Odpływ liniowy zwany także odwodnieniem liniowym lub rynienką prysznicową to popularny element armatury hydraulicznej. Jego podstawowym celem jest odprowadzanie wody z kabiny prysznicowej. Pozwala na stworzenie funkcjonalnej i efektownej strefy prysznicowej walk in, a więc pozbawionej brodzika. Ruszt jest widoczny – pełni funkcję użytkową i dekoracyjną jednocześnie. Odpływy liniowe cieszą się dużą popularnością przede wszystkim w nowoczesnych łazienkach.

Ranking odpływów liniowych

Odwodnienie liniowe pozwala na stworzenie w łazience prysznica bez brodzika. Daje szansę na umieszczenie kabiny w niemal dowolnym punkcie danego pomieszczenia. Jaki odpływ liniowy kupić dla siebie? Okazuje się, że rynek ma w tej materii całkiem sporo do zaoferowania. Dlatego postanowiliśmy przygotować kompleksowy ranking odpływów liniowych. Serdecznie zapraszamy do lektury.

 1. Odpływ liniowy przyścienny z rusztem DUO (pod płytkę)
  Odpływ liniowy przyścienny z rusztem DUO (pod płytkę)
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy odpływ polskiej firmy w wersji przyściennej, który nie sprawia większych problemów w montażu. Cechuje się jednostronnym spadkiem, dlatego nie ma w tym przypadku potrzeby układania płytek ceramicznych w kopertę. Oferuje przepływ na poziomie aż 56 litrów na minutę. Producent udziela na niego 25 lat gwarancji, co jest najlepszym potwierdzeniem jego wysokiej jakości. Produkt wyposażony jest w syfon czyszczony od góry. Dodatkowo odpływ można wyposażyć w suchy syfon, który można wykorzystać z powodzeniem w łazienkach z ogrzewaniem podłogowym. Atutem omawianego modelu jest także korpus wykonany ze stali nierdzewnej.

 2. Kompletny odpływ liniowy Viega Advantix Vario (korpus + ruszt) (686277+686291)
  Kompletny odpływ liniowy Viega Advantix Vario (korpus + ruszt) (686277+686291)
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo popularny odpływ liniowy z możliwością jego swobodnego skracania. Oferuje przepływ na poziomie 24 litrów na minutę i posiada korpus wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Dlatego sprawdza się nawet w kabinach prysznicowych typu wellness o znacznym przepływie wody. Produkt wyróżnia się prostą, minimalistyczną formą. Po ułożeniu płytek ceramicznych widoczna zostaje jedynie wąska szczelina.

 3. Odpływ liniowy standard z rusztem SZKŁO CZARNE
  Odpływ liniowy standard z rusztem SZKŁO CZARNE
  Sprawdź aktualną cenę

  Wydajny odpływ liniowy renomowanej polskiej marki o przepływie na poziomie do 56 litrów na minutę. Wysokość zabudowy do kołnierza to w tym przypadku 62 mm co jest najniższą wysokością zabudowy dla odejścia 50mm na rynku. Producent udziela na niego długiej, bo 25-letniej gwarancji. Odpływ wyposażony jest w syfon, który jest łatwy do utrzymania w czystości. Opcjonalnie zastosować można suchy syfon, który sprawdza się w łazienkach z ogrzewaniem podłogowym. Korpus wykonany jest ze stali nierdzewnej wysokiej jakości.

 4. Kessel Kompletny odpływ liniowy Linearis Compact 1050mm 45600.66
  Kessel Kompletny odpływ liniowy Linearis Compact 1050mm 45600.66
  Sprawdź aktualną cenę

  Odpływ podłogowy niemieckiej produkcji z korpusem wykonanym z tworzywa sztucznego. Oferuje przepływ na poziomie 30 litrów na minutę. Suchy syfon, który można zakupić dodatkowo, można wykorzystać w przypadku łazienek z ogrzewaniem podłogowym. To produkt o minimalistycznej formie, który po ułożeniu płytek ceramicznych pozostaje niemal niewidoczny. Na uwagę zasługuje także niewielka wysokość zabudowy, która wynosi 80 mm.

 5. Odpływ liniowy Excellent Stilio 70 cm stal nierdzewna INEX.1515.700
  Odpływ liniowy Excellent Stilio 70 cm stal nierdzewna INEX.1515.700
  Sprawdź aktualną cenę

  Praktyczny odpływ liniowy o prostym, minimalistycznym designie. Wykonany jest ze stali nierdzewnej i wyposażony w wygodną regulację nóżek od góry. W skład zestawu wchodzi specjalny mankiet uszczelniający oraz obracany ruszt. Jedna strona wykonana jest z polerowanej stali, a druga po obróceniu służy do wklejenia płytki. Odpływ jest dopasowany do płytek o grubości od 8 do 10 mm.

Jaki odpływ liniowy kupić?

Odwodnienia liniowe cieszą się na rynku coraz większą popularnością. Często spotkać się z nimi można przede wszystkim w nowoczesnych mieszkaniach i domach. Na jaki produkt warto się w tym przypadku zdecydować? Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie odpływu liniowego?

 • Przepływ – parametr ten mierzony jest w litrach na minutę. Od niego zależy to, jak szybko woda będzie odprowadzana do syfonu. Przepustowość powinna wynosić co najmniej 30 litrów na minutę. Jednak w sprzedaży bez problemu znaleźć można odpływy liniowe o znacznie większym przepływie.
 • Wysokość zabudowy odpływu – należy postawić na odpływ liniowy, który bez problemu zmieści się w posadzce prysznica. Oczywiście pamiętać trzeba także o odpowiednich spadkach. Najlepiej sprawdzają się odwodnienia o niskiej zabudowie montażowej.
 • Okres gwarancji – powinien być jak najdłuższy. Odpływy liniowe są bowiem montowane w posadzce na stałe i nie ma możliwości ich szybkiej wymiany. Dlatego należy stawiać na produkty najwyższej jakości.
 • Łatwość utrzymania w czystości – najważniejszym elementem jest tutaj syfon, który powinien być łatwo wyjmowalny. Wówczas nie ma większych problemów z jego utrzymaniem w czystości.
 • Wymiary – tutaj na uwadze trzeba mieć wielkość kabiny prysznicowej. Dlatego wybór warto przemyśleć już na etapie projektowania łazienki. Eksperci zalecają zazwyczaj, aby odwodnienie było 10-20 cm krótsze niż ściana, przy której ma być zamontowane. Jeśli kabina ma mieć szerokość 90 cm, odpływ powinien mieć 80 cm szerokości. Ciekawą opcją są rynienki, które można modyfikować, dopasowując je do swoich potrzeb. Niektóre można ustawić w kształt litery U lub L.
 • Sposób montażu – klasyczne odpływy montowane są w podłodze kilka centymetrów od ściany z deszczownicą. Spadki wody są wykonywane ze wszystkich stron. Modele przyścienne są mocowane przy samej ścianie natrysku. Spadek jest konieczny jedynie z trzech stron odwodnienia. Odpływy ścienne są przeznaczone do montażu w dolnej części ściany przy podłodze. W tym przypadku spadek jest wykonywany z jednej lub trzech stron.

Czy warto kupić dobry odpływ liniowy?

Odpływ liniowy to sposób na grawitacyjne odprowadzanie wody z pomieszczenia. Woda spływa w tym przypadku do odwodnienia znajdującego się w ścianie lud podłodze, a potem trafia do kanalizacji. Takie rozwiązanie ma całkiem sporo zalet.

Przede wszystkim odpływy liniowe są niewielkie rozmiarowo i bardzo dyskretne. Jedynym widocznym elementem jest ruszt, który przy okazji pełni na ogół funkcję dekoracyjną. Dużą popularnością na rynku cieszą się odwodnienia wykonane ze stali nierdzewnej błyszczącej lub matowej. Mogą mieć różne kształty i kolory.

Prysznice typu walk in to świetna propozycja przede wszystkim w nowoczesnych, minimalistycznych łazienkach. Sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach, w których każdy centymetr jest na wagę złota. Od jakiegoś czasu coraz większą popularnością cieszą się np. odpływy liniowe z oświetleniem LED, które tworzą we wnętrzu wyjątkowy klimat.

Popularni producenci odpływów liniowych

Podsumowanie rankingu odpływów liniowych

Odwodnienia liniowe to rozwiązanie, które spotkać można w coraz większej liczbie łazienek. Trudno się temu dziwić, bo ma całkiem sporo zalet. Jest estetyczne, funkcjonalne i wytrzymałe. Stanowi doskonały wybór do wnętrz utrzymanych w stylistyce nowoczesnej. Na jaki odpływ liniowy się zdecydować? Wybór w sklepach zdecydowanie do najmniejszych nie należy. Na jakie parametry należy w tym przypadku zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te pytania należy szukać w przygotowanym przez nas rankingu odpływów liniowych. Zapraszamy o lektury.