Smoczek ortodontyczny to ciekawa alternatywa dla klasycznego smoczka dla dzieci. Jego głównym zadaniem jest minimalizowanie u maluchów wad zgryzu. Używanie nieodpowiednich smoczków może bowiem dziecku zaszkodzić i zaburzyć proces laktacji.  Smoczki ortodontyczne opracowane zostały przez specjalistów. Dlatego wspierają prawidłowy rozwój jamy ustnej dziecka. Są produkowane z miękkiego silikonu. Mają pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego.

Ranking smoczków ortodontycznych

Jaki smoczek ortodontyczny kupić? To pytanie z pewnością powinien zadać sobie niejeden rodzic małego dziecka. Jest to bowiem zdrowsza alternatywa dla klasycznych smoczków dla niemowląt. Dlatego stworzyliśmy ranking smoczków ortodontycznych, uwzględniając w nim produkty cieszące się dużym zaufaniem wśród internautów. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.

 1. PHILIPS AVENT Ultra Air 0-6M 2 szt. SCF376/11 Gwiazdki/Miś

  PHILIPS AVENT Ultra Air 0-6M 2 szt. SCF376/11 Gwiazdki/Miś

  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości smoczek ortodontyczny dla dzieci, który pozwala skórze oddychać. Posiada cztery spore otwory i świeci się w ciemności. Dlatego bez problemu znaleźć go można nawet, gdy światło jest zgaszone. Produkt przeznaczony jest dla dzieci do szóstego miesiąca życia. W skład opakowania wchodzą dwie sztuki smoczków ortodontycznych pozbawionych szkodliwego bisfenolu A.

 2. LOVI SMOCZEK SILIKONOWY DYNAMICZNY 0-3M 2 SZT BUDDY BEAR (22/863)

  LOVI SMOCZEK SILIKONOWY DYNAMICZNY 0-3M 2 SZT BUDDY BEAR

  Sprawdź aktualną cenę

  Silikonowy smoczek ortodontyczny, który rozciąga się i kurczy razem z rytmem ssania dziecka. Jego symetryczny kształt inspirowany jest kształtem brodawki sutkowej. Specjalnie profilowana tarcza pozwala maluchowi swobodnie oddychać przez całą noc. Całość wykonana jest z tworzywa bez udziału bisfenolu A. Otwory zlokalizowane w tarczy zapewniają przepływ powietrza i nie podrażniają delikatnej skóry bobasa. Smoczek przeznaczony jest dla najmłodszych dzieci w wieku do trzech miesięcy.

 3. Bamed Ag Mam Perfect Syrenkam Smoczek Uspokajający 16M Różowy

  Bamed Ag Mam Perfect Syrenkam Smoczek Uspokajający 16M Różowy

  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy smoczek ortodontyczny dla najmłodszych dzieci z bardzo cienką i miękką szyjką. Dzięki temu nie wywiera dużego nacisku na szczękę i delikatne uzębienie malucha, co skutecznie minimalizuje powstawanie wad zgryzu. Dodatkowo ssanie tego smoczka od bobasa nie wymaga dużego wysiłku. Produkt można szybko i bezproblemowo wysterylizować w zwykłej kuchence mikrofalowej.

 4. Dr. Browns Smoczek Prevent Motyl 6-12M Zwierzęta Niebieski 2Szt

  Dr. Browns Smoczek Prevent Motyl 6-12M Zwierzęta Niebieski 2Szt

  Sprawdź aktualną cenę

  Uspokajający smoczek ortodontyczny dla dzieci w wieku od szóstego do dwunastego miesiąca życia. Produkt zaprojektowany został przez stomatologa i wspiera prawidłowy rozwój jamy ustnej malucha. Wykorzystuje specjalny kanalik odpowietrzający, który redukuje ciśnienie wytwarzane przy podniebieniu w czasie ssania. Wyprofilowana tarcza daje noskowi dziecka sporo miejsca. Smoczek wykonany jest z silikonu. Nie zawiera bisfenolu A.

 5. Chicco Smoczek Uspokajający Physioforma Soft Silikonowy Różowy 6-16 m+ 1 szt.


  Chicco Smoczek Uspokajający Physioforma Soft Silikonowy Różowy 6-16 m+ 1 szt.

  Sprawdź aktualną cenę

  Smoczek ortodontyczny przeznaczony dla dzieci od 6. do 16. miesiąca życia. To produkt w całości wykonany z miękkiego i delikatnego silikonu – materiały trwałego, higienicznego, odpornego na odbarwienia. Można go stosować w dzień i w nocy. Tarcza smoczka ma ergonomiczny kształt i nie powoduje u malucha uczucia dyskomfortu. Posiada dodatkowo otwory wentylacyjne pozwalające skórze dziecka oddychać.

Jaki smoczek ortodontyczny kupić?

Wiele małych dzieci bez smoczka wręcz nie może funkcjonować. Warto wówczas rozważyć zakup polecanego przez wielu specjalistów smoczka ortodontycznego. Na jaki model się zdecydować? Co wziąć pod uwagę przy zakupie smoczka tego typu?

 • Materiał – to kwestia w tym przypadku najważniejsza. Popularne są smoczki kauczukowe (lateksowe) – odlane z jednego kawałka. Nie mają one łączeń i szczelin, w których zbierają się zabrudzenia czy bakterie. Są dla dzieci bezpieczne, bo nie ma ryzyka oderwania się od tarczy gumy i zachłyśnięcia się nią. Lateks nie należy jednak do materiałów najwytrzymalszych. Szybko się odkształca i odbarwia. Niekiedy powoduje uczulenia. Coraz częściej spotkać się też można ze smoczkami ortodontycznymi silikonowymi. Są one twardsze i hipoalergiczne. Nie mogą zawierać bisfenolu A, a także PVC i ftalanu.
 • Tarczka – to niezwykle istotny element smoczka ortodontycznego. Wielkość tarczki należy dobrać tak, aby nie zasłaniała ona noska malucha i nie utrudniała mu oddychania. Na co dzień dobrze sprawdzają się modele z otworami, które nie pozwalają na tworzenie się odparzeń na delikatnej skórze dziecka. Ciekawym rozwiązaniem są smoczki ortodontyczne z kanałem cyrkulacji, który skutecznie zapobiega zbieraniu się śliny.
 • Rozmiar – odpowiedni rozmiar smoczka ortodontycznego ma ogromne znaczenie. Model za mały czy zbyt duży powodować może niestety sporo komplikacji. Za duży smoczek u malucha niekiedy powoduje odruch wymiotny. Dziecko nie chce go ssać, bo przełożyć się może na problemy z ssaniem piersi. Natomiast smoczek za mały powodować może nieodpowiednie ułożenie żuchwy. To oczywiście ma swoje konsekwencje w przyszłości – poważne wady zgryzu.
 • Etui – niektóre smoczki ortodontyczne sprzedawane są w zestawie z praktycznym etui. Dzięki temu można je schować na czas podróży czy spaceru. Ułatwia to ich przechowywanie również w domu.

Czy warto kupić smoczek ortodontyczny?

Każde dziecko od urodzenia ma odruch ssania. Ssać potrafi zresztą już w łonie matki. Jest to zupełnie normalne zjawisko. Dlatego niemowlę potrafi ssać po dostawieniu do piersi matki. Ssanie zaspokaja głód, ale przy okazji uspokaja malucha. W ten sposób dziecko realizuje także potrzebę bliskości. Dlatego stworzony został smoczek ortodontyczny. Jego główną rolą jest pomaganie, a nie szkodzenie. Okazuje się bowiem, że używanie nieodpowiedniego rodzaju smoczka powodować może wady zgryzu lub próchnicę zębów. Czasami jest w stanie nawet zaburzyć proces laktacji.

Dobrej jakoś smoczki ortodontyczne dla noworodków w bezpieczny sposób uspokajają dziecko. Przychodzą z pomocą podczas zasypiania i uciszania płaczącego bobasa. Muszą dodatkowo chronić zęby i dziąsła maluszka. Z tego powodu niekiedy smoczki ortodontyczne nazywane są smoczkami anatomicznymi. Redukują one nieprawidłowości i wspierają rozwój szczęki.

Smoczki ortodontyczne mają pozytywną opinię Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego. Produkowane są głównie z miękkiego silikonu. Mobilizują one język do naturalnego ułożenia. Powodują równomierny nacisk języka na podniebienie. Uspokajają dziecko w okresie wzrostu i wyrzynania się zębów. Stworzone zostały bowiem we współpracy z najlepszymi ortodontami na świecie.

Popularni producenci smoczków ortodontycznych

Podsumowanie rankingu smoczków ortodontycznych

Smoczki ortodontyczne to bardzo ciekawa alternatywa dla standardowych smoczków dla dzieci. Mają one całkiem sporo zalet. Przede wszystkim ich stosowanie zapobiega rozwojowi u dzieci wad zgryzu. Są one wykonywane głównie z bezpiecznego dla maluchów silikonu, a więc materiału higienicznego i bardzo trwałego. W naszym rankingu smoczków ortodontycznych znaleźć można najciekawsze propozycje na rynku, które cieszą się dużą popularnością wśród internautów. Już teraz serdecznie zapraszamy do lektury.