Szlifierka stołowa to narzędzie pozwalające w szybki i prosty sposób na naostrzenie stępionych powierzchni. Doskonale sprawdza się w przypadku noży w kosiarkach i wierteł. Można go wykorzystać je także podczas prac ręcznych wymagających precyzji. Przychodzi z pomocą np. przy obróbce wykończeniowej. Umożliwia uzyskanie naprawdę doskonałych efektów. Wybór szlifierek stołowych na rynku jest całkiem spory. Są to w końcu narzędzia o bardzo szerokim zastosowaniu.

Ranking szlifierek stołowych

Warto sobie zadać pytanie, jaką szlifierkę stołową kupić. Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Poszczególne modele różnią się bowiem wieloma parametrami. Na co się zdecydować? Pomocny powinien być na pewno nasz ranking szlifierek stołowych. Podczas jego tworzenia braliśmy uwagę preferencje internautów w tym zakresie. Wskazujemy również na ważne cechy szlifierek stołowych. Zapraszamy oczywiście serdecznie do lektury.

  1. Szlifierka stołowa Bosch GBG 35-15 Professional 060127A300
    Szlifierka stołowa Bosch GBG 35-15 Professional 060127A300

    Sprawdź aktualną cenę
    Nowoczesna szlifierka kątowa o dużej funkcjonalności. W skład zestawu wchodzą aż dwie różne tarcze szlifierskie o zróżnicowanej ziarnistości. Jest to urządzenie wydajne i wytrzymałe o mocy 350W. Waży około 10 kilogramów. Doskonale nadaje się do różnych zastosowań. Na uwagę zasługuje zastosowany w tym przypadku mocny silnik indukcyjny oraz solidna podstawa z wysokiej jakości materiałów.

  2. Szlifierka Magnum DSC 201
    Szlifierka Magnum DSC 201
    Sprawdź aktualną cenę

    Niezwykle wydajna szlifierka stołowa przeznaczona do użytku profesjonalnego. Działa bezwibracyjnie i w bardzo precyzyjny sposób. Cechuje się sporą żywotnością. Posiada metalową obudowę i specjalne osłony chroniące przed iskrami. To urządzenie o wadze ponad 14 kilogramów i mocy 400W. Doskonale sprawdza się przede wszystkim w rękach profesjonalistów.

  3. Makita GB602W
    Makita GB602W
    Sprawdź aktualną cenę

    Mocna szlifierka stołowa z silnikiem prądu stałego, który nie wymaga intensywnych prac konserwacyjnych. Oferuje funkcję szlifowania i polerowania. Posiada obustronną osłonę zabezpieczającą przed iskrami. Jest ona regulowana bez konieczności używania narzędzi. W skład wyposażeniu wchodzi również specjalny uchwyt do ostrzenia tarczy. Moc znamionowa urządzenia to 250W, a waga 9 kilogramów.

  4. Szlifierka stołowa Verto 51G425
    Szlifierka stołowa Verto 51G425
    Sprawdź aktualną cenę

    Niezbyt skomplikowana w obsłudze szlifierka stołowa o wadze około 5 kilogramów. Przeznaczona jest raczej do lekkich prac w mniejszych warsztatach. Sprawdza się doskonale w przypadku amatorów. Można nią ostrzyć wiertła i dłuta. Jej atutem jest na pewno solidna obudowa ze specjalnymi osłonami przeciwodpryskowymi. Szlifierka sprzedawana jest w zestawie z dwoma tarczami szlifierskimi. Posiada certyfikat CE.

  5. Fieldmann Szlifierka stołowa (FDSB 200251-E)
    Fieldmann Szlifierka stołowa (FDSB 200251-E)
    Sprawdź aktualną cenę

    Wysokiej klasy szlifierka stołowa przeznaczona do mielenia na sucho i mokro. Wyróżnia się solidną konstrukcją. W skład zestawu wchodzą dwie ściernice w dwóch różnych rozmiarach. Urządzenie tego typu przyda się z pewnością w każdym warsztacie. Pozwala na ostrzenie z dużą precyzją i szlifowanie. Na uwagę zasługuje solidna konstrukcja, którą można łatwo przymocować do blatu lub stołu.

Jaką szlifierkę stołową kupić?

Szlifierka stołowa to praktyczne narzędzie, które przyda się w wielu sytuacjach. Spotkać je można zarówno w profesjonalnych warsztatach, jak i przydomowych garażach. Na jakie urządzenie warto się w tym przypadku zdecydować? Czym kierować się przy wyborze szlifierki stołowej?

  • Zasilanie – generalnie szlifierki stołowe są zasilane sieciowo. Warto postawić na model z dość długim przewodem, który nie będzie ograniczać pracy. Standardowa długość kabla to 2 metry. Nie powinien być on również podatny na plątanie.
  • Moc – sporo zależy od tego, do czego szlifierka ma być wykorzystywana. W przypadku drobnych prac domowych nie trzeba inwestować w model z bardzo mocnym silnikiem – 200-300W będzie wystarczające. Jednak już do pracy z twardszymi materiałami przeznaczone są urządzenia o większej mocy. Oczywiście, im sprzęt jest mocniejszy, tym większe jest ryzyko jego nagrzewania się do wysokiej temperatury. Dlatego potrzebne jest odpowiednie zabezpieczenie przed przegrzaniem.
  • Prędkość obrotowa – to bardzo istotny parametr. Zazwyczaj wynosi ona około 1450 obrotów na minutę, ale dotyczy to modeli dla amatorów. Urządzenia profesjonalne mają o wiele większą prędkość obrotową – nawet 3000 obrotów na minutę.
  • Waga i wymiary – warto sprawdzić przed zakupem wielkość sprzętu i jego wagę. Szlifierki kątowe są raczej kompaktowa, ich szerokość wynosi do 50 cm. Ważą średnio kilkanaście kilogramów.
  • Obudowa – warto postawić na model z solidną obudową odporną na uszkodzenia mechaniczne. Najlepszym rozwiązaniem są szlifierki z obudową metalową. Nie jest ona lekka, ale za to wytrzymała. Włącznik musi być bardzo szczelny.
  • Średnica tarczy – do prawidłowego działania szlifierki są potrzebne tarcze. Ich średnica wynosi zazwyczaj 15 cm. Montaż tego elementu powinien być bezproblemowy.
  • Komfort i bezpieczeństwo – komfort zależy od kilku czynników. Jednym jest możliwość odchylenia stołu roboczego pod danym kątem. Niektóre urządzenia działają w różnych pozycjach, co jest bardzo praktyczne. Czasem szlifierki podłączyć można do odkurzacza w celu usunięcia pyłu powstającego w czasie szlifowania. Z kolei na bezpieczeństwo wpływają przede wszystkim specjalne osłony ochronne. Chronią one m.in. przed iskrami. Warto zdecydować się na model z gumowymi nóżkami, które pochłaniają wibracje.
  • Akcesoria dodatkowe – najważniejszym elementem jest tarcza o odpowiedniej średnicy i pas szlifierski. Czasem w skład zestawu wchodzą również klucze bądź podpórki.

Czy warto kupić szlifierkę stołową?

Szlifierka stołowa to urządzenie, które z pewnością przyda się każdemu majsterkowiczowi i nie tylko. Chętnie sięgają po nie także profesjonaliści. Jest to sprzęt służący do ostrzenia i szlifowania różnego typu materiałów. Ma naprawdę szerokie zastosowanie. W czasie pracy szlifierka wytwarza sporo ciepła, a więc musi być wyposażona w sprawny system chłodzenia. Tego typu urządzenia posiadają tarczę, którą niekiedy ustawić można pod różnymi kątami i dopasować do swoich aktualnych potrzeb. Szlifierki stołowe są zasilane sieciowo. Często ważą jedynie kilkanaście kilogramów. W podstawie na ogół mają antypoślizgowe nóżki.

Szlifierki stołowe to urządzenia popularne i niezbyt skomplikowane w montażu. Jak można przytwierdzić do sprzętu tarczę? Wystarczy kierować się instrukcją producenta. W przypadku każdego modelu może wyglądać to nieco inaczej. Jednak w praktyce nikt nie powinien mieć z tym problemu, także zupełny amator.

Popularni producenci szlifierek stołowych

Podsumowanie rankingu szlifierek stołowych

Szlifierki stołowe  to urządzenia chętnie wykorzystywane zarówno przez amatorów, jak i profesjonalistów. Służą głównie do szlifowania i polerowania powierzchni różnego rodzaju. Wybór sprzętów tego typu na rynku jest całkiem spory. Zakupić można modele o zróżnicowanej mocy, wadze czy funkcjonalności. Na jakie urządzenie warto się w tym przypadku zdecydować? W tym nieco powinien pomóc nasz kompleksowy ranking szlifierek kątowych. Przy jego tworzeniu kierowaliśmy się w dużej mierze opiniami internautów. Uwzględniliśmy jedynie urządzenia renomowanych, cenionych na rynku marek.