Szybkowar to w zasadzie bardzo szczelny garnek. Gdy jest zamknięty, pod wpływem temperatury rośnie w nim ciśnienie, co pozwala na szybkie przygotowanie potraw. Na ogół wykonany jest on ze stali nierdzewnej lub aluminium. Znajdujące się w szybkowarze składniki powinny być przy tym zanurzone w wodzie. Dzięki szczelności przez cały czas gotowania temperatura w garnku jest taka sama. Nadmiar pary wodnej przedostaje się na zewnątrz za sprawą zaworu bezpieczeństwa na pokrywie naczynia.

Jaki szybkowar kupić?

Szybkowar wbrew pozorom nie jest wynalazkiem nowym. Pierwsze naczynia tego rodzaju stosowano bowiem już w wieku XVII. Obecnie wybór w tym zakresie jest naprawdę spory. Czym zatem warto się w tym przypadku kierować?

 • Pojemność – szybkowary o pojemności 4 litrów pozwalają na jednoczesne przygotowanie jednej lub dwóch porcji. W przypadku szybkowarów o pojemności 6 litrów, które są najpopularniejsze można przygotować potrawę dla 4 osób. Do wyboru są też modele ośmiolitrowe, idealne dla dużych rodzin.
 • Rodzaj – do wyboru są urządzenia klasyczne i elektryczne. Szybkowary  klasyczne przeznaczone są na kuchenki gazowe, elektryczne, indukcyjne lub ceramiczne. Są niedrogie i proste w działaniu. Szybkowary elektryczne z kolei podłączane są do prądu. Mają na ogół sporo funkcji dodatkowych. Do ich użytkowania nie jest potrzebna kuchenka.
 • Średnica – od tego parametru w dużej mierze zależy wygoda użytkowania naczynia. Trzeba go dopasować odpowiednio do swojej kuchenki.
 • Blokada pokrywy – musi ona pozwalać na wygodne otworzenie szybkowaru w dowolnej chwili. Chroni ona przed przypadkowym uwolnieniem dużej ilości pary, co skończyć się może poparzeniem.
 • Typ regulatora – w przypadku szybkowarów spotkać się można z regulatorami klasycznymi (z zaworkami ciężarkowymi) bądź sprężynowymi. Muszą one dać się łatwo zdemontować w celu sprawdzenia drożności.
 • Funkcje i wyposażenie dodatkowe – wiele funkcji dodatkowych mają na ogół urządzenia elektryczne. W skład zestawu wchodzić mogą też akcesoria dodatkowe np. koszyk do gotowania  na parze.
 • Materiał wykonania – do wyboru są modele wykonane z aluminium bądź stali nierdzewnej. Stal jest bardzo wytrzymała i neutralna. Nie wydziela zapachu metalicznego, ale nagrzewa się powoli i nierównomiernie. Aluminium nagrzewa się znacznie szybciej, ale równie szybko traci ciepło. W temperaturze powyżej 180 stopni Celsjusza wydziela substancje szkodliwe. W przypadku szybkowarów taka temperatura nie jest jednak osiągana.

Ranking szybkowarów

 1. Szybkowar Tefal Secure 5 Neo V2 P2530741
  szybkowar Tefal Secure 5 Neo V2 P2530741

  Funkcjonalny szybkowar z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Posiada pięcioelementowy system zabezpieczeń i dwa programy gotowania (do mięs oraz do ryb i warzyw). Objęty jest aż dziesięcioletnią gwarancją producenta.  Pozwala na szybkie przygotowywania różnego rodzaju potraw, które nie tracą swoich wartości odżywczych. Na uwagę zasługuje również prosty system otwierania i zamykania oraz atrakcyjny design urządzenia.
 2. Gerlach szybkowar 6L z długą rączką 323B
  Gerlach szybkowar 6L z długą rączką 323B

  Wysokiej jakości szybkowar wykonany z odpornej na korozję i uszkodzenia mechaniczne stali nierdzewnej. Posiada grube dno, które składa się z trzech wytrzymałych warstw. Wyposażone jest ono dodatkowo w aluminiowy dysk odpowiedzialny za szybkie i równomierne rozprowadzanie ciepła. Urządzenie ma dodatkowo solidny uchwyt pozwalający na wygodne użytkowanie i otwór na parę wodną. Dzięki regulatorowi ciśnienia można przez cały czas kontrolować przygotowywane potrawy. Pojemność szybkowaru to 6 litrów.
 3. Szybkowar MPM MGS-07
  Szybkowar MPM MGS-07

  Nowoczesny szybkowar pozwalający na szybkie przygotowywanie smacznych i zdrowych potraw. Doskonale sprawdza się przy gotowaniu potraw jednogarnkowych. Proces gotowania w tym przypadku odbywa się z użyciem ciśnienia wytwarzanego w środku naczynia i wysokiej temperatury. Pojemność urządzenia to 7 litrów. Jest ono więc odpowiednie nawet dla dużych rodzin. Wykonany jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej. W skład zestawu wchodzą również szklana pokrywka, wkład do gotowania na parze z funkcją tarki do warzyw oraz podstawka pod wkład.
 4. Szybkowar Eldom SW500 Perfect Cook
  Szybkowar Eldom SW500 Perfect Cook
  Szybkowar do gotowania i podgrzewania potraw. Wyróżnia się eleganckim designem. Wykonany jest ze stali szlachetnej i wyposażony we wzmocnione dno oraz nieprzywierające powłoki.  Naczynie ma pojemność 5 litrów i jest łatwe w obsłudze oraz utrzymaniu w czystości. Ciekawie prezentuje się dotykowy panel sterowania z cyfrowym wyświetlaczem, W skład zestawu wchodzą także akcesoria dodatkowe np. kubek z miarką i łopatką czy tacka ze stali nierdzewnej. Pokrywa posiada zawór bezpieczeństwa parowego i wskaźnik ciepła. Szybkowar ma aż 14 programów działania.
 5. Gerlach Szybkowar Solid 6l
  Gerlach Szybkowar Solid 6l
  Wykonany ze stali nierdzewnej 18/10 szybkowar. Posiada trójwarstwowe dno z aluminiowym dyskiem. Sprawdza się doskonale na wszystkich rodzajach kuchenek – gazowych,  elektrycznych, ceramicznych i indukcyjnych. Na uwagę zasługuje pokrywa z regulatorem wewnętrznego ciśnienie oraz funkcjonalne, składane uchwyty. Wewnątrz znajduje się miarka pomagająca w odmierzaniu składników. Urządzenie nadaje się do mycia w zmywarce.

Czy warto kupić szybkowar?

Szybkowar to urządzenie,  które niewątpliwie warto mieć w nowoczesnej kuchni. Dzięki niemu można do minimum skrócić czas przygotowywania potraw. Dodatkowo w szybkowarze nie można nic przypalić. Z naczynia nie wydostaje się bowiem para wodna. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że warzywa czy owoce przygotowywane w ten sposób nie tracą nic ze swojego smaku i aromatu. Są lekkostrawne i smaczne.

Szybkowary do gotowania wykorzystują parę wodną. Tym samym nie trzeba w tym przypadku sięgać po dużą ilość wody, która nie miałaby jak z naczynia wyparować. Ryzyko przypalenia się potrawy jest więc zerowe. W praktyce w szybkowarze nie używa się więcej niż 3 szklanek wody. Przekłada się to oczywiście na mniejsze jej zużycie.
Za sprawą szybkowaru można przy okazji zmniejszyć zużycie prądu i gazu, w zależności od tego jaka kuchenka znajduje się w domu czy mieszkaniu. Czas gotowania w  tym przypadku jest naprawdę bardzo krótki, a potrawy smaczne.

Popularni producenci szybkowarów

 • Gerlach
 • Tefal
 • Eldom
 • MPM

Sklepy z szybkowarami warte uwagi

 • Allegro
 • Electro
 • RTV Euro AGD
 • Avans
 • Media Expert
 • Morele.net
 • Empik