Przewód elektryczny to podstawowy element obwodu elektrycznego. Służy do kierowania prądu elektrycznego określoną drogą. Wykonany musi być z materiału przewodzącego. Na ogół jest to aluminium lub miedź. Ma formę linki, drutu bądź szynoprzewodu. Bywa izolowany lub pozbawiony izolacji. Przewody elektroenergetyczne z kolei wykorzystywane są przede wszystkim do przesyłania energii w różnego rodzaju instalacjach elektrycznych i liniach elektroenergetycznych.

Ranking przewodów elektrycznych

Czasem należy sobie zadać pytanie jaki przewód elektryczny kupić? Dotyczy to przede wszystkim elektryków i majsterkowiczów. Dla laików w tym zakresie odpowiedź na to pytanie do najłatwiejszych zdecydowanie nie należy. Zatem na jaki produkt się zdecydować? W tym powinien nieco pomóc przygotowany przez nas kompleksowy ranking przewodów elektrycznych bazujący na najpopularniejszych modelach na rynku.

 1. Przewód elektryczny Elektrokabel Kabel Energetyczny Ziemny Żo 0,6/1Kv

  Przewód elektryczny Elektrokabel Kabel Energetyczny Ziemny Żo 0,6/1Kv
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości kabel ziemny energetyczny przeznaczony do zastosowania w ziemi oraz w obudowach betonowych. Jest odporny na promieniowanie ultrafioletowe. Może być instalowany jedynie przez osoby, które dysponują stosownym doświadczeniem. Produkt nadaje się do stosowania wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Jest to drut miedziany otulony czarną izolacją. W środku mieści pięć żył.

 2. Przewód NKT Przewód YDY-ŻO 5X6,0 450/750V

  Przewód NKT Przewód YDY-ŻO 5X6,0 450/750V
  Sprawdź aktualną cenę

  Przewód instalacyjny wysokiej jakości w formie drutu miedzianego otoczonego izolacją w kolorze białym. Przeznaczony jest do układania na stałe w urządzenia elektroenergetycznych. Sprawdza się w pomieszczeniach suchych i wilgotnych – pod tynkiem i na tynku. W tym przypadku zastosowana została izolacja polwinitowa. Przewód produkowany jest według najwyższych w Polsce standardów produkcji.

 3. TF Kabel YKY 5x4mm 0,6/1kV

  TF Kabel YKY 5x4mm 0,6/1kV
  Sprawdź aktualną cenę

  Przewód ziemny miedziany otoczony izolacją w kolorze czarnym. Przeznaczony jest do układania na stałe wewnątrz i na zewnątrz budynków. Stosowany może być w ziemi i w obudowach betonowych. To produkt odporny na promieniowanie ultrafioletowe. Powinien być montowany jedynie przez osoby dysponujące odpowiednim doświadczeniem i uprawnieniami w tym zakresie. Produkt spełnia wszystkie wymagane normy.

 4. Przewód elektryczny NKT Przewód YDYP-ŻO 5X4,0 450/750V

  Przewód elektryczny NKT Przewód YDYP-ŻO 5X4,0 450/750V
  Sprawdź aktualną cenę

  Klasyczny przewód elektryczny służący do przesyłania energii elektrycznej. Stosowany może być w instalacjach na tynku lub pod tynkiem. Sprawdza się zarówno w przypadku pomieszczeń suchych, jak i wilgotnych. Jego montażem powinni zajmować się tylko specjaliści posiadający w tym zakresie odpowiednią wiedzę i kompetencje. Produkt posiada izolację w kolorze białym. W środku mieści pięć żył.

 5. Przewód Elektrokabel YDYp 3×2,5 750V

  Przewód Elektrokabel YDYp 3x2,5 750V
  Sprawdź aktualną cenę

  Wytrzymały przewód elektryczny o żyłach jednodrutowych, miedzianych i izolacji wykonanej z polwinitu zwykłego. Jest to przewód przeznaczony do układania na stałe. Sprawdza się w urządzeniach elektroenergetycznych, instalacjach domowych i przemysłowych. Stosowany może być w pomieszczeniach suchych i wilgotnych, pod tynkiem i na tynku. O ile nie jest narażony na intensywne promieniowanie słoneczne, wykorzystywać go można także na zewnątrz budynków.

Jaki przewód elektryczny kupić?

Przewody elektryczne to nieodłączny element wszystkich instalacji elektrycznych. Co warto na ich temat wiedzieć? Na jaki produkt w tym przypadku należy się zdecydować? Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie przewodu elektrycznego?

 • Materiał – obecnie do wyboru są kable aluminiowe i miedziane. Przewody aluminiowe bardzo popularne były jeszcze kilkanaście lat temu. Wynikało to z ich niskiej ceny oraz lekkości. Jednak na tym koniec zalet aluminium. Materiał ten ma bowiem niższą przewodność prądu niż miedź. Dlatego takie kable muszą mieć większy przekrój. Aluminium to materiał mało elastyczny, który nie jest odporny na zmiany temperatury czy rozciąganie. Może szybko się przegrzewać. Kable elektryczne miedziane są wytrzymałe i cechują się doskonałą przewodnością prądu. Są obecnie najpopularniejszym wyborem. Takie kable są też dość elastyczne i nie ulegają deformacjom nawet przy intensywnej pracy. Dodatkowo przewody miedziane są łatwiejsze w naprawie niż te aluminiowe. Są też bezpieczniejsze.
 • Zastosowanie – przewodu fazowe L są przeznaczone do pracy z narzędziem fazowym. Montowane są często w sieciach trójfazowych. Przewody ochronne PE mają za zadanie ochronę przed porażeniem. Występują w formie wyrównawczej i uziemiającej. Przewody neutralne N są stosowane do przesyłu energii do odbiorników jednofazowych. Przewody ochronno-neutralne PEN łączą w sobie funkcje przewodów ochronnych i neutralnych. Przewody odgromowe wykorzystywane są do zabezpieczania instalacji przed negatywnymi skutkami wyładowań atmosferycznych.
 • Oznaczenia – przy wyborze konkretnych przewodów elektrycznych, pomocne mogą być stosowane przez producentów oznaczenia. Informują one np. o liczbie żył w kablu, jego izolacji czy osłonie. Oznaczenia powłoki zewnętrznej dotyczą tego, z czego jest ona wykonana. Wyróżnia się powłoki z gumy silikonowej, Gs, polwinitowe Y i bezhalowe H. Kable bez tego oznaczenia nie mają powłoki zewnętrznej. Oznaczenia materiału żył  dotyczą zastosowania aluminium (symbol A),  miedzi (brak symbolu) lub stali (symbol F). Stal stosowana jest jednak bardzo rzadko, raczej w instalacjach przemysłowych. Oznaczenia budowy żył  to podział na żyły jednodrutowe D i wielodrutowe L. Żyły jenodrutowe bywają ocynowane Dc. Z kolei żyły wielodrutowe mogą być ocynowane Lc, poddane procesom zwiększającym giętkość Lg czy specjalną giętkość Lgg. Ponadto oznacza się materiał izolacji – guma G, guma silikonowa Gs, polwinit Y i materiał fluororoganiczny Zb.

Czy warto kupić przewód elektryczny?

Warto kupować przewody elektryczne wysokiej jakości. W końcu instalacji elektrycznych nie wymienia się zbyt często. Jest to kwestia nie tylko niezawodności, ale przede wszystkim bezpieczeństwa. Nie ma sensu w tym przypadku przesadnie oszczędzać. Unikać należy więc produktów podejrzanie tanich – z supermarketów czy bazarów. Na elektryce oszczędzać generalnie nie warto. To może się bowiem szybko zemścić.

Obecnie w zasadzie stosuje się przede wszystkim przewody elektryczne miedziane. Zapewniają one doskonałą przewodność prądu i nie generują zbyt dużych strat energii. Są też bardziej żywotne niż przewody aluminiowe. Okres tzw. płynięcia miedzy to aż 20 lat. Dopiero po tym czasie zaczyna stopniowo mieć miejsce zmiana struktury tego materiału i parametry instalacji ulegają pogorszeniu. Z tego powodu tak istotne jest regularne sprawdzanie sprawności instalacji.

Popularni producenci przewodów elektrycznych

Sklepy warte uwagi

Podsumowanie rankingu przewodów elektrycznych

Nie ma domu czy mieszkania, w którym nie byłoby przewodów elektrycznych. Jest to bowiem element będący nieodłączną częścią wszelkiego typu instalacji elektrycznych. Obecnie stawia się przede wszystkim na przewody miedziane. Te aluminiowe z uwagi na niską cenę były bardzo popularne przed laty. Dzisiaj się od nich odchodzi, bo mają o wiele gorsze parametry niż miedź. W wyborze odpowiedniego produktu powinien nieco pomóc przygotowany przez nas ranking przewodów elektrycznych.