Łańcuchy śniegowe zwane także łańcuchami na koła to po prostu stalowe siatki. Wykonywane są zazwyczaj ze stali stopowej tytanowej lub manganowej. Te pierwsze są trwalsze. Łańcuchy zapewniają większe bezpieczeństwo w czasie wyjazdu w góry. Przydają się w przypadku niesprzyjających warunków na drodze. Łańcuchów nigdy nie należy montować na pojedynczą oponę. Są one przeznaczone jedynie na drogi oblodzone, ośnieżone. Na suchym asfalcie trzeba je bezwzględnie zdjąć.
Najlepsze łańcuchy śniegowe – ranking
Pytanie jakie łańcuchy śniegowe kupić paść może wraz z nadejściem chłodniejszych dni. Są nawet i w Polsce trasy, na których tego typu sprzęt może się bardzo przydać. Dlatego postanowiliśmy stworzyć kompleksowy ranking łańcuchów śniegowych, aby nieco ułatwić podjęcie decyzji zakupowej. Poniższe zestawienie w dużej mierze powstało na podstawie opinii internautów na ten temat. Zapraszamy do lektury.
-
Łańcuchy śniegowe Michelin 2 Łańcuchy Śniegowe Kompozytowe Easy Grip Evolution 15
Bezproblemowe w montażu i demontażu łańcuchy śniegowe z systemem odblaskowym Night Vision Security. To produkt wysokiej klasy, wykonany z wytrzymałego i lekkiego kompozytu. Pozwala zabezpieczyć opony w zaledwie dwie minuty. Łączy w sobie zalety łańcucha tekstylnego i metalowego. Łańcuch jest skomponowany z innowacyjnej siatki z poliamidu wzmocnionej dodatkowo rdzeniem aramidowym. Trudno o lepsze rozwiązanie w mroźne, zimowe dni.
-
Łańcuchy śniegowe Polaire Steel Sock 132
Wysokiej klasy łańcuchy śniegowe, które stanowią połączenie klasycznych łańcuchów stalowych i nakładek tekstylnych. Cechują się dużą przyczepnością (jak łańcuchy stalowe), a jednocześnie są bezproblemowe w instalacji (jak produkty tekstylne). Produkt ma innowacyjna konstrukcję. Z uwagi na niewielki prześwit wewnętrzny nadaje się do stosowania w autach, które mają mały prześwit między oponą a nadkolem.
-
Łańcuchy śniegowe Inter Pack Łańcuchy Polaire Steel Sock 116
Nowoczesne łańcuchy śniegowe, które są połączeniem klasycznych łańcuchów śniegowych metalowych z łatwą funkcją montażu, którą do tej pory oferowały tylko łańcuchy tekstylne. To propozycja dla tych osób, które cenią sobie szybkość montażu. W tym przypadku zajmuje on mniej niż dwie minuty. Produkt nie powoduje uszkodzenia felg aluminiowych. W skład zestawy wchodzą dwa łańcuchy kompatybilne z systemami ABS i ESP.
-
Łańcuchy śniegowe Koenig CB-12 gr. 97
Niezawodne w działaniu łańcuchy śniegowe wykonane z utwardzonej stali stopowej manganowo-niklowej. Produkt cechuje się doskonałą przyczepnością do podłoża na ośnieżonych drogach. Chroni pojazd przed ewentualnym poślizgiem np. w czasie wykonywania manewru. Łańcuchy sprawdzają się w przypadku aut osobowych. Są kompatybilne z ESP i ABS. Nie sprawiają większych problemów w montażu. Producent udziela na nie 5 lat gwarancji.
-
Łańcuchy śniegowe Taurus 4×4 gr. 225
Wysokiej jakości łańcuchy śniegowe renomowanej marki. Mają asymetryczny, rombowy wzór łańcucha. Wykonane są ze stali hartowanej ulepszonej termicznie. Wyróżniają się doskonałą przyczepnością pojazdu do podłoża. Są odpowiednie dla samochodów o ładowności do 3,5 ton. Sprawdzają się w przypadku aut terenowych i SUV, a także busów. Pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa jazdy w warunkach zimowych. Producent udziela na nie 2 lat gwarancji.
Jakie łańcuchy śniegowe kupić?
Łańcuchy śniegowe, jak sama nazwa wskazuje, przydać się mogą przede wszystkim zimą. Są nieocenione w górach i na trasach mocno oblodzonych. Na jaki produkt warto się w tym przypadku zdecydować? Czym kierować się przy zakupie łańcuchów zimowych?
- Certyfikaty – mają one duże znaczenie niezależnie od rodzaju łańcuchów śniegowych. W praktyce normy TÜV oraz Ö-norm w szczegółowy sposób określają wymagania stawiane łańcuchom śniegowym. Tylko łańcuchy renomowanych marek, które mają stosowne atesty gwarantują bezpieczeństwo w warunkach zimowych. Zresztą w Austrii i Norwegii są one prawnie wymagane.
- Rodzaj – oferta łańcuchów śniegowych jest zaskakująco szeroka. Producenci wymyślają coraz to nowe rozwiązania, które mają ułatwić montaż czy eksploatację łańcuchów. W praktyce na ogół wyróżnia się klasyczne łańcuchy stalowe, łańcuchy tekstylne zwane skarpetami śniegowymi i łańcuchy z adapterem na felgę (typu Spikes Spider). Droższe modele oferują często elementy napinające, które sprawiają, że nie trzeba dociągać łańcucha po przejechaniu kilkudziesięciu metrów. Sporo zależy od stopu stali, z której łańcuchy są wykonane, gęstości siatki czy grubości zastosowanych ogniw. W droższych produktach obecny jest często wytrzymały tytan.
- Rozmiar koła – przy wyborze łańcuchów śniegowych ogromne znaczenie ma rozmiar opony. To najważniejszy parametr, który trzeba w tym przypadku wziąć pod uwagę. Znaczna liczba łańcuchów na koła obecna na rynku wykazuje w tym zakresie pewną tolerancję.
- Model samochodu – na starcie warto zajrzeć do instrukcji obsługi danego pojazdu. Na ogół znaleźć można w środku rozdział poświęcony właśnie wyborowi i użytkowaniu łańcuchów śniegowych w danym aucie. Często producent zaleca stosowanie łańcuchów o określanych parametrach. Ma to znaczenie z uwagi na ilość miejsca między oponą a nadkolem samochodu. Czasem producenci wręcz zabraniają stosowania łańcuchów na koła. Tak jest w przypadku aut sportowych. Ewentualnie niekiedy zamiast łańcuchów stalowych można zdecydować się na łańcuchy tekstylne, które w nadkolu zajmują naprawdę niewiele miejsca.
Czy warto kupić łańcuchy śniegowe?
Łańcuchy śniegowe szczególnie dobrze sprawdzają się na terenach górskich i podgórskich. Trasy pokryte śniegiem i lodem są dla kierowców sporym utrudnieniem i stwarzają niebezpieczeństwo wypadku. Dlatego podczas planowania wyjazdu w góry, warto zainwestować w wysokiej jakości łańcuchy śniegowe. Trzeba ich używać, gdy nakazują to znaki i gdy zajdzie taka potrzeba. Zresztą w swoim aucie takie łańcuchy warto mieć zawsze zimą, o ile prawnie nie jest zakazane korzystanie z nich.
Okazuje się, że w Polsce nakaz używania łańcuchów śniegowych jest prawnie regulowany. Od roku 1999 na wielu górskich trasach obecnie są znaki, które informują o konieczności stosowania łańcuchów na koła. Tam należy bezwzględnie w bagażniku mieć komplet łańcuchów śniegowych i zakładać je w razie potrzeby. W krajach, które słyną z turystyki narciarskiej i gdzie jest wiele terenów górskich, kierowcy są zmuszeni korzystać z łańcuchów także na terenach podgórskich, gdy podłoże jest pokryte śniegiem. Tak jest np. we Włoszech, Szwajcarii, Austrii czy Francji. Pamiętać o tym muszą również turyści.
Popularni producenci łańcuchów śniegowych
Podsumowanie rankingu łańcuchów śniegowych
Łańcuchy śniegowe to akcesorium samochodowe, które powinno być doskonale znane każdemu kierowcy. Są bowiem takie sytuacje, że trzeba po nie sięgnąć i to nie tylko wtedy, gdy informuje o tym odpowiedni znak. Dzięki wysokiej jakości łańcuchom na koła jazda po drogach oblodzonych jest o wiele bezpieczniejsza. Jak znaleźć odpowiedni produkt? Tutaj pomoże z pewnością nasz kompleksowy ranking łańcuchów śniegowych. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem.