Płyn do mycia szyb to uniwersalny środek czyszczący służący do mycia szyb i przeszkleń. Nadaje się zarówno do mycia dużych, przeszklonych powierzchni, jak i konserwacji niewielkich luster czy dekoracji kryształowych. Można nim czyścić gładkie powierzchnie różnego rodzaju. Płyny do mycia szyb wykorzystywane są w praktyce chyba w każdym gospodarstwie domowym. Sięgają po nie również profesjonalne firmy sprzątające.

Ranking płynów do mycia szyb

Płyny do mycia szyb to popularne detergenty wykorzystywane do mycia szyb i innego typu powierzchni szklanych, gładkich. Znajdują także zastosowanie przy czyszczeniu innego rodzaju elementów. Pozostaje jednak pytanie – jaki płyn do mycia szyb kupić? Wybór na rynku jest całkiem spory, co nieco utrudnia sprawę. Dlatego przygotowaliśmy ranking płynów do mycia szyb. Uwzględniliśmy w nim detergenty, które cieszą się wśród internautów największą popularnością i są najbardziej cenione z uwagi na skuteczność działania.

 1. Płyn do mycia szyb Henkel Clin Windows Z Pompką Cytryna 500Ml

  Płyn do mycia szyb Henkel Clin Windows Z Pompką Cytryna 500Ml
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy płyn do mycia szyb o zapachu cytrynowym. Skuteczni chroni szkło przed wodą i brudem, zapewniając umytym powierzchniom połysk. Preparat myje bez smug szklane powierzchnie poprzez impregnację. Utrudnia osadzanie się na nich kurzu. Sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Opakowanie wyposażone jest w wygodną pompkę do aplikacji.

 2. Płyn Frosch Glass Cleaner Bio Spirit Do Mycia Szyb 500Ml

  Płyn Frosch Glass Cleaner Bio Spirit Do Mycia Szyb 500Ml
  Sprawdź aktualną cenę

  Biodegradowalny płyn do mycia szyb na bazie spirytusu. Znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Nadaje się nie tylko do mycia szyb, ale i różnego rodzaju gładkich powierzchni. Sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Można nim myć szyby, lustra, ekrany telewizorów, monitory komputerów, glazurę, szklane blaty czy szyby samochodowe. Produkt rozpuszcza tłuszcz i usuwa zabrudzenia, a przy tym nie pozostawia po sobie żadnych smug.

 3. Yope Naturalny Płyn Do Mycia Szyb I Luster 750Ml

  Yope Naturalny Płyn Do Mycia Szyb I Luster 750Ml
  Sprawdź aktualną cenę

  Bardzo wydajny płyn do mycia szyb i luster. W 90% składa się z substancji pochodzenia naturalnego lub o bardzo niskim stopniu przetworzenia. To produkt bezpieczny dla środowiska, pozbawiony zapachu. Doskonale nadaje się także do mycia blatów czy półek. Płyn nie pozostawia po sobie smug i zacieków. Skutecznie zapobiega gromadzeniu się kurzu i wykazuje właściwości antystatyczne. Nie zawiera SLS, PEG czy SLES.

 4. Płyn do mycia szyb Mr Muscle 500Ml

  Płyn do mycia szyb Mr Muscle 500Ml
  Sprawdź aktualną cenę

  Zielony płyn do mycia szyb renomowanego producenta. Za sprawą innowacyjnego składnika Active Crystal szybko i skutecznie usuwa uciążliwy tłuszcz i brud ze szklanych powierzchni. Pozostawia je krystalicznie czyste. Produkt jest niezwykle prosty w użyciu. Wystarczy rozpylić go na szklaną powierzchnię, a potem przetrzeć miękką szmatką bądź ręcznikiem papierowym aż do uzyskania połysku. Płyn nie nadaje się jedynie do mycia lakierowanego drewna.

 5. Płyn Ludwik do mycia szyb i glazury z octem grapefruit 750ml

  Płyn Ludwik do mycia szyb i glazury z octem grapefruit 750ml
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości płyn do szyb i glazury z octem o zapachu grapefruita. Skutecznie myje także lustra czy glazurę. Sprawdza się w przypadku szyb okiennych i samochodowych. Wykorzystywany może być do mycia łazienki. Nie pozostawia po sobie kłopotliwych smug. Oprócz tego preparat usuwa ślady pozostawione przez deszcz. Zawiera alkohol i ocet rozpuszczające tłuste zabrudzenia. Na uwagę zasługuje również świeży zapach grapefruita, który nie jest drażniący dla otoczenia. Płyn ten sprawdzi się doskonale w każdym gospodarstwie domowym.

Jaki płyn do mycia szyb kupić?

Płyn do mycia szyb to detergent, który spotkać można w większości gospodarstw domowych. Wyczyścić przy jego pomocy można o wiele więcej elementów niż same szyby i lustra. Jaki płyn do mycia szyb wybrać? Czym się sugerować przy jego zakupie?

 • Rodzaj – płyn do mycia szyb to popularny środek myjący o szerokim zastosowania. Jednak dzisiaj nie musi być to tradycyjny detergent ze spryskiwaczem. Ciekawym rozwiązaniem są pianki do mycia okien czy koncentraty i żele do szyb. Postawić też można na chusteczki nasączone płynem. Warto się tutaj kierować rodzajem i wielkością powierzchni szklanych do umycia.
 • Skład –  podstawowe składniki płynów do mycia szyb to woda, ocet, amoniak, alkohol, kwas mlekowy lub cytrynowy oraz substancje zapachowe. Czasami spotkać się też można z silikonami, które ułatwiają czyszczenie brudnych powierzchni i zapobiegają powstawaniu smug. Warto sprawdzić ile dany produkt zawiera substancji powierzchniowo aktywnych. Najlepiej, aby było to nie mniej niż 5%. Co ciekawe, jeszcze jakiś czas temu płyny do szyb składały się przede wszystkim z alkoholu. Dzisiaj się to zmienia. Często alkohol zastępowany jest np. nanocząsteczkami krzemu. Te wspomagają czyszczenie, a przy okazji zapobiegają osadzaniu się brudu.
 • Bezpieczeństwo – dobry płyn do mycia szyb musi być odpowiednio certyfikowany i spełniać wymogi bezpieczeństwa. Niektóre produkty wykorzystywać można z powodzeniem również do myc stali nierdzewnej, szyb samochodowych, glazury czy płytek ceramicznych.
 • Zapach – wybór w tym zakresie na rynku jest spory. Warto postawić na produkt charakteryzujący się delikatnym, przyjemnym zapachem.
 • Niepozostawianie smug – dobry płyn do mycia naczyń nie pozostawia po sobie zacieków i smug. Jednak na czyszczenie okien wpływ ma nie tylko zastosowany detergent, ale i sposób wykonywania tej czynności. Aby mycie było skuteczne, nie powinno mieć miejsca w czasie mrozów czy przy intensywnym promieniowaniu słonecznym. Trzeba też wykorzystywać odpowiednie ścierki.

Czy warto kupić dobry płyn do mycia szyb?

Mycie okien to czynność wykonywana dość rzadko, bo jest wymagająca i zajmuje sporo czasu. Jednak idealnie umyte okna bez smug to w zasadzie najlepsza wizytówka domu czy mieszkania. Trzeba więc zainwestować w dobrej jakości płyn do mycia szyb.

Tak naprawdę płyny do mycia szyb to detergenty o naprawdę szerokim zastosowaniu. Wykorzystywane mogą  być nie tylko do samego mycia okien. Są idealne do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni szklanych – kryształów i luster, szyb samochodowych, mebli ze szkła, kabin prysznicowych, powierzchni laminowanych, stali nierdzewnej itd. Dlatego trudno jest znaleźć gospodarstwo domowe, w którym nie byłoby płynu do mycia szyb.

Dobry płyn do mycia szyb powinien zawierać minimum 5% substancji powierzchniowo aktywnych. Ponadto w jego składzie znajdują się zazwyczaj woda, ocet, alkohol, amoniak, substancje zapachowe oraz kwas cytrynowy lub mlekowy. Coraz częściej płyny do szyb wykazują właściwości antystatyczne i chronią czyszczone powierzchnie przed osadzaniem się na nich zabrudzeń.

Popularni producenci płynów do mycia szyb

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu płynów do mycia szyb

Czyste, zadbane okna to najlepsza wizytówka każdego domu czy mieszkania. Trudno je utrzymać w czystości bez dobrej jakości płynu do mycia szyb. Mimo nazwy jest to detergent bardzo uniwersalny. Nadaje się także do czyszczenia płytek ceramicznych, glazury, luster, stali nierdzewnej, powierzchni lakierowanych czy kryształów. W wyborze odpowiedniego produktu pomoże nasz ranking płynów do mycia szyb. Zawiera on środki czyszczące do szyb cieszące się największą popularnością na rynku.