Lek homeopatyczny to produkt wytwarzany z surowca homeopatycznego zgodnie z obowiązującymi zasadami farmakopei homeopatycznej, a więc zbioru wymagań jakościowych i metod badania produktów leczniczych. Może mieć formę preparatu półstałego – maści, stałego – ziarenek, globulek, czopków, mieszanek oraz płynnego – kropli do oczu, płynów do wstrzykiwania, olejów. Zażywać należy je przed jedzeniem lub po jedzeniu, nie pijąc kawy lub mocnej herbaty. Nie można też palić papierosów.
Ranking leków homeopatycznych
-
Lek homeopatyczny Oscillococcinum 30 dawek x 1 g
Lek homeopatyczny stosowany od pierwszych objawów przeziębienia i grypy. Ma postać granulek w pojemniku jednodawkowym. Produkt należy spożywać w przypadku grypy, przeziębienia czy infekcji grypopodobnych, a więc przy gorączce, bólu mięśni, ogólnym rozbiciu, bólach stawowych itd. Po lek warto sięgnąć, gdy tylko pojawi się uczucie zimna czy drapania w gardle. Jeśli objawy nie ustępują, należy skontaktować się z lekarzem.
-
Niehormonalny lek homeopatyczny pochodzenia naturalnego w formie tabletek. Przeznaczony jest dla kobiet powyżej 18. roku życia. Wykorzystywany jest wspomagająco w zespole napięcia przedmiesiączkowego, gdy pojawia się bolesność piersi (mastodynia) czy zaburzenia równowagi emocjonalnej. Wcześniej należy jednak skonsultować się z lekarzem i wykluczyć poważniejsze schorzenia. Lek może wpływać na laktację i nie zaleca się jego stosowania w okresie karmienia dziecka piersią.
-
HEEL Viburcol Plus krop.doustne 15x1ml
Wysokiej jakości lek homeopatyczny w formie kropi doustnych. Wykazuje właściwości uspokajające. Produkt stosować można wspomagająco w stanach niepokoju u małych dzieci i niemowląt, które przebiegają z gorączką lub bez gorączki. Pojawiać się mogą w czasie ząbkowania, kolki niemowlęcej lub zwykłego przeziębienia. Preparat należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
-
Lek homeopatyczny Camilia 10 dawek x 1ml
Lek homeopatyczny w postaci roztworu doustnego. Stosowany jest w przypadku bolesnego ząbkowania u niemowląt. Preparat nalezy 3-6 razy w ciągu dnia wkraplać doustnie (każdorazowo zawartość całego pojemniczka). Maksymalna dawka dobowa to sześć pojemniczków. Leczenie kontynuować należy przez kilka dni. W sytuacji, gdy objawy nie ustają, konieczna jest konsultacja lekarska w celu potwierdzenia, że dolegliwości związane są z ząbkowaniem.
-
Lek Boiron Sedatif PC 60 tabl.
Skuteczny lek homeopatyczny stosowany w celu złagodzenia dużej nerwowości wywołanej stresami dnia codziennego oraz w przypadku kłopotów ze snem. To produkt przeznaczony dla dzieci i osób dorosłych.Stosować należy go zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty lub według wskazań z ulotki. Preparat stosuje się doustnie, podjęzykowo. Z uwagi na ryzyko zakrztuszenia u małych dzieci, wskazane jest rozdrobnienie tabletki i podanie w małej ilości wody. Lek przychodzi z pomocą w stanach nadmiernej pobudliwości nerwowej, przy zaburzeniach snu czy nadmiernej nerwowości i objawach nerwicy wegetatywnej.
Jaki lek homeopatyczny kupić?
Leki homeopatyczne mają swoich zwolenników i cieszą się sporą popularnością. Stosowane mogą być zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci. Jakie leki homeopatyczne są warte uwagi i co trzeba wiedzieć przed ich zakupem?
- Bezpieczeństwo – leki homeopatyczne wykazują dużą skuteczność u dzieci. Są one uznawane powszechnie za bezpieczne. W ich przypadku stężenie substancji czynnej jest niskie, a więc nie mogą zaszkodzić maluchom. Zresztą produkowane są zgodnie z zasadami sztuki farmaceutycznej. Można je stosować u małych dzieci na kolki, ząbkowane czy infekcje wirusowe. Wcześniej trzeba jednak skonsultować się z lekarzem.
- Skład – w lekach homeopatycznych wykorzystywane są składniki roślinne, mineralne i zwierzęce. Czasami za leki homeopatyczne uznaje się nawet spreparowane wydzieliny ludzi lub zwierząt czy całe zwierzęta. Jest jednak kilka najpopularniejszych składników leków homeopatycznych. Są to arnica montana (do leczenia siniaków), chamomilla vulgaris (w stanach skurczowych przewodu pokarmowego, do łagodzenia objawów ząbkowania), aloe (biegunki, wzdęcia, hemoroidy) oraz argentum nitricum (choroby psychiczne, bezsenność, problemy z głosem).
- Indywidualne objawy choroby – dawkowanie oraz stężenie leku homeopatycznego dobierane jest zawsze na podstawie indywidualnych objawów choroby. Dany składnik o potencji 15 CH działa inaczej niż preparat o potencji 200 CH i jest on wskazany dla jednego pacjenta, a dla drugiego już niekoniecznie.
- Forma – leki homeopatyczne mają różną postać. Mogą występować w formie kropli do oczu lub nosa, tabletek, kapsułek, granulek, maści, olejów czy płynów do wstrzykiwania.
Czy warto kupić dobry lek homeopatyczny?
Homeopatia oparta jest na haśle, że podobne leczy podobne. W tym przypadku uznaje się, że substancje podane osobie zdrowie wywołują określone efekty i mogą leczyć chorobę o zbliżonych objawach. Początki homeopatii sięgają wieku XVIII i związane są z osobą niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna. Jest to rodzaj medycyny niekonwencjonalnej wykorzystującej zioła, minerały czy substancje pochodzenia zwierzęcego do zwalczania objawów różnego rodzaju dolegliwości. Wykorzystywane w tym przypadku leki zawierają niewielkie dawki substancji czynnej, gdyż w czasie procesu produkcji są one rozcieńczane.
Leki homeopatyczne mają za zadanie wyleczyć nie chorobę, ale jej objawy. Dlatego nie są one przeznaczone do leczenia stałych zmian w organizmie człowieka. Za ich pomocą nie można wyleczyć zawału mięśnia sercowego czy zapalenia wyrostka robaczkowego. Można natomiast z powodzeniem leczyć stany zapalne układu moczowego, migreny, choroby narządów ruchu, choroby układu oddechowego, zapalenie zatok bądź choroby skórne.
Wiele osób podchodzi do tematu leków homeopatycznych z rezerwą, ale niepotrzebnie. Leki te są skutecznie, ale kupowane po odpowiedniej konsultacji lekarskiej, a nie samodzielnie. Lekarz homeopata powinien przeprowadzić z pacjentem wywiad i wybrać dopasowany do niego indywidualnie produkt. W praktyce dwie osoby chorujące na to samo niemal nigdy nie dostaną takiego samego leku homeopatycznego.