Lunety astronomiczne to sprzęt, który bardzo dobrze sprawdza się w przypadku początkujących miłośników gwiazd i planet. Jeśli chcielibyście się im lepiej przyjrzeć, a nie korzystaliście nigdy z profesjonalnego teleskopu astronomicznego, to luneta jest właśnie dla Was. Jest prosta w obsłudze i konserwacji, ponieważ jej budowa nie jest skomplikowana i nie wymaga zaawansowanej wiedzy, by ją optymalnie ustawić. Luneta astronomiczna bardzo dobrze sprawdza się też w warunkach miejskich i wiejskich. Do obserwacji nocnego nieba, które jest mniej lub bardziej zanieczyszczone sztucznym światłem. Nie musicie więc nawet wyjeżdżać daleko poza swoje miejsce zamieszkania, by móc prowadzić obserwacje ciał niebieskich za pomocą lunety.

Jaki wybrać teleskop? Luneta najlepsza dla początkujących astronomów

Teleskopy soczewkowe możecie wykorzystywać przede wszystkim do obserwacji planet naszego Układu Słonecznego, Słońca i Księżyca. To najjaśniejsze, najciekawsze i największe obiekty, których obserwacja sprawia dużo radości nie tylko osobom początkującym, ale nawet profesjonalistom. Nie wymają one bardzo zaawansowanego sprzętu i już prosta luneta wystarczy, by podziwiać pierścienie Saturna czy księżyce Jowisza. Oto przykłady przystępnych cenowo lunet, które świetnie sprawdzą się w pierwszych obserwacjach kosmosu.

Luneta obserwacyjna Opticon Perceptor EX

To podstawowy sprzęt, który dostępny jest w bardzo przystępnej cenie. Możecie dzięki niemu sprawdzić, czy obserwacje kosmosu rzeczywiście Was zafascynują, bez konieczności inwestowania  dużej ilości pieniędzy. Do teleskopu dołączono nawet dodatkowe wyposażenie w postaci trzech okularów, soczewki Barlowa oraz specjalnego, kontrastowego filtru, który przeznaczony jest do obserwacji Księżyca w pełni.

Luneta astronomiczna Levenhuk Skyline Travel 70

Obserwacje kosmosu wiążą się zazwyczaj z koniecznością poszukiwania odpowiednich warunków, np. w celu odnalezienie dobrej widoczności fragmentu nieba, który w danym momencie nas interesuje. Często więc przemieszczamy się z teleskopem, dlatego ważne są jego kompaktowe wymiary. Jeśli zamierzacie zabierać swój teleskop na wyjazdy, to polecamy model Levenhuk Skyline 70. Tubus został w nim niemal o połowę skrócony, więc łatwiej zabrać go w podróż. W zestawie z teleskopem znajduje się bardzo przydatny szukacz, soczewka Barlowa i dwa okulary.

Teleskop soczewkowy Sky-Watcher Synta

To kolejny kompaktowy i lekki sprzęt, który idealnie sprawdza się w przypadku osób początkujących – również dzieci. Przyzwoita średnica obiektywu, wynosząca 70 mm, pozwoli zobaczyć wszystkie najciekawsze elementy Układy Słonecznego. Jeśli wybierzecie się z teleskopem z dala od źródeł światła, to możliwe jest nawet zobaczenie jasnych mgławic i gromad otwartych.

Teleskop Levenhuk Blitz 70s BASE

Ze względu na niewielkie rozmiary, ten model teleskopu możecie wykorzystywać w terenie lub nawet w domu. Dołączono do niego statyw stołowy, który jest mniejszy, niż standardowy statyw i łatwiej zainstalować go w pomieszczeniu lub zabrać ze sobą w podróż. Teleskop pokazuje ostry i wyraźny obraz, dzięki czemu świetnie sprawdza się w obserwacji dużych i jasnych obiektów. Szerokie pole widzenia pozwoli Wam nie tylko objąć wzrokiem większy fragment nocnego nieba, ale też prowadzić obserwacje krajobrazu i natury.