Ostatnie prace remontowe w domu lub mieszkaniu? Oto najlepszy moment, w którym należy zadbać o najdrobniejszy szczegół. Jest to zarazem ostatnia chwila, aby nieco zaoszczędzić, dlatego warto zastanowić się, z czego można zrezygnować, a co stanowi niezbędną podstawę. Czy listwy wykończeniowe rzeczywiście są tak potrzebne w każdym wnętrzu?

Aranżacja wnętrza – o czym pamiętać?

Piękne i stylowe wnętrze powinno być nie tylko czyste i schludne, ale także dopracowane w każdym detalu. Właśnie dlatego tak wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnego dekoratora, który pomoże urządzić dane pomieszczenie od początku do końca. Okazuje się, że na ostateczny efekt mają wpływ także takie materiały, które powinny być przede wszystkim funkcjonalne, a które nie zawsze posiadają walory estetyczne. Jeżeli tylko pozostają widoczne – powinny być przede wszystkim spójne z resztą wystroju. Warto o tym pamiętać podczas wybierania listew wykończeniowych. Ale czy rzeczywiście są one niezbędne?

Jakie zalety posiadają listwy wykończeniowe?

Listwy wykończeniowe powinny pojawić się w każdym domu czy mieszkaniu, a już szczególnie wtedy, jeżeli pomieszczenia zostały właśnie wyremontowane. Listwy we wnętrzu są podstawowym elementem, który w zupełności wystarczy, aby dostatecznie ochronić wszelkiego rodzaju łączenia czy krawędzie. Dobieramy je do danej powierzchni oraz warunków, jakie panują w pomieszczeniu. Listwy to gwarancja, że zapobiegamy gromadzeniu się kurzu i wilgoci w trudno dostępnych miejscach. To także odpowiednie zabezpieczenie dla glazury, która w miejscach łączenia i na krawędziach bywa często bardzo delikatna i krucha.

Listwy wykończeniowe – jakie wybrać?

Jeżeli zostanie zastosowana listwa dobrej jakości – niczego nie musimy się obawiać, bo wysokiej klasy materiał nie tylko nie niszczy się, ale także doskonale chroni glazurę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nasze ściany i podłogi mogą wyglądać doskonale przez wiele lat. Na rynku dostępne są jednak bardzo różne listwy, które kuszą nie tylko ceną, ale także kolorami. Okazuje się natomiast, że jest to taki element, który może być prawdziwą ozdobą domu lub mieszkania. Jakie listwy wykończeniowe warto więc wybrać?

Listwy wykończeniowe metalowe

Najczęściej wybieraną opcją są listwy wykończeniowe z metalu. Są znacznie lepszą alternatywą dla tych, które zostały wykonane z tworzywa sztucznego. Okazuje się, że plastik nie jest odpowiednio odporny na codzienne użytkowanie. Jest to jednak nie jedyna wada – listwa polimerowa często traci swój kolor i przestaje wyglądać estetycznie.

Listwy metalowe występują natomiast w dwóch wariantach – stalowym i aluminiowym. Oba te materiały są równie trwałe, ale ich zastosowanie często jest nieco inne. Listwa wykończeniowa powinna zostać odpowiednio dobrana do warunków panujących w pomieszczeniu lub na zewnątrz, dlatego jeżeli występuje duża wilgotność powietrza, w takim przypadku najczęściej polecane jest anodowane aluminium. Więcej niezbędnych informacji można znaleźć na stronie sklepu internetowego https://listwy.online/.

Listwy stalowe można podzielić na:

  • polerowane,
  • szczotkowane.

Natomiast listwy aluminiowe na:

  • polerowane,
  • anodowane.