Nóż kuchenny to podstawowy przybór kuchenny, który wchodzi w skład sztućców. Wykorzystywany jest podczas przygotowywania posiłków. Noże kuchenne to przybory przeznaczone do określonych zadań, które produkowane są z różnego rodzaju materiałów. Podstawą w kuchni jest nóż szefa kuchni nazywany nożem francuskim. Ponadto wyróżnia się m.in. ząbkowane noże do chleba, specjalne noże do filetowania czy tasaki używane do ucinania mięsa.

Ranking noży kuchennych

 1. Nóże kuchenne Zwilling zestaw 5 noży w bloku samoostrzącym

  Nóż kuchenny Zwilling zestaw 5 noży w bloku samoostrzącym
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy zestaw noży kuchennych z samoostrzącym blokiem hartowanym lodem. Dzięki temu nie trzeba martwić się regularnym ostrzeniem noży, gdyż ostrzą się one automatycznie. W otworach na noże znajdują się bowiem ceramiczne kamienie szlifierskie. Całość prezentuje się bardzo elegancko. W skład zestawu wchodzą nóż do warzyw i owoców, nóż do wędlin, nóż do pieczywa, nóż uniwersalny i nożyce kuchenne.

 2. Gerlach Zestaw 5 Noży W Bloku 981 M Loft

  Nóż Gerlach Zestaw 5 Noży W Bloku 981 M Loft
  Sprawdź aktualną cenę

  Elegancki zestaw noży kuchennych wysokiej jakości. Są to noże twarde, sprężyste i odporne na korozję, które z powodzeniem użytkować można przez wiele lat. Umieszczone są w drewnianym, lakierowanym bloku z drewna bukowego. W skład zestawu wchodzą dwa noże kuchenne, nóż do jarzyn, nóż do chleba i nóż santoku. Ostrza kute są wykonane ze stali nierdzewnej. Rękojeść to z kolei tworzywo sztuczne ABS. Na rękojeści znajdują się symbole, które wskazują na przeznaczenie noży.

 3. Fiskars Edge Zestaw 5 noży w bloku

  Fiskars Edge Zestaw 5 noży w bloku
  Sprawdź aktualną cenę

  Zestaw pięciu noży wysokiej jakości umieszczonych w eleganckim, czarnym bloku. Są to nóż do chleba, nóż do pomidorów, nóż do skrobania, nóż santoku i nóż szefa kuchni. Wszystkie wykonane są z japońskiej stali nierdzewnej wysokiej klasy i można je bez obaw myć w zmywarce. Doskonale sprawdzą się w każdej, także profesjonalnej kuchni.

 4. Victorinox komplet noży kuchenny 5 szt

  Nóż kuchenny Victorinox komplet noży kuchenny 5 szt
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalny zestaw noży kuchennych wykonanych ze stali nierdzewnej. Wykuwane są one w Solingen pod okiem szwajcarskich projektantów, co jest najlepszym potwierdzeniem ich wysokiej jakości. Ostrza noży są dwukrotnie ostrzone, a potem laserowo sprawdzane. Rączki są wykonane z tworzywa sztucznego o dużej wytrzymałości i świetnie leżą w dłoni. Całość umieszczona jest w eleganckim pudełku. W skład zestawu wchodzą nóż do obierania ząbkowany, nóż do obierania klasyczny, nóż do pomidorów i kiełbasy, nóż do mięsa i nóż do chleba z rączką polipropylenową.

 5. Berlinger Haus 6 Częściowy Zestaw Noży Czarny Granit Diamond

  Nóż Berlinger Haus 6 Częściowy Zestaw Noży Czarny Granit Diamond
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny zestaw noży kuchennych z powłoką marmurową. Są one wykonane ze stali nierdzewnej i wzmocnione powłoką marmurową, co czynie je niezwykle wytrzymałymi. Rękojeść jest z kolei wykonana z materiału silikonowego. Posiada zabezpieczenie antypoślizgowe. Noże są przyjazne dla środowiska naturalnego. Wyposażone są w specjalną powłokę antybakteryjną. Nie sprawiają problemów w zakresie utrzymania w czystości. W skład zestawu wchodzą nóż szefa kuchni, nóż do pieczywa, japoński nóż santoku, nóż uniwersalny, nóż do obierania oraz japoński nóż santoku w wersji mniejszej.

Jakie noże kuchenne kupić?

Noże kuchenne to oczywiście podstawowy element wyposażenia każdej funkcjonalnej kuchni. Bez nich przygotowywanie potraw różnego rodzaju byłoby niemożliwe. Jednak jakie noże kuchenne warto wybrać? Czym należy się sugerować przy ich zakupie?

 • Materiał – ogromne znaczenie ma materiał, z którego noże są wykonane. Od tego zależy bowiem ich wytrzymałość czy ostrość. Kiepskiej jakości stal jest mało wytrzymała i podatna na korozję. Nieco lepsze są noże metalowe, ale najlepiej postawić na te wykute w stali (nierdzewnej i węglowej). Dobrze sprawdzają się też noże tytanowe czy ceramiczne. Te ostatnie mogą być jednak dość kruche. Wielu ekspertów stawia na noże wykonane ze stali nierdzewnej. Tytan z kolei są ostry i wytrzymały. Ciekawym rozwiązaniem są noże ze stali damasceńskiej, która jest najbardziej wytrzymałym materiałem.
 • Uchwyt – powinien dobrze leżeć w dłoni i być do niej dopasowany rozmiarowo. Rękojeści na ogół wykonywane są z tworzywa sztucznego, chociaż bywają stalowe. Dobrze, gdy nóż można myć w zmywarce.
 • Ostrze – musi być ono ostrze i wytrzymałe. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku twardość noża. Powinno być to co najmniej 50 HCR.
 • Zestaw – zestaw noży składa się na ogół z 5 lub 6 produktów. W jego skład wchodzić mogą noże różnego rodzaju np. do chleba, do wędlin, mięsa, do obierania, do filetowania, duże czy małe. Im bardziej rozbudowany jest zestaw, tym większa jest oczywiście jego cena.
 • Rodzaj – podstawa to zawsze nóż szefa kuchni. To nóż uniwersalny, który sieka, kroi, szatkuje itd. Do krojenia pieczywa przeznaczony jest specjalny nóż do chleba, który ma długie, ząbkowane ostrze. Nóż do warzyw i owoców ma ostrze krótkie, które pozwala na precyzyjne działanie. Nóż do obierania jest zazwyczaj niewielki i poręczny. W kuchni przyda się ponadto także nóż do mięsa czy szeroki tasak przeznaczony do porcjowania mięsa.

Czy warto kupić dobre noże kuchenne?

Dobre noże kuchenne to przyrząd, bez którego nie może obyć się żaden kucharz – profesjonalista lub amator. Bez noża ostrego i wytrzymałego trudno jest przygotować jakąkolwiek potrawę. Jest to wręcz niewykonalne. Dlatego też urządzając swoją kuchnię warto pamiętać o zakupie wysokiej jakości noża, a jeszcze lepiej – całego zestawu noży.

Dobre  noże kuchenne nie są tanie, ale wcale nie trzeba w tym przypadku wydawać majątku. Wystarczy zainwestować kilkadziesiąt lub kilkaset złotych, w zależności od potrzeb i możliwości. Warto przy tym pamiętać, że jest to wydatek na lata. Noże kuchenne renomowanego producenta wykorzystywać można z powodzeniem przez długi czas.

W każdej kuchni powinien się oczywiście znaleźć przede wszystkim nóż szefa kuchni, który jest nożem naprawdę uniwersalnym. Nadaje się do krojenia, szatkowania, obierania itd. Jednak osoby, które na co dzień lubią i sporo gotują powinny zainwestować także w noże innego typu. Dużą popularnością cieszą się np. noże do chleba, noże do warzyw i owoców, noże do wędlin czy szerokie tasaki.

Popularni producenci noży kuchennych

Sklepy warte uwagi