Piła szablasta to praktyczne elektronarzędzie wykorzystywane do szybkiego cięcia w plenerze oraz w domu. Wyposażone w odpowiedni brzeszczot jest w stanie zastąpić klasyczną piłę ręczną i inne pilarki elektryczne. Radzi sobie doskonale z drewnem, metalem czy pustakami. Piła szablasta zwana również piła typu lisi ogon jest bezpieczniejsza w użytkowaniu niż pilarka łańcuchowa. Wykazuje większą precyzję działania niż pilarka tarczowa. Dodatkowo nie jest trudna w obsłudze.
Najlepsza piła szablasta – ranking
Piła typu lisi ogon to kolejny rodzaj pił, z którymi spotkać się można na rynku. Jej zastosowanie jest dość szerokie, bo jest prosta w obsłudze i funkcjonalna. Jaką piłę szablastą kupić? Tutaj sprawa wcale nie jest łatwa, zwłaszcza dla laików. Dlatego powstał nasz kompleksowy ranking pił szablastych. Przy jego tworzeniu kierowaliśmy się w dużej mierze opiniami internautów i stworzyliśmy zestawienie najlepszych produktów tego typu na rynku.
-
Piła szablasta Makita JR3051TK
Sprawdź aktualną cenę
Wysokiej klasy piła posuwowa z silnikiem o mocy 1200W. Oferuje beznarzędziowy system wymiany brzeszczotu i regulację częstotliwości skoków. Pionowy mechanizm korbowy skutecznie redukuje wibracje w kierunku poziomym. Urządzenie jest bardzo wytrzymałe. Praktyczny hak pozwala na jego zawieszenie na ścianie. Atutem omawianego modelu jest także ergonomiczny uchwyt pokryty elastomerem. Zestaw składa się z piły, walizki, brzeszczotu do metalu, brzeszczotu do drewna oraz brzeszczotu uniwersalnego. -
Piła Dewalt Dcs367N-Xj
Akumulatorowa i bezszczotkowa piła szablasta renomowanej marki. Doskonale sprawdza się nawet w trudniej dostępnych miejscach. Jest prosta w obsłudze, co wynika m.in. z centralnej lokalizacji silnika. 4-pozycyjne mocowanie brzeszczotu umożliwia na poprawienie precyzji pracy urządzenia. Atutem tego modelu jest praktyczna dioda ledowa zapewniająca lepszą widoczność linii cięcia.
-
Piła szablasta Bosch Keo 0600861900
Prosta w obsłudze piła szablasta renomowanej marki. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, aby z łatwością przeciąć gałąź o grubości do 80 mm. Atutem urządzenia jest miękka rękojeść Soft i ergonomiczna konstrukcja. Na jednym ładowaniu wykonać można do 190 cięć. Piła pozwala na cięcie gałęzi jedną ręką. Zdejmowany hak A-Grip skutecznie zabezpiecza gałęzie drzewa w czasie cięcia jedną ręką.
-
Piła szablasta Yato Yt82814
Nowoczesna piła szablasta sprzedawana w zestawie z ładowarką i baterię. Wysokiej klasy uchwyt narzędziowy stabilnie utrzymuje brzeszczot, co zapewnia bezpieczeństwo użytkowania urządzenia. Sprzęt cechuje beznarzędziowy system wymiany brzeszczotów i ergonomiczny kształt. Ciekawym rozwiązaniem są poza tym antypoślizgowa rękojeść i włącznik z wbudowanym potencjometrem. Piła jest lekka i prosta w obsłudze.
-
Piła Stanley FME360
Bardzo wydajna piła szablasta o kompaktowej formie. Posiada silnik o mocy 900 i to jemu zawdzięcza swoją wszechstronność. Beznarzędziowa wymiana brzeszczotów odbywa się szybko i bezproblemowo. Na uwagę zasługuje poza tym włącznik z regulatorem prędkości obrotowej i ergonomiczna, pokryta gumą rękojeść. W zestawie podstawowym poza piłą znajdują się jeszcze brzeszczot do drewna oraz klucz do regulacji wysokości stopy. Urządzenie zasilane jest sieciowo.
Jaką piłę szablastą kupić?
Piła szablasta zwana również piłą typu lisi ogon to urządzenie wszechstronne, które przyda się w niejednym przydomowym warsztacie. Chętne sięgają po nie także profesjonaliści. Na jaką piłę szablastą się zdecydować i co wziąć w tym przypadku pod uwagę?
- Moc – parametr ten wpływa na niezawodność sprzętu. Może ona wynosić około 1000W lub nawet 1500W. Im silnik jest mocniejszy, tym większe możliwości daje piła.
- Prędkość skokowa – parametr ten również wpływa na efektywność urządzenia. Najlepiej zdecydować się na urządzenie z regulacją tego parametru. Zazwyczaj prędkość skokowa pił tego typu wynosi od 0 do 2800 skoków na minutę.
- Zasilanie – jeśli sprzęt ma być wykorzystywany głównie w garażu podczas majsterkowania, dobrze sprawdzi się piła szablasta zasilana sieciowo. Oczywiście musi mieć odpowiednio długi kabel. 3 metry to minimum. Modele akumulatorowe przeznaczone są dla osób, które pracują w miejscach, w których nie ma dostępu do prądu. Nie ogranicza ich wówczas przewód, ale ładowanie piły bywa uciążliwe. Warto też sprawdzić, czy akumulator wchodzi w skład zestawu podstawowego.
- Wymiary i waga – od tego zależy komfort pracy z urządzeniem. Im sprzęt jest mniejszy, tym łatwiej jest ciąć materiały w trudniej dostępnych miejscach. Duże znaczenie ma także waga piły szablaste. Nie powinna ona przekraczać 5 kilogramów.
- Konstrukcja – warto sprawdzić z jakich materiałów urządzenie jest wykonane. Jego obudowa powinna być odporna na uszkodzenia mechaniczne, a uchwyt pokryty gumą. Wówczas ryzyko, że narzędzie wypadnie z rąk podczas pracy jest niewielkie.
- Głębokość cięcia – parametr ten ma związek z rodzajem materiału. W przypadku drewna wynosić może i 300 mm, a metalu 100 mm. Nie można jednak tej kwestii w czasie zakupu pomijać.
- Brzeszczoty – zazwyczaj wchodzą w skład zestawu podstawowego. Na ogół są to ostrza do cięcia drewna oraz metalu, rzadziej spotkać się można z brzeszczotami przeznaczonym do gipsu i tworzyw sztucznych. Ogromne znaczenie ma sposób wymiany brzeszczotów. Obecnie stawia się na modele, które nie wymagają użycia żadnych narzędzi.
- Funkcje dodatkowe – urządzenia przeznaczone do pracy w trudnych warunkach np. przy słabym świetle często mają niewielką lampę, która oświetla powierzchnię cięcia. Popularnym rozwiązaniem jest także system łagodnego rozruchu.
Czy warto kupić dobrą piłę szablastą?
Piła szablasta jest poręcznym narzędziem służącym do cięcia różnego rodzaju materiałów. Posiada jednofazowy silnik wprowadzający zamocowany na niej brzeszczot w jednostajny ruch. Dlatego piłą typu lisi ogon wykonywać można dokładne, szybkie i gładkie cięcia. Nie pozostawia ona po sobie nierównych krawędzi. Dodatkowo sprzęt tego typu sprawdza się w każdych warunkach. Sporo zależy przy tym od zastosowanego rodzaju zasilania. Piły szablaste są chętnie wykorzystywane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów.
Piły typu lisi ogon są uniwersalne i proste w obsłudze. Dlatego cieszą się na rynku coraz większą popularnością. Są w stanie przecinać suche i mokre drewno, materiały izolacyjne, płyty włóknowo-cementowe, metal, cegły itd. Stosowane są często zamiast wyrzynarek, bo cechują się większą dokładnością działania. Zastąpić mogą także piły tarczowe, bo są bardziej precyzyjne. Umożliwiają cięcie pod różnym kątem.
Popularni producenci pił szablastych
Podsumowanie rankingu pił szablastych
Piły szablaste to ciekawe narzędzia, na które warto zwrócić uwagę. Są coraz chętniej wykorzystywane zarówno przez profesjonalistów, jak amatorów. Nadają się do cięcia różnego rodzaju materiałów, nie tylko drewna i metalu. Jednocześnie są bezproblemowa w obsłudze i precyzyjne w działaniu. Na jaki sprzęt warto się zatem zdecydować? Co wziąć pod uwagę przy jego zakupie. Odpowiedzi na te pytanie udzieli nasz kompleksowy ranking pił szablastych przygotowany na podstawie opinii internautów.