Skaner komputerowy to stosunkowo niewielkich rozmiarów urządzenie pozwalające na odczytywanie oraz rejestrowanie pasm informacji. Zasada jego działania oparta jest na rejestracji kolejnych linii obrazu. Z tego powodu niekiedy skanery nazywane są czytnikami przebiegowymi lub krokowymi. Umożliwiają one na przeniesienie do komputera obrazu zapisanego na papierze bądź nośniku transparentnym. Obraz ten przekształcany jest w sygnały elektryczne, które  potem są przetwarzane w pliki zapisywane w pamięci komputera.

Ranking skanerów komputerowych

 1. Skaner Epson Perfection V370 Photo (B11B207313)

  Skaner Epson Perfection V370 Photo (B11B207313)
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny skaner fotograficzny A4 z modułem do skanowania materiałów transparentnych. Dzięki temu pozwala na skanowanie klisz, negatywów czy slajdów. Wyróżnia się wysoką rozdzielczością optyczną 4800 dpi. Posiada innowacyjną matrycę CCD – ChargeCoupled Device. Dzięki temu skanuje z wyjątkową precyzją. Nadaje się do skanowania nawet bardzo grubych książek.

 2. Canon Skaner CanoScan LIDE220 4800 x 4800dpi USB (9623B010)

  Canon Skaner CanoScan LIDE220 4800 x 4800dpi USB (9623B010)
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy, niewielkich rozmiarów skaner. Szybko skanuje dokumenty i fotografie, oferując przy tym bardzo wysoką rozdzielczość 4800×4800 dpi. Pozwala na skanowanie do usług w chmurze np. Dropboxa czy Evernote. Wyróżnia się eleganckim, nowoczesnym designem. Posiada podstawkę pionową, dlatego zajmuje naprawdę niewiele miejsca. Obsługiwany jest za pomocą pięciu jednodotykowych przycisków EZ. Do jego uruchomienia potrzebny jest zaledwie jeden przewodów USB.

 3. Skaner komputerowy Brother ADS-2400N

  Skaner komputerowy Brother ADS-2400N
  Sprawdź aktualną cenę

  Innowacyjny skaner, który obsługuje wiele typów i rozmiarów nośników. Wyróżnia się wysoką prędkością pracy. Jest w stanie wykrywać i usuwać obszary kolorowe, wyrównywać skany czy pomijać puste strony. Oczyszcza dokumenty z otworów po dziurkaczu czy plamek. Urządzenie potrafi przetwarzać mieszane partie dokumentów m.in. arkusze A4, paragony czy karty plastikowe. Skanowanie odbywać się za pomocą aplikacji zainstalowanej na komputerze.

 4. Skaner Plustek SmartOffice PS286 PLUS (PLUSPS286ADF)

  Skaner Plustek SmartOffice PS286 PLUS (PLUSPS286ADF)
  Sprawdź aktualną cenę

  Szybko skaner dupleksowy dwustronny na 50 kartek. Wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami. Oferuje możliwość skanowania kart kredytowych. W ciągu minuty przetwarza nawet 25 dokumentów. Po włączeniu w zasadzie od razu jest gotowy do pracy. Nie sprawia większych problemów w obsłudze. W skład zestawu poza samym skanerem wchodzą kabel zasilający, zasilacz, podajnik ADF, przewód USB, płyta CD ze sterownikami i oprogramowaniem oraz arkusz ochronny.

 5. Skaner Epson WorkForce DS-780N (B11B227401)

  Skaner Epson WorkForce DS-780N (B11B227401)
  Sprawdź aktualną cenę

  Bezpieczny skaner sieciowy o kompaktowych wymiarach. Pozwala na szybkie skanowanie i udostępnianie dokumentów w sieci. Posiada podajnik papieru ADF na 100 arkuszy. Wyróżnia się dużą szybkością skanowania. Błyskawicznie udostępnia zeskanowane pliki. W ciągu minuty urządzenie skanuje aż 45 stron w rozdzielczości 300 dpi. Model ten wyposażony jest w innowacyjny tryb skanowania precyzyjnego i funkcję wykrywania podwójnych arkuszy. Na uwagę zasługuje także panel sterowania z kolorowym wyświetlaczem LCD.

Jaki skaner komputerowy kupić?

Skaner komputerowy to urządzenie często niedoceniane, a szkoda. Jest nieocenione w przypadku archiwistów, pracowników biurowych i nie tylko. Pozwala na zamianę papierowych dokumentów na ich wersje elektroniczne. Jak jednak wybrać odpowiedni model? Na co zwrócić uwagę przy zakupie skanera komputerowego?

 • Układ optyczny – do wyboru są skanery wykorzystujące układy CCD i CIS. Skanery CCD posiadają lampę fluorescencyjną z zimną katodą. Elementem światłoczułym jest z kolei matryca CCD. Całość uzupełniają luster i soczewki. Takie urządzenia nagrzewają się chwilę. Są bardziej energochłonne niż skanery CIS i większe. Z drugiej strony oferują głębsze odwzorowanie kolorów i lepsze przejścia tonalne. Są idealne do skanowania zdjęć, grafik i dokumentów A4. Skanery CIS jako źródło światła wykorzystują z kolei diody LED. Są od razu po włączeniu gotowe do pracy i cechują się niskim zużyciem energii. Są małe i żywotne. Nadają się do archiwizacji dokumentów.
 • Metoda umieszczania skanowanych nośników – do wyboru są urządzenia płaskie, szczelinowe, ręczne i do negatywów. Najbardziej popularne są skanery płaskie zwane stołowymi. Otwiera się je i skanowany dokument umieszcza na szklanej tafli. To modele stacjonarne. Urządzenia szczelinowe (rolkowe) na pierwszy rzut oka wyglądają jak drukarka. To skanery przeznaczone do zastosowania profesjonalnego, bo są w stanie w krótkim czasie przeskanować sporo dokumentów. Do skanowania negatywów przeznaczone są osobne skanery. Większość z nich nie wymaga nawet podłączenia do komputera.
 • Format dokumentów – w warunkach domowych skanuje się przede wszystkim dokumenty w formacie A4. Są jednak i skanery większe, które skanują format A3.
 • Rozdzielczość – kluczowe znaczenie ma rozdzielczość optyczna mierzona w dpi. Im jest ona wyższa, tym lepiej. Dzięki rozdzielczości minimum 2400 dpi możliwa jest digitalizacja obrazów z wysokim odwzorowaniem szczegółów. Na ogół lepszego sprzętu potrzebują profesjonaliści np. fotografowie.
 • Prędkość skanowania – ma to znaczenie, gdy na co dzień skanowana jest duża ilość dokumentów, obrazów.

Czy warto kupić skaner komputerowy?

Skaner komputerowy to urządzenie, które pozwala na przekształcenie obrazu dwu lub trójwymiarowego do formy cyfrowej. Zadaniem skanera jest przeszukiwanie kolejnych pasm informacji, odczytywanie ich oraz rejestrowanie. W praktyce skaner od aparatu fotograficznego różni się tym, że nie rejestruje od razu całości obrazu w danej chwili, ale po kolei sczytuje linie obrazu. Z tego powodu głowica skanera przesuwa się po danym dokumencie. Za sprawą skanera digitalizować można zdjęcia czy dokumenty różnego rodzaju. W ten sposób zaoszczędzić można naprawdę sporo miejsca czy zachować zniszczone już pisma.

Skanery komputerowe wykorzystywane są w wielu firmach i nie tylko. Sięgają po nie zarówno profesjonaliści np. fotografowie, jak i amatorzy. Urządzenia tego rodzaju sprawdzają się także w warunkach domowych. Są raczej proste w obsłudze, a dodatkowo nowoczesne modele wcale nie zajmują wiele miejsca. Wiele  z nich to modele przenośne.

Popularni producenci skanerów komputerowych

Sklepy ze skanerami warte uwagi