Szczoteczka do zębów to przedmiot, który w połączeniu z pastą do zębów, służy do utrzymania czystości zębów i całej jamy ustnej. Wykorzystywany jest do rozprowadzania pasty oraz  usuwania resztek pokarmów i osadu na skutek pocierania o zęby, dziąsła czy język. Pierwsza szczoteczka do zębów pochodzi z Chin z roku 1498. Na masową skalę szczoteczki są jednak produkowane od roku 1780. Szczoteczki z włosiem syntetycznym produkowane są natomiast od roku 1938.

Ranking szczoteczek do zębów

 1. Szczoteczka do zębów Curaprox 5460 Ultra Soft 3 szt.

  Szczoteczka do zębów Curaprox 5460 Ultra Soft 3 szt.
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej jakości szczoteczka do zębów o dużej zdolności dopasowywania się do różnych warunków. Wykonane z tworzywa CUREN włosie jest sztywne także w stanie mokrym. Dlatego też do budowy szczoteczki wykorzystano wiele cienkich włosów, które nadają jej miękkość. Jednocześnie pozwalają na głęboką penetrację w przestrzeniach międzyzębowych. Produkt posiada sumarycznie 5460 sztuk cienkich włosów. Jest idealny do masażu dziąseł. Polecany jest osobom z paradontozą.

 2. Szczoteczka Lacalut aktiv parodontoza

  Szczoteczka Lacalut aktiv parodontoza
  Sprawdź aktualną cenę

  Delikatna dla dziąseł szczoteczka do zębów wysokiej jakości. Jest odpowiednia do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Posiada specjalnie wyprofilowane włókna i jest dobrym wyborem dla osób, które mają wrażliwe dziąsła lub zmagają się z problemem paradontozy. Skuteczność działania włókien szczoteczki została udowodniona naukowo.

 3. Jordan Interbrush Clinic Szczoteczka Jednopęczkowa Do Trudnoch Miejsc

  Jordan Interbrush Clinic Szczoteczka Jednopęczkowa Do Trudnoch Miejsc
  Sprawdź aktualną cenę

  Jednopęczkowa szczoteczka do zębów służąca do doczyszczania zębów przy linii dziąseł. Doskonale sprawdza się przy myciu przestrzeni międzyzębowych i elementów stałego aparatu ortodontycznego. Posiada charakterystyczny, stożkowaty, kształt i miękkie włosie. Produkt doczyszcza wszystkie miejsca trudno dostępne i skutecznie wspomaga higienę jamy ustnej podczas prowadzonego leczenia ortodontycznego. Używać należy go codziennie.

 4. Szczoteczka do zębów Oral-B Pulsar Pro Expert miękka 35

  Szczoteczka do zębów Oral-B Pulsar Pro Expert miękka 35
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy szczoteczka do zębów ze specjalnie wyprofilowanymi zakończeniami włókien. Skutecznie chroni wrażliwe dziąsła i szkliwo przed przypadkowym uszkodzeniem podczas szczotkowania zębów. Główka szczoteczki w kształcie rombu z łatwością dociera do zębów trzonowych i sprawia, że myje je bardzo skutecznie. Za sprawą wąskiej szyjki szczoteczka dociera także do miejsc trudno dostępnych. Pozwala na zachowanie odpowiedniej higieny.

 5. Szczoteczka Aquafresh Intense Clean Soft 1szt.

  Cążki Top Choice Pielęgnacja i zdobienie paznokci 76541
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesna szczoteczka do zębów z ergonomiczną rączką. Skutecznie usuwa płytkę nazębną, a jednocześnie jest delikatna dla dziąseł. Specjalna, elastyczna szyjka umożliwia kontrolowanie nacisku podczas szczotkowania zębów. Produkt posiada włókna zlokalizowane w trzech kręgach, które dostosowują się do anatomicznego kształtu zęba. Szczoteczka z dużą skutecznością czyści zęby przy linii dziąseł i w miejscach trudniej dostępnych.

Jaką szczoteczkę do zębów kupić?

Szczoteczka do zębów to element niezbędny do utrzymania higieny zębów i całej jamy ustnej. Jaki model jednak warto wybrać dla siebie, gdy oferta na rynku jest tak szeroka? Co należy wziąć pod uwagę przy zakupie szczoteczki do zębów?

 • Twardość – wyróżnia się tutaj szczoteczki miękkie (soft), średnie (medium) i twarde (hard). Szczoteczki miękkie są odpowiednie dla dzieci i osób z poważnymi chorobami dziąseł. To od stanu dziąseł zależeć powinien wybór. Najczęściej sięga się po szczoteczki średnie, które czyszczą płytkę zęba, ale jednocześnie nie wpływają negatywnie na stan dziąseł. Z kolei szczoteczki z twardym włosiem są stosowane raczej rzadko z uwagi na fakt, że mogą podrażniać dziąsła.
 • Kształt i rodzaj włosia – najlepiej sprawdza się włosie syntetyczne, które jest zresztą zdecydowanie najczęściej spotykane. Ułożenie włosia to już raczej kwestia upodobań indywidualnych, chociaż są pewne ułożenia, które pozwalają na skuteczniejsze mycie przestrzeni trudniej dostępnych w jamie ustnej. Warto przy okazji sprawdzić drugą stronę główki, bo mogą się na niej znajdować specjalne wypustki służące do czyszczenia języka.
 • Rozmiar główki – wbrew pozorom ma to spore znaczenie dla skutecznego mycia zębów. Do wyboru są zazwyczaj rozmiary duże, kompaktowe i ultra-kompaktowe. Dla większości osób dorosłych odpowiednie są rozmiary kompaktowe. Szczoteczki z mniejszą główką mogą być pomocne, gdy trzeba dotrzeć do bocznych części tylnych zębów.
 • Ilość włosia na główce – na tej podstawie wyróżnia się szczoteczki wielopęczkowe i jednopęczkowe. Te pierwsze są popularniejsze. Na główce mają kilkanaście  pęczków włosia (2-5 na szerokość i kilkanaście na długość). Pęczki ułożone są w równych rzędach lub na przemian. Szczoteczki jednopęczkowe mają znacznie mniejsze główki (3 rzędy pęczków na szerokość i średnio 5 pęczków na długość).
 • Zastosowanie dodatkowe – poza standardowymi szczoteczkami do zębów wyróżnia się szczoteczki specjalistyczne. Szczoteczki ortodontyczne mają np. nieco inne włosie niż szczoteczki klasyczne. Dzięki temu dokładniej czyszczą przestrzenie między zębami, a drutami aparatu. Dodatkowo wyróżnia się szczoteczki międzyzębowe czy  pooperacyjne.

Czy warto kupić zwykłą szczoteczkę do zębów?

Klasyczne szczoteczki do zębów wciąż cieszą się bardzo dużą popularnością na rynku. Są one przede wszystkim łatwo dostępne i niedrogie. Zakupić je można za kilka złotych w zasadzie w każdym sklepie. Nie sprawiają problemów w transporcie, a więc można je mieć zawsze przy sobie. Dodatkowo do działania nie wymagają energii elektrycznej.

Nowoczesne manualne szczoteczki do zębów posiadają coraz częściej specjalne gumowe nasadki. Za ich pomocą wyczyścić można z łatwością język czy wymasować dziąsła. Są proste w użyciu – wystarczy mieć pod ręką pastę do zębów oraz odrobinę wody. Szczoteczki manualne są dobrym wyborem dla małych dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z samodzielnym myciem zębów. Dzięki nim mogą się nauczyć, jak prawidłowo szczotkować zęby.

Na rynku wybór szczoteczek manualnych jest bardzo duży. Dlatego też nikt nie powinien mieć większego problemu ze znalezieniem produktu najlepszego dla siebie.

Popularni producenci szczoteczek do zębów

Sklepy warte uwagi