Robot kuchenny jest urządzeniem nieocenionym w każdej kuchni. Przychodzi z pomocą przede wszystkim tym osobom, które na co dzień dużo pieką i gotują. Nowoczesne roboty łączą w sobie tak naprawdę kilka różnych funkcjonalności. Potrafią w zasadzie wszystko – kroić w plastry, siekać, miksować, rozdrabniać, ubijać czy ucierać. Dlatego też mają w kuchni robot wielofunkcyjny, można pozbyć się wielu innych urządzeń np. blendera czy sokowirówki bądź maszynki do mięsa.

Jaki robot kuchenny kupić?

Robot kuchenny to urządzenie, które zajmuje niewiele miejsca, a przy tym skutecznie zastępuje kilka innych urządzeń. Dzisiaj na jego zakup pozwolić może sobie w zasadzie każdy. Wybór jednak jest spory i niełatwy. Czym zatem należy kierować się przy zakupie robota kuchennego?

 • Moc – od tego parametru zależy ogólny czas pracy. W praktyce, im wyższa jest moc, tym dłużej urządzenie pracuje w czasie jednego uruchomienia zanim silnik ulegnie przegrzaniu. Roboty o niewielkiej mocy pracują do 10 minut. Potem trzeba je wyłączyć. Moc wpływa również na siłę, z jaką dane elementy są rozdrabniane. W przypadku urządzeń średnich jest to zwykle moc 800-1000W. Roboty duże mają moc nawet na poziomie 1500W.
 • Ilość obrotów –  klasyczne modele rozpędzają się średnio do 300 obrotów na minutę. W przypadku niektórych urządzeń spotkać się można z wartością rzędu kilkunastu tysięcy obrotów na minutę. W dobrej klasy robotach prędkość jest regulowana w sposób automatyczny, w zależności od tego, jakie produkty  są poddane obróbce.
 • Materiał – kluczowe znaczenie ma materiał,  z którego wykonana jest misa wchodząca w skład zestawu. Unikać należy tych plastikowych, które są raczej nietrwałe i szybko ulegają zniszczeniu. Lepszym rozwiązaniem są misy aluminiowe lub wykonane ze stali nierdzewnej.
 • Funkcje dodatkowe – roboty kuchenne są urządzeniami, w których spotkać się można obecnie z wieloma funkcjami dodatkowymi. Tryb pulsacyjny na przykład ułatwia kruszenie produktów, a funkcja turbo przełącza urządzenie na najwyższe obroty. Czasem w skład zestawu wchodzą dodatkowo waga, mikser kielichowy czy różnego rodzaju zabezpieczenia. Producenci coraz częściej decydują się na zabezpieczenie przed przypadkowym wyjęciem mieszadeł. Stosuje się też ochronę przed przegrzaniem robota kuchennego czy niezamkniętą pokrywką, Urządzenie nie włącza się, gdy pokrywka  nie jest prawidłowo zamontowana.

Ranking robotów kuchennych

 1. Robot kuchenny Bosch MUM 54251
  Robot kuchenny Bosch MUM 54251
  Nowoczesny robot planetarny z funkcją EasyArm Lift, która zapewnia wysoką wygodę użytkowania. W skład zestawu wchodzi wiele użytecznych końcówek – do zagniatania ciast, do mieszkania ciast, do ubijania itd. Przystawki Cube Center z kolei pozwalają na pokrojenie produktów spożywczych różnego rodzaju w idealne kostki.  Rozdrabniacz do warzyw i owoców pozwala na tarcie i rozdrabnianie składników do misy. Całość uzupełnia niezawodna maszynka do mielenia mięsa, misa ze stali szlachetnej, wyciskarka do cytrusów oraz mikser kielichowy.
 2. Kenwood Chef XL Titanium KVL8460S
  Kenwood Chef XL Titanium KVL8460S
  Funkcjonalny robot kuchenny z silnikiem o mocy 1700W. Posiada pojemną misę ze stali nierdzewnej (6,7 l). Jednocześnie można w niej przygotować niemal 5 kg ciasta czy ubić białka z 16 jaj. Dodatkowo jej wnętrze jest oświetlane, co pozwala na monitorowania procesu przygotowywania dania. W skład zestawu wchodzą ponadto trzy mieszadła ze stali nierdzewnej System Pro, szklany blender Thermoresist, malakser wykonany z Tritanu z sześcioma tarczami, maszynka do mielenia mięsa, wyciskarka co cytrusów oraz dwie osłony przeciw chlapaniu.
 3. Robot KITCHENAID ARTISAN 5KSM125EER
  Robot KITCHENAID ARTISAN 5KSM125EER
  Efektowny wizualnie robot kuchenny z niezawodnym napędem bezpośrednim oraz misą ze stali nierdzewnej o pojemności 4,8 l. W skład zestawu wchodzą m.in. sześcioelementowa rózga do ubijania, hak do zagniatania i mieszania ciast, płaskie mieszadło do wyrabania mas czy dzierża ze stali nierdzewnej, którą można myć w zmywarce. Urządzenie wykorzystuje unikalny ruch planetarny, który pozwala na szybkie i dokładne mieszkanie z napowietrzeniem.
 4. Robot kuchenny Kenwood KVL6320S
  Robot kuchenny Kenwood KVL6320S
  Robot kuchenny z silnikiem o mocy 1400W z pojemną misą ze stali nierdzewnej (6,7 l). Dzięki praktycznej osłonie przeciwko chlapaniu nie trzeba się przy tym martwić o późniejsze sprzątanie kuchni. Urządzenie posiada inteligentny system kontroli prędkości. W skład zestawu wchodzą trzy mieszadła ze stali nierdzewnej SYSTEM PRO, blender THERMO RESIST ze szkła czy wspomniana już osłona przeciw chalapaniu. Urządzenie dodatkowo prezentuje się bardzo efektownie, stanowiąc ozdobę każdej kuchni.
 5. Philips Viva Collection HR7762
  Philips Viva Collection HR7762
  Urządzenie 3w1 o mocy 750W, które składa się z pojemnika, blendera i młynka. Dzięki czterem tarczom ze stali szlachetnej pozwala na szybkie i łatwe przygotowywanie różnego rodzaju potraw. Urządzenie posiada silnik z dwiema prędkościami i ustawieniem pulsacji. Technologia PowerChop zapewnia siekanie na najwyższym poziomie. W skład zestawu wchodzi seria akcesoriów pełniących aż 28 różnych funkcji. Są to m.in. końcówka do wyrabiania ciasta, nóż do krojenia mięsa, tarcze do szatkowania i tarcia, blender, młynek do mielenia itd.  Co więcej, można je myć w zmywarce.

Czy warto kupić robota kuchennego?

Osoby, które na co dzień same gotują, wiedzą doskonale jak duże znaczenie w kuchni ma odpowiedni sprzęt AGD. Robot kuchenny dobrej jakości jest w stanie zastąpić kilka urządzeń jednocześnie. Potrafi bowiem ucierać jajka, wyciskać cytrusy, mielić mięso, siekać warzywa, blendować, ubijać ciasto, kroić warzywa i owoce w paski i talarki, mielić kawę itd. Tym samym jest to urządzenie, które może z powodzeniem zastąpić człowieka w przypadku wielu mozolnych czynności.

Dzięki robotowi kuchennemu można w dużej mierze ułatwić sobie życie. Jest to szczególnie istotne dla osób zajętych i zabieganych na co dzień, które nie mają zbyt wiele wolnego czas na samodzielne gotowanie czy pieczenie. Dodatkowo robot, który zastępuje kilka urządzeń, zajmuje relatywnie niewiele miejsca. Poza tym niekiedy może stać się prawdziwą ozdobą kuchni. Niektóre modele są bowiem bardzo efektowne pod względem designu.

Popularni producenci robotów kuchennych

 • Philips
 • Bosch
 • Kenwood
 • Kitchenaid
 • Hoffen
 • Zelmer
 • Electrolux

Sklepy z robotami kuchennymi warte uwagi

 • Allegro
 • eMag
 • Morele.net
 • Empik
 • Media Markt
 • Media Expert
 • Euro RTV AGD