Pasta do zębów to produkt rozprowadzany po zębach za pomocą specjalnej szczoteczki. Służy do utrzymania zębów i jamy ustnej w czystości. Stanowi zdecydowanie jeden z popularniejszych kosmetyków w gospodarstwie domowym. Pasta do zębów usuwa z ich powierzchni zanieczyszczenia i naloty o różnym składzie chemicznym. Jest to przede wszystkim płytka nazębna. Stanowi ochronę przeciwpróchniczą. Sprawia, że zęby są ładne i zdrowe, a oddech świeży. Ponadto zapobiega rozwojowi chorób przyzębia.

Ranking past do zębów

 1. Colgate Duraphat 5000 Pasta do Zębów 51g
  Colgate Duraphat 5000 Pasta do Zębów 51g
  Sprawdź aktualną cenę

  Pasta do zębów dla osób z próchnicą lub upośledzeniem wydzielania śliny. Zmniejsza rozpuszczalność szkliwa w środowisku kwaśnym, aktywując remineralizację szkliwa w czasie próchnicy. Stanowi odpowiednie rozwiązanie dla osób o dużym ryzyku rozwoju próchnicy np. posiadających korony i mosty protetyczne czy leczonych stałymi aparatami ortodontycznymi.
 2. Elmex Sensitive Professional plus pasta do zębów 75ml
  Elmex Sensitive Professional plus pasta do zębów 75ml
  Sprawdź aktualną cenę

  Pasta do zębów ze specjalnymi cząstkami oczyszczającymi. Idealna do zębów wrażliwych i szczególnie narażonych na rozwój próchnicy. Nadaje się do mycia zębów z odsłoniętymi szyjkami. Zawiera aminofluorek tworzący na powierzchni zębiny ochronną warstwę, która skutecznie eliminuje dolegliwości bólowe wynikające z oddziaływania gorąca lub zimna. Nadaje się do codziennego stosowania.
 3. Ultrablanc Wybielająca pasta do zębów z węglem aktywnym 75ml
  Ultrablanc Wybielająca pasta do zębów z węglem aktywnym 75ml
  Sprawdź najniższą cenę

  Pasta wybielająca, która skutecznie zapobiega tworzeniu się na zębach przebarwień. Zwalcza nieświeży oddech i posiada delikatny, miętowy smak. Obecny w jej składzie aktywny węgiel wybiela zęby, nie uszkadzając przy tym szkliwa. Wyciągi roślinne z porostu islandzkiego oraz koszyczka rumianku działają antybakteryjnie i łagodzą ewentualne podrażnienia dziąseł. Fluor chroni zęby przed  próchnicą.
 4. Splat Blackwood Silnie wybielająca pasta do zębów bez fluoru w kolorze Czarnym 75ml
  Splat Blackwood Silnie wybielająca pasta do zębów bez fluoru w kolorze Czarnym 75ml
  Sprawdź najniższą cenę

  Czarna pasta do zębów o właściwościach silnie wybielających. W jej składzie znajdują się okrągłe cząsteczki ścierne oraz węgiel z brzozy karelskiej. Należy stosować ją dwa razy dziennie przez miesiąc, aby wybielić swoje zęby o dwa tony. Nie zawiera fluoru. Jest odpowiednia dla osób powyżej 14. roku życia. Zawiera m.in. antybakteryjny Biosol, aktywny węgiel z brzozy karelskiej, ekstrakt z jagód jałowca i ekstrakt ze stewii.
 5. ELGYDIUM Anti-Plaque antybakteryjna pasta do zębów 75ml
  ELGYDIUM Anti-Plaque antybakteryjna pasta do zębów 75ml
  Sprawdź najniższą cenę

  Antybakteryjna pasta do zębów, która zapobiega tworzeniu się płytki nazębnej i kamienia nazębnego prowadzących do problemów z dziąsłami. Zawiera chlorheksydynę przyspieszającą eliminację płytki bakteryjnej i węglan wapnia działający hemostatycznie. Dodatkowo przyspiesza on regenerację kolagenu. Pasta przeznaczona jest dla osób powyżej 14. roku życia.
 6. Biosfera Ecodenta Pasta Do Zębów Wybielająca Czarny Węgiel 100ml
  Biosfera Ecodenta Pasta Do Zębów Wybielająca Czarny Węgiel 100ml
  Sprawdź najniższą cenę

  Ekologiczna pasta do zębów z węglem aktywnym i TEAVIGO, a  więc ekstraktem z bezkofeinowej zielonej herbaty. Zawiera w 97% składniki naturalne, certyfikowane. Działa wybielająco i chroni zęby przed kamieniem nazębnym. Wykazuje właściwości bakteriobójcze. Pozostawia  w ustach długotrwałe uczucie świeżości. Nadaje się do codziennego stosowania. Za sprawą propolisu zapobiega paradontozie.

Jaką pastę do zębów kupić?

Wielu osobom wydaje się, że zakup pasty do zębów to żadna filozofia. Produktów tego rodzaju w sklepach, nawet najmniejszych, nie brakuje. Warto jednak tej kwestii poświęcić nieco więcej czasu, aby odpowiednio zadbać o swoje uzębienie. Jaką pasę do zębów zatem wybrać? Czym się kierować?

 • Przeznaczenie –  największą popularnością cieszą się oczywiście pasty do przeznaczonego ogólnego o podstawowym składzie. Zawierają one środki, które usuwają zanieczyszczenia i płytkę nazębną. Na ogół są wzbogacone związkami fluoru, który działa przeciwpróchniczo. Część z nich zawiera także substancje odświeżające oddech. Ponadto wyróżnia się pasty przeznaczone specjalnego, które opracowano w cel likwidacji danego problemu stomatologicznego. Są to pasty remineralizujące, wybielające, likwidujące nadwrażliwość zębów czy pasty przeciwko paradontozie i chorobom dziąseł.
 • Wiek – spore znaczenie ma wbrew pozorom wiek użytkownika. Pasty przeznaczone dla dzieci chronią zęby przed próchnicą. Niektóre działają remineralizująco i chronią dziąsła. Pasty dla dorosłych podzielić można niekiedy dodatkowo na pasty dla osób starszych czy aktywnych zawodowo.
 • Skład – zdecydowanie największą grupę na rynku tworzą pasty tradycyjne, które zawierają popularne substancje wykorzystywane powszechnie w przemyśle farmaceutycznym i drogeryjnym. Mogą być one naturalne lub syntetyczne. Pasty homeopatyczne w swoim składzie zawierają wyciągi z ziół i sole fluoru. Z kolei pasty ziołowe zawierają ekstrakty z ziół. Często oznaczane są jako „herbal”. Pasty ziołowe mogą być tradycyjne lub organiczne. Im więcej jest w składzie pasty środków ściernych, tym skuteczniej usuwają one z zębów kamień i przebarwienia.
 • Wskaźnik ścieralności RDA – w warunkach europejskich nie powinien  być on większy niż 100. W silnych pastach dla palaczy osiąga poziom nawet 145. Dla osób o wrażliwych zębach przeznaczone są pasty z niskim RDA.

Czy warto kupić dobrą pastę do zębów?

W przypadku pasty do zębów nie należy oszczędzać. To bowiem produkt chroniący zęby przed próchnicą i innymi chorobami jamy ustnej. Jego zadaniem jest usuwanie z uzębienie nalotów i zanieczyszczeń np. płytki nazębnej. Zdecydowana większość past dostępnych na rynku zawiera związki fluoru, które mineralizują zęby, chroniąc je przed próchnicą.

Wybór past do zębów na rynku jest spory. Każdy może więc wybrać produkt odpowiedni do swoich potrzeb. Za pomocą konkretnej pasty można zęby skutecznie rozjaśnić, zlikwidować ich nadwrażliwość, zabezpieczyć przed erozją szkliwa czy zlikwidować problem nieświeżego oddechu. Specjalne pasty przeznaczone są do ochrony i higieny implantów stomatologicznych czy aparatów ortodontycznych.

Zakup dobrej pasty do zębów to jednak dopiero połowa sukcesu. Trzeba bowiem pamiętać o jej regularnym stosowaniu. Zęby powinno się myć minimum dwa razy dziennie, rano i wieczorem.

Popularni producenci past do zębów

Sklepy z pastami do zębów warte uwagi