Ozonator to generator ozonu, a więc gazu o charakterystycznym zapachu, który w powietrzu wyczuć można np. po przejściu burzy. Ozon skutecznie przyczynia się do zabijania i ograniczania  rozwoju bakterii, grzybów, pleśni. Przy okazji pozwala na zneutralizowanie nieprzyjemnych zapachów. Ozonator jest na ogół urządzeniem niewielkim, które podłącza się do prądu. Jest bezpieczne w użytkowaniu, chociaż sam ozon jest dla człowieka szkodliwy. Podczas dezynfekcji pomieszczenie trzeba więc opuścić.

Ranking ozonatorów

 1. Ozonator Ulsonix Airclean 15G 140W

  Ozonator Ulsonix Airclean 15G 140W
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny ozonator służący do odkażania mieszkań czy pomieszczeń medycznych. Pozwala również na odświeżanie wnętrz samochodów. Posiada lampę UV, która dodatkowo wspomaga działanie ozonu. Skutecznie niszczy bakterie, wirusy, grzyby, alergeny, a przy okazji likwiduje nieprzyjemne zapachy. Jest to urządzenie poręczne i uniwersalne, które nie sprawia problemów w transporcie. Waży ponad 4,5 kg.

 2. Wenon MF-308

  Wenon MF-308
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy generator ozonu z dodatkowym generatorem jonów ujemnych. Pozwala na utrzymanie higieny w domu. Urządzenie nie jest duże rozmiarowo, ale wyróżnia się sporą skutecznością. Całkowicie odkaża wodę i powietrze w ciągu zaledwie kilku minut. Wykorzystywać go z powodzeniem można w pomieszczeniach liczących do 50 metrów kwadratowych. Ozonator skutecznie usuwa wirusy, bakterie, fluor z wody, chlor, pestycydy itd. Dodatkowo zwiększa trwałość żywności przechowywanej w lodówce.

 3. Ozonator Eltom ZY-H103ZMP N202C

  Ozonator Eltom ZY-H103ZMP N202C
  Sprawdź aktualną cenę

  Wydajny ozonator z programatorem czasu pracy. Generuje ozon w ilości 500mg/h, pobierając do tego tlen ze swojego otoczenia. Urządzenie produkuje ozon w powietrzu i w wodzie. Posiada specjalne kamienie i wężyki służące właśnie do ozonowania cieczy. Atutem tego modelu jest elektroniczny minutnik. Urządzenie zamontować można np. na ścianie. Sprzęt jest bardzo uniwersalny. Pozwala na ozonowanie wody pitnej, oczyszczanie powietrza, ozonowanie warzyw, owoców i mięsa czy sterylizację ozonem.

 4. ZMP N202C

  ZMP N202C
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy generator ozonu z programatorem czasu pracy. Jest to urządzenie niemal bezobsługowe, które wyróżnia się dużą wydajnością. W ciągu godziny jest w stanie wyprodukować 500 mg ozonu. Ozonator skutecznie oczyszcza powietrze w domu lub w biurze, niwelując tzw. elektrosmog. Dodatkowo jest w stanie oczyścić klimatyzację samochodową. Neutralizuje z owoców i warzyw szkodliwe pestycydy, funicydy oraz herbicydy. Stosowany może być również do ozonowania mięsa.

 5. Ozonator Ulsonix 65W Airclean 5G-Wl

  Ozonator Ulsonix 65W Airclean 5G-Wl
  Sprawdź aktualną cenę

  Funkcjonalny generator ozonu, który skutecznie neutralizuje nieprzyjemne zapachy, a jednocześnie odkaża pomieszczenia. Pracuje z wydajnością do 5 gramów ozonu na godzinę. Nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych chemikaliów. Jest idealnym rozwiązaniem do biur, domów prywatnych, samochodów, barów czy restauracji. Urządzenie cechuje się niskim poziomem poboru mocy – działać może ciągle lub przez określony czas (do 120 minut). Ozonator wykonane jest z wysokiej klasy aluminium malowanego proszkowo.

Jaki ozonator kupić?

Ozonator to niepozorne urządzenie, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Wykorzystywane może być w domu, mieszkaniu, biurze czy samochodzie. Jaki model wybrać dla siebie? Czym kierować się przy zakupie ozonatora?

 • Rodzaj ozonowania – inny ozonator przyda się w przypadku ozonowania dużych powierzchni sklepowych, a inny należy wybrać do dezynfekcji wody, owoców, naczyń czy mięsa. Wbrew pozorom ma to duże znaczenie.
 • Cel ozonowania – może być to np. całkowicie pozbycie się zapachu spalenizny po pożarze czy zapachu wilgoci czy  odgrzybienie pomieszczeń mieszkalnych itd. Wówczas należy sięgnąć po naprawdę specjalistyczny sprzęt. Z kolei do standardowego odświeżania mieszkania i sprzętu domowego odpowiednie będzie urządzenie typu domowego.
 • Częstotliwość użytkowania – są urządzenia na rynku, które potrafią bez przerwy pracować nawet kilkanaście godzin. Sięgają po nie przede wszystkim specjaliści. W domu czy mieszkaniu wykorzystywane są generatory ozonu, które działają od kilku minut do godziny.
 • Sterowanie – ozonatory sterowane mogą być ręcznie  za pomocą pokręteł. Są też modele bezobsługowe, które posiadają specjalny ekran z programatorem. To pozwala na ustawienie cyklu ozonowania i jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.
 • Wydajność – domowe generatory ozonu na ogół wytwarzają ten gaz w stężeniu do 500 mg/h. Na rynku są jednak i urządzenia silniejsze. W przypadku sprzętu profesjonalnego w ciągu godziny produkowanych jest kilka tysięcy miligramów ozonu.
 • Funkcje dodatkowe – niektóre ozonatory mogą również przy okazji np. jonizować powietrze. Wówczas zanieczyszczenia spadają na podłogę. Przydatnym rozwiązaniem jest z całą pewnością timer pozwalający na zaprogramowanie działania urządzenia w ciągu kilku godzin.
 • Jakość wykonania – w przypadku urządzeń domowych ma bardzo duże znaczenie. Sprzęt powinien być bowiem odporny na uszkodzenia mechaniczne czy zarysowania.

Czy warto kupić ozonator?

Ozonator zwany także generatorem ozonu to niewielkie rozmiarowo urządzenie, które cieszy się coraz większą popularnością. Ozonowanie mieszkań, aut, żywności pozwala na wyeliminowanie wirusów, grzybów, bakterii i pleśni. Umożliwia cieszenie się świeżym powietrzem pozbawionym nieprzyjemnych zapachów. Dzisiaj po ozonatory sięgają nie tylko firmy, ale i osoby indywidualne.

Ozonator, jak sama nazwa wskazuje, służy do produkcji ozonu. Jest on uwalniany do powietrza lub wody. Ozon jest gazem, który występuje w sposób naturalny w atmosferze ziemskiej. Przy odpowiednim stężeniu działa antyseptycznie, oczyszczająco oraz dezynfekująco. Poprzez ozonowanie samochodów, żywności czy wnętrz można skutecznie usunąć z nich pleśń, zarodniki grzybów, bakterie, wirusy itd. To również skuteczny sposób walki z uporczywymi zapachami.

Generatory ozonu przeznaczone do użytku domowego są urządzeniami niewielkimi, które prezentują się bardzo estetycznie. Ich wydajność jest zróżnicowana, ale na ogół oscyluje wokół 500mg/h. Oczywiście im jest wyższa, tym szybciej ozonowane jest dane pomieszczenie. Ozonatory są proste w obsłudze i bardzo funkcjonalne.

Popularni producenci ozonatorów

Sklepy warte uwagi