Apteczka samochodowa to podstawowy zestaw ratunkowy, który powinien znaleźć się w każdym prywatnym samochodzie osobowym. Wchodzące w skład apteczki produkty pozwalają na wstępne opatrzenie ran czy złamań oraz ewentualne podtrzymanie życia osoby poszkodowanej. Dobrze wyposażona apteczka powinna zwierać m.in. koc ratunkowy, plastry z opatrunkiem, plastry bez opatrunku, rozwijane bandaże dziane, jałowe opatrunki indywidualne, opaski elastyczne oraz nożyczki.

Ranking apteczek samochodowych

 1. Apteczka samochodowa CarCommerce z trójkątem Din 13164 Combi

  Apteczka samochodowa CarCommerce z trójkątem Din 13164 Combi
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy samochodowy zestaw pierwszej pomocy 2w1. W jego skład wchodzi trójkąt ostrzegawczy w etui oraz dobrze wyposażona apteczka pierwszej pomocy. Całość znajduje się w materiałowym opakowaniu z tkaniny wodoodpornej. Pokrowiec ma uchwyt i zawiesić go można w dowolnym miejscu. W apteczce znajdują się m.in. bandaże elastyczne, zestaw plastrów, rękawiczki jednorazowe winylowe,plaster na szpulce, chusty opatrunkowe, bandaże z kompresem, chusta trójkątna, koce termiczne, chusteczki nasączone czy nożyczki.

 2. Apteczka Yanosik Samochodowa Din 13164 Plus

  Apteczka Yanosik Samochodowa Din 13164 Plus
  Sprawdź aktualną cenę

  Dobrze wyposażona apteczka samochodowa, którą warto mieć w swoim samochodzie. Zawiera ona elementy potrzebne do udzielenia pierwszej pomocy. Jej zawartość jest zgodna z normą DIN 13164. W apteczce znajdują się opatrunki na opuszki palców, plastry z opatrunkiem, przylepiec, opatrunki indywidualne, kompresy, chusty opatrunkowe, koc ratunkowy, chusty trójkątne, opaski elastyczne, chusteczki nasączone, rękawiczki winylowe oraz nożyczki.

 3. Din 13164 Nożyczki Ustnik Koc

  Din 13164 Nożyczki Ustnik Koc
  Sprawdź aktualną cenę

  Podręczna apteczka samochodowa wykonana z tkaniny wodoodpornej i wyposażona zgodnie z normą DIN 13164. W jej skład wchodzą zestaw plastrów z opatrunkiem, plaster na szpulce, bandaże elastyczne, rękawice winylowe, chusteczki nasączone, chusty opatrunkowe, bandaże z kompresem, kompresy na rany, nożyczki, chusty trójkątne i koc termiczny.

 4. Apteczka samochodowa Moje Auto Virage Din 13164 94-006

  Apteczka samochodowa Moje Auto Virage Din 13164 94-006
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości apteczka samochodowa zgłoszona do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. W jej skład wchodzą takie podstawowe produkty jak winylowe rękawiczki jednorazowe, plastry z opatrunkiem, plaster na szpulce, bandaże elastyczne, chusty opatrunkowe, kompresy gazowe, bandaże z kompresem, chusty trójkątne, koc termiczny oraz nożyczki.

 5. Apteczka Unitec Samochodowa Din 13164

  Apteczka Unitec Samochodowa Din 13164
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalna apteczka samochodowa wyposażona zgodnie z normą DIN 13164. Składa się z produktów, które pozwalają na udzielenie skutecznej pomocy przedmedycznej. Sprawdzi się w przypadku każdego pojazdu. W apteczce znaleźć można plastry z opatrunkami, bandaże elastyczne, plaster na szpulce, chusty opatrunkowe, bandaże z kompresem, rękawiczki jednorazowe winylowe,kompresy na rany, chusty trójkątne, koc termiczny, nożyczki, maskę ratowniczą z ustnikiem. Całość mieści się w wodoodpornym pokrowcu z rzepami.

Jaką apteczkę samochodową kupić?

Apteczkę samochodową po prostu trzeba mieć w swoim samochodzie. Nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy jej zawartość może się przydać. Na jaki produkt warto w tym przypadku postawić? Co trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze apteczki do samochodu?

 • Wyposażenie – apteczka samochodowa musi być przede wszystkim dobrze wyposażona. Na starcie należy sprawdzić czy spełnia europejską normę DIN 13164. Jest to standard ustawiony przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Zgodnie z nim w apteczce powinny znaleźć się pewne określone produkty m.in. kompresy, opatrunki indywidualne, opaski elastyczne, plastry, chusty opatrunkowe, chusty trójkątne, rękawiczki lateksowe, nożyczki czy koc ratunkowy. Są jednak i apteczki w wersji rozszerzonej, które zawierać mogą także maseczki, folię izotermiczną, gazę, zbijak do szyb, nóż do cięcia pasów czy latarkę. Jeszcze bardziej rozbudowane są apteczki profesjonalne.
 • Materiał opakowania – apteczki samochodowe wykonywane są z różnego rodzaju tworzyw. Istotne jest to, aby był to materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne, wpływ substancji chemicznych oraz działanie czynników pogodowych. Wówczas zawartość apteczki samochodowej będzie bezpieczna. Opakowanie wykonane może być z tworzywa sztucznego różnego typu. Dużą popularnością cieszą się opakowania, do produkcji których wykorzystano silikon lub tkaninę wodoodporną. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne.
 • Wygląd opakowania – dobrze, aby opakowanie apteczki samochodowej miało intensywną, jaskrawą kolorystkę. Najczęściej jest to czerwień lub pomarańcz. Barwa powinna być dobrze widoczna, gdyż to pozwala szybko zlokalizować apteczkę w samochodzie. Na opakowaniu dodatkowo powinien znajdować się symbol białego krzyża na zielonym tle. Jest to zalecenie UE.
 • Funkcje dodatkowe – niektóre opakowania apteczek samochodowych posiadają np. specjalne rzepy, które pozwalają na zamocowanie apteczki na tapicerce. Dzięki temu jest ona zawsze pod ręką. Dodatkowo zabezpiecza do wnętrze apteczki przez przesuwaniem się.

Czy warto kupić apteczkę samochodową?

Co ciekawe, zgodnie z polskim prawem apteczka samochodowa wcale nie jest obowiązkowym elementem wyposażenia auta. Obowiązek jej wożenia mają natomiast kierowcy samochodów ciężarowych przewożący osoby, kierowcy autobusów czy taksówkarze. Jednak apteczkę warto w swoim samochodzie mieć, zwłaszcza, że zgodnie z prawem każdy kierowca uczestniczący w wypadku drogowym ma obowiązek udzielenia jego uczestnikom pomocy przedmedycznej.

Apteczka samochodowa może się także okazać niezbędna w czasie różnego rodzaju weekendowych wyjazdów za miasto, bo pozwala na szybkie opatrzenie urazów i skaleczeń, o które nie jest trudno. W przypadku zakupu nowego samochodu osobowego, często apteczka już wchodzi w skład wyposażenia. Kupując auto używane, nie można na ogół na to liczyć, a jeśli już to apteczka może być niekompletna. Warto więc zakupić nową. Koszt dobrze wyposażonej apteczki samochodowej wcale nie jest wysoki. Wynosi zazwyczaj nie więcej niż kilkadziesiąt złotych.  Natomiast nigdy nie wiadomo kiedy jej wyposażenie może się przydać.

Popularni producenci apteczek samochodowych

Sklepy warte uwagi