Maszynka do golenia to narzędzie, które pozwala na usuwanie owłosienia z ciała. Pierwsze maszynki były bardzo proste. Składały się z rączki i pojemnika, do którego wkładano żyletkę. Produkowano je z metalu. W roku 1904 opatentowana została maszynka do golenia z ostrzem dwustronnym wymiennym. Odpowiadał za nią King Camp Gillette. Jednak już wcześniej produkowano maszynki z ostrzem po jednej stronie. Te były mniej funkcjonalne, stąd też to wynalazek Gillette’a uznano za wyjątkowy.

Ranking maszynek do golenia

 1. Gillette Fusion ProShield maszynka do golenia

  Gillette Fusion ProShield maszynka do golenia
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości maszynka do golenia dla mężczyzn. Wyposażona jest w pięć dokładnych ostrzy odpowiadających za komfort golenia. Na uwagę zasługują również cienkie, precyzyjne ostrza, które zmniejszają uczucie szarpania i ciągnięcia zarostu. Z tyłu maszynki znajduje się trymer przycinający zarost pod nosem itd. Technologia FlexBall sprawia, że maszynka dopasowuje się do kształtów twarzy.

 2. Maszynka do golenia- Wilkinson Quattro Titanium Precision

  Maszynka do golenia- Wilkinson Quattro Titanium Precision
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalna maszynka do golenia na mokro, która goli, strzyże i stylizuje zarost. To urządzenie 3w1 z ergonomiczną rączką. Posiada cztery tytanowe ostrza, które nie powodują podrażnień. Główka maszynki ma pasek nasączony aloesem i witaminami. Dzięki temu skóra jest nawilżona i odporna na podrażnienia. Ciekawym rozwiązaniem jest trymer przycinający zarost z pianką i żelem do golenia lub bez nich.

 3. Edwin Jagger klasyczna maszynka do golenia na żyletki – Rubber Coated DE86RC14BL

  Edwin Jagger klasyczna maszynka do golenia na żyletki - Rubber Coated DE86RC14BL
  Sprawdź aktualną cenę

  Elegancka maszynka do golenia składająca się z trzech części. Krawędź tnąca zlokalizowana jest po obu stronach głowicy, która ma formę zamkniętego grzebienia. Maszynka ta świetnie sprawdza się na co dzień, jest bowiem delikatna dla skóry. W dużej mierze jest ona pokryta estetyczną powierzchnią chromowaną. To produkt, który jest ciekawą alternatywą dla maszynek systemowych.

 4. Gillette Fusion ProGlide Power Flexball

  Gillette Fusion ProGlide Power Flexball
  Sprawdź aktualną cenę

  Błyskawiczna w działaniu maszynka do golenia z rączką wykonaną w technologii Flexball. Pozwala na cięcie zarostu nawet w trudno dostępnych miejscach. Idealnie dopasowuje się do kształtu ciała. Posiada pięć ostrzy, w tym cztery ostrza główne. Ciekawie prezentuje się też wbudowany z tyłu trymer służący do stylizacji zarostu. System Snowplough Comfort Guard skutecznie odprowadza nadmiar produktu do golenia.

 5. Wilkinson Sword XTREME 3

  Wilkinson Sword XTREME 3
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości maszynka do golenia dla mężczyzn. Posiada trzy elastyczne ostrza umieszczone na ruchomej główce, które pozwalają na golenie pod dowolnym kątem. Pasek nawilżający jest dodatkowo nawilżony witaminą E i aloesem. Lekka rączka sprawia, że golenie jest proste jak nigdy dotąd.

 6. Bic Flex 3 Hybrid

  Bic Flex 3 Hybrid
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalna maszynka do golenia w wymiennymi wkładami przeznaczona dla mężczyzn. Posiada trzy ostrza wykonane w nowoczesnej technologii umożliwiającej bardzo delikatne golenie. Produkt posiada wygodną zawieszkę. Produkowany jest w Grecji z najwyższej jakości materiałów.

Jaką maszynkę do golenia kupić?

Mimo rosnącej popularności elektrycznych golarek, wciąż są panowie, którzy na co dzień preferują klasyczne maszynki do golenia. Zresztą mają one swoje zalety. Jaką jednak maszynkę wybrać dla siebie? Co wziąć pod uwagę przy jej zakupie?

 • Rodzaj – wyróżnia się maszynki do golenia jednoczęściowe, dwuczęściowe i trzyczęściowe. Te pierwsze zwane są popularnie jednorazówkami i kupuje się je na sztuki. W przypadku modeli dwuczęściowych wystarczy od czasu do czasu je przeczyścić i wymienić żyletkę. Z kolei maszynki trzyczęściowe zapewniają jeszcze łatwiejszą wymianę ostrza.
 • Typ głowicy – maszynki z tzw. zamkniętym grzebienie mają głowicę z mało wyeksponowanym ostrzem. Są dobrym rozwiązaniem dla osób początkujących i delikatnych. Modele z otwartym grzebieniem mają głowicę, która w dolnej części kształtem przypomina grzebień. Są one przeznaczone dla panów, którzy golą się 1-2 razy na tydzień. Głowica ukośna jest dość skomplikowana. Stąd też takie maszynki są odpowiednie dla osób z większym doświadczeniem. Ścinają one włosy maksymalnie przy skórze. Ostatni typ głowicy to adjustable. Takie maszynki do golenia na żyletki mają szczelinę, która pozwala na regulowanie agresywności golenia. Są one idealne do stosowania na co dzień.
 • Uchwyt – uchwyty bywają przede wszystkim dłuższe i krótsze. Wybór to w dużej mierze kwestia indywidualnych upodobań.
 • Materiał wykonania – wysokiej jakości maszynki do golenia coraz częściej posiadają metalowy uchwyt w kolorze srebra i chromu. Czasami stosuje się gumową osłonę, która sprawia, że maszynka lepiej leży w dłoni. Powszechnie stosuje się także wytrzymałe tworzywa sztuczne.
 • Waga – maszynka do golenia z założenia powinna pozwalać na cięcie zarostu, ale nie może wywierać zbyt dużego nacisku na skórę. Modele bardzo lekkie powodują duży nacisk na twarz, co sprawia, że rośnie ryzyko zacięcia się. Modele cięższe z kolei są mało wygodne w użytkowaniu. Również i w tym przypadku jest dość duże ryzyko skaleczenia się.

Czy warto kupić jednorazową maszynkę do golenia?

Mimo rosnącej oferty golarek elektrycznych, wciąż są panowie, którzy na co dzień sięgają po tzw. zwykłe maszynki do golenia. Sprawdzają się one naprawdę dobrze i wcale nie muszą ustępować modelom elektrycznym.

Golenie się klasyczną maszynką jest proste i szybkie. Często wymaga użycia jedynie wody, chociaż warto mieć pod ręką również żel czy piankę do golenia. Nie ma przy tym zbyt dużego ryzyka zacięcia się. W przypadku wielu maszynek istnieje możliwość wymiany żyletki czy ostrza, gdy te się nieco zużyje.

Maszynki do golenia nie zajmują zbyt wiele miejsca w podręcznym bagażu i są bardzo lekkie. Dlatego też wiele osób sięga po nie przy okazji różnego rodzaju wyjazdów, podróży. Taką maszynkę wykorzystać można w każdej chwili. Nie jest do tego potrzebne źródło energii elektrycznej. Wykorzystać ją można w razie potrzeby także do golenia innych części ciała niż broda i twarz. Są to urządzenia bezproblemowe w użytkowaniu i stosunkowo niedrogie. Z tego powodu pomimo upływu lat ich popularność wcale nie maleje. Wciąż mają one swoich zagorzałych zwolenników.

Popularni producenci maszynek do golenia

Sklepy warte uwagi