Materac dla noworodka to bardzo ważny element wyprawki dla maluszka. Małe dziecko w pierwszych miesiącach życia przede wszystkim śpi, a więc należy zadbać o jego wygodę i jakość snu. Jeśli materac jest dobrze dobrany, maluch nie będzie mieć problemów z kręgosłupem, a przy tym będzie mógł spokojnie spać. Dobry materac dla noworodka powinien oczywiście posiadać właściwości antyalergiczne i antyseptyczne oraz być wykonany z bezpiecznych materiałów.

Ranking materacy dla noworodka

 1. Materac dla noworodka Rucken Materac Aero 120X60

  Materac dla noworodka Rucken Materac Aero 120X60
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy materac o właściwościach antybakteryjnych i antyalergicznych. Posiada zintegrowany system wentylacji Air Pro, który pozwala mu oddychać. Wysokoelastyczna pianka HR35 cechuje się wysoką odpornością na odkształcenia. Produkt posiada certyfikat Ultra Fresh. To materac dwustronny z ramką 360 stopni z usztywnionej pianki (ułatwia ona naukę wstawania). Całość uzupełnia delikatny dla skory dziecka pokrowiec z zamkiem Safe Zip 360.

 2. Materac Hevea Krzyś 120×60

  Materac Hevea Krzyś 120x60
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny materac dziecięcy będący wyrobem medycznym klasy I. Wykonany jest w technologii Aegis Microbe Shield – to produkt antyalergiczny i pro zdrowotny. Dzianina AEGIS Natural Care jest odporna na wielokrotnie pranie i nie ma żadnego zapachu. Pokrowiec prać można w pralce w temperaturze maksymalnej 60 stopni Celsjusza. Materac posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Waży około 5 kg. To materac dwustronny, rozwojowy. Strona kokosowa jest odpowiednia dla niemowląt do 9. miesiąca życia.

 3. Fiki Miki Materac Prestige Line Lateks-Pianka-Kokos 120X60

  Fiki Miki Materac Prestige Line Lateks-Pianka-Kokos 120X60
  Sprawdź aktualną cenę

  Posiadający pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka materac lateksowo-piankowo-kokosowy. Zapewnia plecom dziecka sprężyste i stabilne podparcie. Pozwala mu jednocześnie na swobodną zmianę pozycji. Cechuje się doskonałą cyrkulacją powietrza. Bezpieczne krawędzie pozwalają na pionizowanie postawy i stawianie pierwszych kroków. Pokrowiec, który wchodzi w skład zestawu można prać w pralce w temperaturze do 60 stopni Celsjusza.

 4. Materac dla noworodka Hilding Dobranocka 60×120

  Materac dla noworodka Hilding Dobranocka 60x120
  Sprawdź aktualną cenę

  Materac dziecięcy wysokiej jakości wykonany z przewiewnej i elastycznej pianki Flexifoam. Jej porowata struktura i specjalne nacięcia zapewniają całości odpowiednią wentylację. Całość uzupełnia pokrowiec, który można prać w pralce. Heros jest to specjalny pokrowiec w kolorze białym, który posiada dziecięce, delikatne wzory. To produkt antyalergiczny, pikowany, bezpieczny dla dzieci. Nie zawiera wybielaczy optycznych – OB Free. Można go prać w temperaturze do 60 stopni Celsjusza.

 5. Materac Danpol Gryczano-Kokosowy 120X60

  Materac Danpol Gryczano-Kokosowy 120X60
  Sprawdź aktualną cenę

  Materac dwustronny dla dzieci. Strona gryczana to naturalny podkład do spania o właściwościach antyalergicznych i antyodleżynowych, który zapobiega wadom kręgosłupa. Strona kokosowa z kolei pozwala na swobodny przepływ powietrza w materacu. Produkt uzupełnia pokrowiec lamowany w kolorze białym. Jest on wykonany w 100% z bawełny. Materac posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, certyfikat Oeko TEX standard 100 na wkład kokosowy, atest PZH i pozytywną opinię Centralnego Instytutu Techniki Medycznej.

Jaki materac dla noworodka kupić?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma zakup odpowiedniego materaca dla nowo narodzonego dziecka. Po jaki produkt warto zatem w tym przypadku sięgnąć? Co trzeba wziąć pod uwagę, kupując materac dla noworodka?

 • Bezpieczeństwo – to kwestia najważniejsza, a więc warto na starcie sprawdzić jakie atesty i certyfikaty posiada dany materac oraz z czego jest wykonany. Dobrze, gdy materac ma atesty takie jak Oeko Tex Standard 100  czy pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka czy Instytutu Matki i Dziecka.
 • Twardość – kręgosłup malucha powinien być na całej długości równomiernie podparty. Stąd też zaleca się w tym przypadku zakup materacy średniotwardych, bezstrefowych. Wówczas nie pojawiają się odkształcenia w miejscach podparcia. Twardość materaca uzależniona jest od gęstości materiału, z którego jest wykonany. Są też materace z dwoma twardościami po obu stronach. Jedna przeznaczona jest dla maluchów do 1. roku życia. Potem materacyk można odwrócić.
 • Rodzaj wkładu – spore znaczenie ma to, czym materac jest wypełniony. Wyróżnia się materace lateksowe, piankowe, kokosowe, ze sprężynami itd. Wybór zależy od rodzica. Najgorszym rozwiązaniem są miękkie materace z pianki o niskiej gęstości. Są one mało sztywne i twarde, a ciało dziecka nie ma odpowiedniego podparcia. Lepiej postawić na piankę wysokoelastyczną o dużej gęstości. Doskonałe właściwości ortopedyczne ma lateks. Podpiera on bowiem ciało dziecka równomiernie. Jeśli rodzice są alergikami warto postawić na lateks syntetyczny lub kokos.
 • Pokrowiec – mogą być wykonane z frotte, bawełny, dzianin syntetycznych itd. Tania bawełna nie sprawdza się jednak zbyt dobrze, bo może skurczyć się po praniu. Tencel z kolei posiada właściwości antyalergiczne. Nie należy stawiać na pokrowce wodoodporne, bo materac musi być wentylowany. Pokrycia membranowe nie sprawdzają się zbyt dobrze. Dobrym rozwiązaniem są także ochraniacze na materac, które chronią go przed zabrudzeniami.

Czy warto kupić materac dla noworodka?

Przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecko przede wszystkim śpi. Podczas snu i w czasie leżakowania czy niektórych zabaw, znajduje się w łóżku. Dlatego tak duże znaczenie ma wybór odpowiedniego materaca dla noworodka. Nie powinien być on zbyt twardy i zbyt miękki. Niemowlak nie jest jeszcze skoordynowany ruchowo i przy miękkim materacu może mieć problem ze znalezieniem dla siebie wygodnej pozycji. Z kolei materac zbyt twardy będzie dla niego po prostu mało komfortowy.

W przypadku małych dzieci stawia się na materace o średniej twardości. Dziecko, które w czasie snu może swobodnie zmieniać swoją pozycję, może wykształcić prawidłowe ułożenie kręgosłupa. W praktyce dobrze sprawdzają się materace o właściwościach antyalergicznych. Warto postawić na model przewiewny, który może oddychać. Na materacu dla noworodka nie należy zbyt dużo oszczędzać. Zdrowie malucha jest bowiem zawsze najważniejsze i to ono powinno znajdować się na pierwszym miejscu.

Popularni producenci materacy dla noworodków

Sklepy warte uwagi