codziennego stosowania. Pompowanie opon czy czyszczenie sprężonym powietrzem to czynności, przy których zdecydowanie będzie pomocny. To urządzenie funkcjonalne i niezbyt skomplikowane w obsłudze. Posiada zbiornik o pojemności 12 litrów i pneumatyczny silnik jednocylindrowy wysokiej jakości o mocy 1500W.

  4. Metabo Basic 250-50 w 601534000

    Metabo Basic 250-50 w 601534000

    Sprawdź aktualną cenę
    W top 10 najlepszych kompresorów nie sposób pominąć tego urządzenia produkcji niemieckiej. Wyposażone jest w silnik o mocy 1500 W. Ciśnienie maksymalne wynosi tutaj 8 bar, wydajność na ssaniu – 200 l/min, a wydajność na tłoczeniu – 110 l/min. Jest dobre zarówno dla początkujących hobbystów, jak i do bardziej wymagających zadań. Uruchomienie urządzenia jest ułatwione dzięki specjalnemu wyłącznikowi z zaworem odciążającym. Kupując ten sprzęt masz zagwarantowaną szeroką dostępność części zamiennych. Urządzenie cechuje się także łatwością przenoszenia – dzięki wytrzymałym kołom i uchwytowi pokrytemu gumą.

  5. Kompresor olejowy Airpress HL 155-50 36830

    Kompresor olejowy Airpress HL 155-50 36830

    Sprawdź aktualną cenę
    Jeśli chodzi o kompresory, ranking uwzględnia też tę nowoczesną sprężarkę tłokową, która sprawdzi się świetnie w każdym warsztacie. Wykorzystywana może być z powodzeniem jako źródło zasilania dla pistoletu do ropowania itd. Posiada silnik o mocy 1,1 kW, który cechuje się długą żywotnością. To sprzęt efektywny i skuteczny w działaniu. Ciekawym rozwiązaniem są dwa manometru, reduktor, dwa szybkozłącza pneumatyczne, zabezpieczenie termiczne i wyłącznik ciśnieniowy. Urządzenie całościowo waży 31 kg. Udzielana jest na niego dwuletnia gwarancja producenta.

  6. Kompresor Magnum JWS 9

    Kompresor Magnum JWS 9

    Sprawdź aktualną cenę
    Wysokiej jakości kompresor o wydajności 110 litrów na minutę. Posiada moc 550W i pojemność na poziomie 9 litrów. Waży zaledwie 14 kg, a więc jest to urządzenie bezproblemowe w użytkowaniu. Stanowi źródło sprężonego powietrza i pozwala zachować najwyższą jakość oraz higienę pracy. To urządzenie, które sprawdza się wszędzie tam, gdzie liczy się cicha praca i bezawaryjność. Stosowane jest często w gabinetach lekarskich czy stomatologicznych, a także w punktach elektronicznej obsługi serwisowej. Na model ten udzielana jest dwuletnia gwarancja producenta.

Jaki kompresor olejowy kupić?

Wiele osób nie wyobraża sobie np. majsterkowania przy samochodzie bez dobrej jakości kompresora olejowego, który zasila narzędzia pneumatyczne czy pistolet lakierniczy. Jednak na początku zwykle pojawia się pytanie – jaki kompresor olejowy wybrać? Podpowiadamy, na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie takiego urządzenia?

  • Współczynnik wartości ciśnienia roboczego – proste modele o mniej wymagających parametrach zwykle dostarczają maksymalne ciśnienie wynoszące 8 bar lub mniej. Ciśnienie 8 bar sprawdzi się w przypadku większości urządzeń w warsztacie. Do zastosowań profesjonalnych przeznaczone są jednak kompresory o ciśnieniu maksymalnym wynoszącym 10 bar lub nawet 11. Zwykle dokładne maksymalne ciśnienie można ustawić za pomocą reduktora ciśnienia, a jego wartość odczytać na manometrze.
  • Pojemność zbiornika – należy ją dobrać odpowiednio do rodzaju i zakresu planowanych działań. Zbiornik zbyt mały trzeba niestety często napełniać. Z kolei zbiornik duży oznacza wyższą cenę urządzenia. Dodatkowo sprawia on, że kompresor jest cięższy. W praktyce najlepiej sprawdzają się urządzenia ze zbiornikami o pojemności rzędu 250-300 litrów.
  • Wydajność – jest ona w przypadku kompresorów olejowych dość zróżnicowana i wynosi od 50 do nawet 1000 litrów na minutę. Im jest ona wyższa, tym oczywiście lepiej, bo pozwala to na szybsze wykonanie pracy. Jednak większa wydajność oznacza także i większą cenę danego urządzenia, dlatego trzeba dobrze przemyśleć stosunek jakości do ceny.
  • Hałas – standardowe sprężarki warsztatowe generują niestety wysoki poziom hałasu. Dlatego też osoby, które pracują na co dzień z kompresorami, powinny zainwestować w odpowiednie słuchawki. Są też urządzenia znacznie cichsze, które emitują hałas nie większy niż 50-80 dB. Jest to głośność akceptowalna dla ludzkiego ucha.
  • Zasilanie – zdecydowana większość sprężarek olejowych zasilana jest sieciowo. Czasem spotkać się można także z urządzeniami akumulatorowymi czy spalinowymi. Są to wówczas kompresory mniejsze i łatwiejsze w transporcie.
  • Moc silnika – wpływa pośrednio na wydajność urządzenia. Im wyższa jest moc, tym trudniejszą pracę może wykonywać kompresor, dlatego trzeba zastanowić się, jakiej mocy potrzebujemy, aby uzyskać zamierzony efekt roboczy. Warto sprawdzić czy producent podaje moc silnika w czasie pracy. Dobrze, gdy jest ona wyższa niż 4 KM.
  • Mobilność – jeżeli przewidujemy, że czeka nas częsta praca w terenie, warto zainwestować w kompaktowy sprzęt wyposażony w kółka.
  • Bezpieczeństwo – najlepsze kompresory olejowe są wyposażone w układ zabezpieczający przed przegrzaniem oraz niestabilnością zasilania.
  • Obudowa – zwykle producenci zalecają, aby kompresor przechowywać w zamkniętym pomieszczeniu. Niektóre modele mają jednak zbiornik pokryty powłoką antykorozyjną, która sprawia, że jest odporny na zmienne warunki pogodowe. Oczywiście dla optymalnej ochrony nawet zbiornik w pełni odporny na korozję oraz przypadkowe uszkodzenia mechaniczne nie warto zbyt długo wystawiać go na warunki zewnętrzne. Niektóre urządzenia o wytrzymałej konstrukcji posiadają też cylinder żeliwny oraz tłoki ze stopu najlepszego aluminium.
  • Funkcje dodatkowe – niektóre najlepsze sprężarki olejowe to naprawdę inteligentne urządzenia. Przykładowo, sprężarka Black&Decker posiada oddzielne tryby, które samodzielnie dostosowują parametry pracy do jej rodzaju. Oprócz tego kompresor wyczuwa moment zakończenia pracy i wówczas automatycznie wyłącza się.
  • Obsługa – powinna być intuicyjna. W wielu nowoczesnych urządzeniach wymagane jest jedynie użycie włącznika oraz głównego panelu, aby uczynić sprzęt gotowym do pracy.

Dobra sprężarka olejowa – dlaczego warto ją kupić?

Kompresory olejowe to podstawowe wyposażenie każdego warsztatu samochodowego, serwisu czy firmy wulkanizacyjnej. W sprzęt tego typu inwestuje także spor osób prywatnych, które oczekują wydajnej i niezawodnej sprężarki do domu.

Przede wszystkim sprężarki olejowe to urządzenia bardzo wydajne. Mogą pracować w sposób ciągły bezawaryjnie. Mimo dość dużej wagi na ogół wyposażone są w koła jezdne, co znacznie ułatwia ich transportowanie. Niewątpliwym atutem kompresorów olejowych jest ich szybkie i bezproblemowe serwisowanie. To zasługa łatwego dostępu do części zamiennych.

Sprężarki olejowe to narzędzia bardzo wszechstronne i powszechnie wykorzystywane w zakładach mechanicznych. Pomagają one bowiem w zasilaniu popularnych narzędzi pneumatycznych, które stosowane są np. w przypadku zapieczonych śrub czy nakrętek. Dodatkowo często sprężarki tego typu stosowane są w zakładach blacharskich czy lakierniczych. To właśnie one zasilają pistolety lakiernicze. Oczywiście kompresory powietrza popularnie wykorzystywane są też do pompowania kół samochodowych.

Pod wieloma względami kompresory olejowe przewyższają urządzenia bezolejowe. To one cieszą się obecnie zdecydowanie większą popularnością na rynku. Oczywiście nabywając jedną z najlepszych sprężarek olejowych, otrzymujemy zwykle cały zestaw, złożony m.in. z filtra powietrza, węża spiralnego, końcówki pompującej czy pistoleta do przedmuchiwania.

Popularni producenci sprężarek olejowych

  • Metabo
  • Stanley

Podsumowanie rankingu kompresorów olejowych

Jak widać, kompresor jest urządzeniem przydatnym przy wielu czynnościach. Każdy majsterkowicz powinien go posiadać. Jeżeli nie wiesz, jaki kompresor warto kupić, uważnie prześledź urządzenia zaprezentowane w naszym rankingu sprężarek olejowych.