Obudowa komputerowa to na ogół metalowa (aluminiowa lub stalowa) z elementami wykonanymi z tworzywa sztucznego, zamknięta skrzynka w kształcie prostopadłościanu, która pozwala na zamocowanie i zamontowanie podstawowych elementów komputera. Najczęściej jest ona sprzedawana w komplecie z zasilaczem do komputera. Poszczególne obudowy komputerowe różnić się mogą wymiarami czy kształtem, a także architekturą. Wyróżnia się przede wszystkim obudowy desktop i tower.

Ranking obudów komputerowych

  1. Obudowa komputerowa Corsair Obsidian Series 500D SE RGB (CC9011139WW)
    Obudowa komputerowa Corsair Obsidian Series 500D SE RGB (CC9011139WW)
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej jakości obudowa komputerowa z efektownym frontem i hartowanym szkłem. Posiada trzy funkcjonalne wentylatory LL120,które tworzą efektowną kolorystykę RGB. Model ten wykonany jest w dużej mierze z wytrzymałego aluminium. Za sprawą technologii Direct Airflow Path oferuje chłodzenie aktywne na najwyższym poziomie. Obudowa wyposażona jest w szybki port USB 3.1 typu C i złącza dla nowoczesnych urządzeń. Posiada uchwyty na 2 dyski 3,5- calowe oraz 3 dyski SSD 2,5-calowe.
  2. Obudowa CoolerMaster MasterCase H500 (MCMH500IGNNS00)
    Obudowa CoolerMaster MasterCase H500 (MCMH500IGNNS00)
    Sprawdź aktualną cenę

    Funkcjonalna obudowa komputerowe z wentylatorami RGB z kontrolerem. Przyciemniony panel boczny wykonany jest ze szkła  hartowanego. Dzięki temu doskonale prezentuje komponenty z podświetleniem RGB. Powietrze w tym przypadku przechodzi przez filtr magnetyczny zamontowany w górnej części obudowy. Zapewnia on dodatkowe wsparcie termiczne. Transport obudowy ułatwiają uchwyty zlokalizowane na górnej jej części. Maksymalne obciążenie modelu to 20 kg.
  3. Obudowa komputerowa SilentiumPC Armis AR7X TG RGB (SPC213)
    Obudowa komputerowa SilentiumPC Armis AR7X TG RGB (SPC213)
    Sprawdź aktualną cenę
    Obudowa komputerowa o wysokiej estetyce wykonania z dwoma panelami ze szkła hartowanego i czterema wentylatorami Sigma HP Corona RGB. Wyposażeniem serii TG RGB sterować można za pomocą kontrolera Aurora Sync. Jest on w stanie sterować nawet 8 urządzeniami RGB np. paskami LED czy wentylatorami. Obudowa ta jest przestronna i funkcjonalna. Pozwala na jednoczesny montaż dwóch chłodnic, siedmiu wentylatorów czy dziewięciu urządzeń SATA. Posiada przedni panel portów I/O.
  4. Obudowa be quiet! Pure Base 500 Black (BG034)
    Obudowa be quiet! Pure Base 500 Black (BG034)
    Sprawdź aktualną cenę
    Kompaktowa obudowa komputerowa z matą izolacyjną, która zapewnia cichą pracę. Stanowi idealne rozwiązanie dla systemów chłodzonych powietrzem i standardowych konfiguracji komputera. Jej górna pokrywa maksymalnie przepuszcza powietrze, wykonana jest bowiem z lekkiej siatki. Model fabrycznie zamontowane ma 2 wentylatory Pure Wings 2. Dodatkowo zainstalować można kolejne 3 wentylatory. Obudowa  oferuje możliwość zainstalowania nawet 5 dysków SSD.
  5. Obudowa komputerowa SilentiumPC Signum SG1 TG Pure Black (SPC230)
    Obudowa komputerowa SilentiumPC Signum SG1 TG Pure Black (SPC230)
    Sprawdź aktualną cenę
    Wysokiej klasy obudowa komputerowa z przestronnym wnętrzem, które mieści duże karty graficzne i płyty główne w różnych formatach. Posiada dwa miejsca montażowe dla napędów w formacie 2,5 i 3,5 cala oraz dwa dla dysków 2,5 cala. Miejsce na zasilacz ATX zlokalizowane jest na dole obudowy, co poprawia skuteczność chłodzenia i proces wentylacji. Fabrycznie obudowa wyposażona jest w dwa wentylatory, ale przewiduje ona sumarycznie osiem miejsc na tego typu elementy.

Jaką obudowę do komputera kupić?

Obudowa komputerowa to podstawowy element komputera. Tymczasem rzadko poświęca mu się większą uwagę. Szkoda, bo to właśnie od tego elementu należy zacząć wybór sprzętu komputerowego. Jak zatem wybrać obudowę komputerową? Czym się sugerować?

  • Typ konstrukcji – standardowe obudowy to modele Tower, które dają największe możliwości konfiguracji. Stawiane są w pozycji pionowej. Wśród nich z uwagi na rozmiar wyróżnia się pięć grup obudów – Midi Tower, Mini Tower, Micro Tower, Full Tower i Cube Tower. Obudowy Desktop zajmują mniej miejsca. Stawiane są na ogół w pozycji poziomej. Ich konstrukcja pozwala na połączenie z monitorem. Obudowy Slim są niewielkie rozmiarowo, wywodzą się z rodziny Tower. Poza tym wyróżnia się jeszcze obudowy SFF, które są mniejsze niż modele Slim Tower i obudowy HTPC odpowiednie do tworzenia domowego centrum multimedialnego.
  • Standard płyty głównej – obudowy komputerowe często dzieli się ze względu na rodzaj płyty głównej, którą można w nich zamontować. Wyróżnia się tutaj modele wspierające standard ATX, ITX, BTX, SSI-CEB, SSI-EEB i  SSI-MEB.
  • Materiał wykonania – obudowa powinna być wykonana z materiałów wysokiej jakości. W praktyce najlepiej sprawdzają się konstrukcje stalowe i aluminiowe. Tworzywo sztuczne musi być wzmocnione.
  • Wielkość  – od tego parametru zależy to, jaką płytę główną czy kartę graficzną można zamontować w środku. Największą popularnością cieszą się obudowy midi Tower.
  • Złącza – to bardzo ważny element w przypadku obudów komputerowych, bo wpływa  na komfort ich użytkowania. Najpopularniejsze porty to USB (najlepiej standard 3.0 lub typ C) gniazda mikrofonu i audio (dla osób wykorzystujących słuchawki), eSATA (pozwalające na podłączenie zewnętrznego dysku twardego), HDMI, FireWire (do podłączenia kamery) itd.
  • Ilość wentylatorów – obecnie niemal każda obudowa posiada wentylatory. Istotna jest jednak ich liczba i wielkość. Im większą mają średnicę, tym więcej dają. Dobrze, gdy obudowa  pozwala na zamontowanie dodatkowych wiatraków.
  • Wyposażenie dodatkowe – dla alergików przeznaczone są np. filtry przeciwkurzowe minimalizujące ilość kurzu gromadzącą się w obudowie.

Czy warto kupić najlepszą obudowę do PC?

Obudowa komputerowa to bardzo ważny element każdego PC, a niestety wciąż często marginalizowany i pomijany. Tymczasem to właśnie od niego należy zacząć wybór sprzętu komputerowego odpowiedniego do swoich aktualnych i przyszłych potrzeb. Dobra obudowa zapewnia właściwą wentylację, co przekłada się na niższe temperatury poszczególnych podzespołów i cichszą pracę całego komputera.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że to właśnie obudowa komputerowa decyduje o właściwym montażu wszystkich podzespołów, które wchodzą w skład zestawu komputerowego. Obudowa musi być z nimi zawsze kompatybilna. Znaczenie mają jej wymiary i nie tylko. Dobrze jest więc zakupić najlepszą obudowę do PC na rynku i cieszyć się w pełni możliwościami swojego komputera. To element, który ma naprawdę duże znaczenie.

Popularni producenci obudów komputerowych

Sklepy oferujące obudowy PC