Szybkowar to w zasadzie bardzo szczelny garnek. Gdy jest zamknięty, pod wpływem temperatury rośnie w nim ciśnienie, co pozwala na szybkie przygotowanie potraw. Na ogół wykonany jest on ze stali nierdzewnej lub aluminium. Znajdujące się w szybkowarze składniki powinny być przy tym zanurzone w wodzie. Dzięki szczelności przez cały czas gotowania temperatura w garnku jest taka sama. Nadmiar pary wodnej przedostaje się na zewnątrz za sprawą zaworu bezpieczeństwa na pokrywie naczynia.

Ranking szybkowarów

 1. Szybkowar Tefal Secure 5 Neo V2 P2530741
  szybkowar Tefal Secure 5 Neo V2 P2530741
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalny szybkowar z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Posiada pięcioelementowy system zabezpieczeń i dwa programy gotowania (do mięs oraz do ryb i warzyw). Objęty jest aż dziesięcioletnią gwarancją producenta.  Pozwala na szybkie przygotowywania różnego rodzaju potraw, które nie tracą swoich wartości odżywczych. Na uwagę zasługuje również prosty system otwierania i zamykania oraz atrakcyjny design urządzenia.
 2. Gerlach szybkowar 6L z długą rączką 323B
  Gerlach szybkowar 6L z długą rączką 323B
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości szybkowar wykonany z odpornej na korozję i uszkodzenia mechaniczne stali nierdzewnej. Posiada grube dno, które składa się z trzech wytrzymałych warstw. Wyposażone jest ono dodatkowo w aluminiowy dysk odpowiedzialny za szybkie i równomierne rozprowadzanie ciepła. Urządzenie ma dodatkowo solidny uchwyt pozwalający na wygodne użytkowanie i otwór na parę wodną. Dzięki regulatorowi ciśnienia można przez cały czas kontrolować przygotowywane potrawy. Pojemność szybkowaru to 6 litrów.
 3. Szybkowar MPM MGS-07
  Szybkowar MPM MGS-07
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny szybkowar pozwalający na szybkie przygotowywanie smacznych i zdrowych potraw. Doskonale sprawdza się przy gotowaniu potraw jednogarnkowych. Proces gotowania w tym przypadku odbywa się z użyciem ciśnienia wytwarzanego w środku naczynia i wysokiej temperatury. Pojemność urządzenia to 7 litrów. Jest ono więc odpowiednie nawet dla dużych rodzin. Wykonany jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej. W skład zestawu wchodzą również szklana pokrywka, wkład do gotowania na parze z funkcją tarki do warzyw oraz podstawka pod wkład.
 4. Szybkowar Eldom SW500 Perfect Cook
  Szybkowar Eldom SW500 Perfect Cook
  Sprawdź aktualną cenę
  Szybkowar do gotowania i podgrzewania potraw. Wyróżnia się eleganckim designem. Wykonany jest ze stali szlachetnej i wyposażony we wzmocnione dno oraz nieprzywierające powłoki.  Naczynie ma pojemność 5 litrów i jest łatwe w obsłudze oraz utrzymaniu w czystości. Ciekawie prezentuje się dotykowy panel sterowania z cyfrowym wyświetlaczem, W skład zestawu wchodzą także akcesoria dodatkowe np. kubek z miarką i łopatką czy tacka ze stali nierdzewnej. Pokrywa posiada zawór bezpieczeństwa parowego i wskaźnik ciepła. Szybkowar ma aż 14 programów działania.
 5. Gerlach Szybkowar Solid 6l
  Gerlach Szybkowar Solid 6l
  Sprawdź aktualną cenę
  Wykonany ze stali nierdzewnej 18/10 szybkowar. Posiada trójwarstwowe dno z aluminiowym dyskiem. Sprawdza się doskonale na wszystkich rodzajach kuchenek – gazowych,  elektrycznych, ceramicznych i indukcyjnych. Na uwagę zasługuje pokrywa z regulatorem wewnętrznego ciśnienie oraz funkcjonalne, składane uchwyty. Wewnątrz znajduje się miarka pomagająca w odmierzaniu składników. Urządzenie nadaje się do mycia w zmywarce.

Jaki szybkowar kupić?

Szybkowar wbrew pozorom nie jest wynalazkiem nowym. Pierwsze naczynia tego rodzaju stosowano bowiem już w wieku XVII. Obecnie wybór w tym zakresie jest naprawdę spory. Czym zatem warto się w tym przypadku kierować?

 • Pojemność – szybkowary o pojemności 4 litrów pozwalają na jednoczesne przygotowanie jednej lub dwóch porcji. W przypadku szybkowarów o pojemności 6 litrów, które są najpopularniejsze można przygotować potrawę dla 4 osób. Do wyboru są też modele ośmiolitrowe, idealne dla dużych rodzin.
 • Rodzaj – do wyboru są urządzenia klasyczne i elektryczne. Szybkowary  klasyczne przeznaczone są na kuchenki gazowe, elektryczne, indukcyjne lub ceramiczne. Są niedrogie i proste w działaniu. Szybkowary elektryczne z kolei podłączane są do prądu. Mają na ogół sporo funkcji dodatkowych. Do ich użytkowania nie jest potrzebna kuchenka.
 • Średnica – od tego parametru w dużej mierze zależy wygoda użytkowania naczynia. Trzeba go dopasować odpowiednio do swojej kuchenki.
 • Blokada pokrywy – musi ona pozwalać na wygodne otworzenie szybkowaru w dowolnej chwili. Chroni ona przed przypadkowym uwolnieniem dużej ilości pary, co skończyć się może poparzeniem.
 • Typ regulatora – w przypadku szybkowarów spotkać się można z regulatorami klasycznymi (z zaworkami ciężarkowymi) bądź sprężynowymi. Muszą one dać się łatwo zdemontować w celu sprawdzenia drożności.
 • Funkcje i wyposażenie dodatkowe – wiele funkcji dodatkowych mają na ogół urządzenia elektryczne. W skład zestawu wchodzić mogą też akcesoria dodatkowe np. koszyk do gotowania  na parze.
 • Materiał wykonania – do wyboru są modele wykonane z aluminium bądź stali nierdzewnej. Stal jest bardzo wytrzymała i neutralna. Nie wydziela zapachu metalicznego, ale nagrzewa się powoli i nierównomiernie. Aluminium nagrzewa się znacznie szybciej, ale równie szybko traci ciepło. W temperaturze powyżej 180 stopni Celsjusza wydziela substancje szkodliwe. W przypadku szybkowarów taka temperatura nie jest jednak osiągana.

Czy warto kupić szybkowar?

Szybkowar to urządzenie,  które niewątpliwie warto mieć w nowoczesnej kuchni. Dzięki niemu można do minimum skrócić czas przygotowywania potraw. Dodatkowo w szybkowarze nie można nic przypalić. Z naczynia nie wydostaje się bowiem para wodna. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że warzywa czy owoce przygotowywane w ten sposób nie tracą nic ze swojego smaku i aromatu. Są lekkostrawne i smaczne.

Szybkowary do gotowania wykorzystują parę wodną. Tym samym nie trzeba w tym przypadku sięgać po dużą ilość wody, która nie miałaby jak z naczynia wyparować. Ryzyko przypalenia się potrawy jest więc zerowe. W praktyce w szybkowarze nie używa się więcej niż 3 szklanek wody. Przekłada się to oczywiście na mniejsze jej zużycie.
Za sprawą szybkowaru można przy okazji zmniejszyć zużycie prądu i gazu, w zależności od tego jaka kuchenka znajduje się w domu czy mieszkaniu. Czas gotowania w  tym przypadku jest naprawdę bardzo krótki, a potrawy smaczne.

Popularni producenci szybkowarów

Sklepy z szybkowarami warte uwagi