Śrubokręt zwany także wkrętakiem to popularne narzędzie ręczne składające się z grotu i rękojeści. Zazwyczaj jest to pręt, który na jednym końcu jest ściśnięty bądź  spłaszczony. Powstaje w ten sposób wąska krawędź pozwalająca na wsunięcie jej w łebek wkręta. Ten można obracać – wkręcać lub wykręcać. Przeciwległy koniec grotu to uchwyt wykonany na ogół z tworzywa sztucznego. Śrubokręty mogą mieć różne końcówki. Wykorzystywane są do wielu prac.

Ranking śrubokrętów

 1. Stanley Zestaw Wkrętaków – 38 szt. – 63-038

  Śrubokręt Stanley Zestaw Wkrętaków - 38 szt. - 63-038
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy zestaw wkrętaków precyzyjnych z 38 końcówkami – bitami. Są to bity standardowe o ergonomicznym kształcie. Produkt doskonale sprawdza się w ciasnych miejscach i wyposażony jest w grzechotkę. W skład zestawu wchodzą m.in. uchwyt do bitów standardowych 1/4”, wkrętak – uchwyt do bitów precyzyjnych, bity standardowe 1/4”, bit płaski, bit krzyżowy, bit imbusowy, bit kwadratowy oraz bity precyzyjne. Całość uzupełnia wygodna walizka transportowa.

 2. Yato Wkrętak z wymiennymi końcówkami kpl. 12 szt. (22w1) YT-2797

  Yato Wkrętak z wymiennymi końcówkami kpl. 12 szt. (22w1) YT-2797
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalny wkrętak z dwumateriałową rączką z miękką wkładką, która zapewnia mocny chwyt. Wkrętak nie ślizga się w dłoni. Doskonale sprawdza się w przypadku zastosowań profesjonalnych. Otwór umieszczony w rękojeści pozwala na jego powieszenie. Groty wykonane są ze stali wysokostopowej. Długość całkowita to 175 mm. W skład zestawu wchodzą dwustronne końcówki – płaskie, krzyżowe, hex z kulką, torx czy hex.

 3. Śrubokręt Wolfcraft 1236000 wkrętak z elastycznym czpieniem i końcówką do bitów (WF1236000)

  Śrubokręt Wolfcraft 1236000 wkrętak z elastycznym czpieniem i końcówką do bitów (WF1236000)
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości wkrętak z elastycznym trzpieniem, który świetnie sprawdza się w trudno dostępnych miejscach. Posiada pierścień mocujący pozwalający na dokładne prowadzenie wkrętaka ręcznego. Na uwagę zasługuje również ergonomiczny uchwyt zapewniający wysoką transmisję siły. Uchwyt wykonany jest z dwóch materiałów. Narzędzie sprawdzi się zarówno w przydomowym garażu, jak i w profesjonalnym zakładzie.

 4. Stanley Wkrętak sześciofunkcyjny 68-012

  Stanley Wkrętak sześciofunkcyjny 68-012
  Sprawdź aktualną cenę

  Sześciofunkcyjny wkrętak, który świetnie sprawdzi się zarówno w rękach amatora, jak i profesjonalisty. Posiada bimateriałową rękojeść i bardzo dobrze leży w dłoni. W skład zestawu wchodzą dodatkowo wymienne, wielofunkcyjne końcówki dwustronne montowane w bardzo szybki sposób. Producent na wkrętak udziela długiej, bo aż dwuletniej gwarancji.

 5. Śrubokręt Yato Wkrętak torx security T8x75mm YT-25953

  Śrubokręt Yato Wkrętak torx security T8x75mm YT-25953
  Sprawdź aktualną cenę

  Niezwykle funkcjonalny wkrętak z końcówką roboczą, która jest utwardzana i piaskowana. W ten sposób stabilność grota jest wzmocniona. Rękojeść produktu jest wykonana z wysokiej klasy tworzyw o zróżnicowanej twardości. Końcówka w tym przypadku wyposażona jest w specjalny otwór wewnętrzny przeznaczony do obsługi gniazd zabezpieczonych. Wkrętak wykorzystać z powodzeniem można w różnych branżach do wykonywania profesjonalnych prac montażowych.

Jaki śrubokręt kupić?

Śrubokręt to niewątpliwie podstawowe narzędzie ręczne, które musi znaleźć się nie tylko w profesjonalnym zakładzie, ale i w każdym gospodarstwie domowym. Jaki śrubokręt warto mieć w swoim domu? Co trzeba wziąć pod uwagę przy jego zakupie?

 • Przeznaczenie i rodzaj – wyróżnić można śrubokręty precyzyjne, standardowe np. przeznaczone do montażu gniazdek elektrycznych oraz uniwersalne – wyposażone w wymienne końcówki. W tym ostatnim przypadku można wybrać odpowiedni kształt i wielkość bita. W razie potrzeby można bity dokupić osobno, bez konieczności inwestowania w cały śrubokręt.
 • Materiał wykonania – znaczenie ma przede wszystkim materiał wykonania końcówki, gdyż ot ego zależy trwałość całego narzędzia. Jeśli końcówka jest wytarta bądź stępiona, niszczy śruby i nie jest efektywna. Dlatego nie należy kupować najtańszych śrubokrętów i zestawów śrubokrętów, które szybko ulegają zniszczeniu. Lepiej postawić na narzędzia renomowanych producentów.
 • Jakość wykonania oraz rękojeść – od rękojeści w dużej mierze zależy efektywność pracy i skuteczność odkręcania śrub. Jeśli uchwyt jest ergonomiczny i wygodny w użyciu, pozwala na dociśnięcie wkrętaka do śruby. Gdy rękojeść jest ostra i niezbyt przyjemna w dotyku, powodować może nawet ból ręki. Wówczas praca jest utrudniona.
 • Długość – większy śrubokręt ma z całą pewnością większa możliwości. Wykorzystać go można w trudniej dostępnych miejscach, w których nie mieści się ręka razem z uchwytem. Jednak z drugiej strony duże śrubokręty są mniej poręczne i trudniejsze w użytkowaniu. Generalnie warto zainwestować w kilka wkrętaków o różnej wielkości, które sprawdzą się przy wielu okazjach.
 • Dodatkowe akcesoria i funkcje – niektóre wkrętaki posiadają zintegrowane grzechotki ułatwiające wkręcanie śrub i wkrętów, które wymagają większego oporu. Grzechotka pozwala na nieodgrywanie śrubokręta od śruby. Dobrze sprawdzają się też magnetyczne końcówki na wymienne bity. Do ulubionego wkrętaka można wówczas dopasować wiele różnych końcówek. W ten sposób nie trzeba mieć na wyposażeniu wielu różnych śrubokrętów.

Czy warto kupić śrubokręt?

Śrubokręt to narzędzie niepozorne, a bardzo praktyczne. Znaleźć je można chyba w każdym domu, garażu czy warsztacie. Śrubokręty są wykorzystywane podczas różnego rodzaju prac remontowych, naprawczych i konserwacyjnych, Są funkcjonalne i powinien je mieć każdy majsterkowicz.

Śrubokręty przydają się przy wielu okazjach. W swoim domu warto mieć więc cały ich zestaw lub wkrętach z wymiennymi końcówkami. Nie należy jednak kupować najtańszych produktów na rynku. Te są bowiem często wykonane z materiałów kiepskiej jakości i szybko ulegają zniszczeniu. Śrubokręty z pogiętą końcówką nie pozwalają na wykręcanie śrub – mogą je jedynie zniszczyć. Lepiej więc zainwestować w narzędzia renomowanych producentów, które bez obaw użytkować można przez długie lata.

Śrubokręt to narzędzie wykorzystywane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na jakość wykonania. Znaczenie ma materiał, z którego wykonano rękojeść i grot. Dobry śrubokręt jest ergonomiczny i nie powoduje uczucia dyskomfortu w czasie pracy. Nie powinien się też giąć, odkształcać czy łatwo rysować.

Popularni producenci śrubokrętów

Sklepy warte uwagi